Tohumculuk Kanunu ikinci defa çiğnendi!

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB)'a bağlı Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) ile Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB)'ın, 16-17 Temmuz'da yapmaları gereken genel kurul toplantılarını 15 Temmuz hain darbe girişiminden dolayı yapmadıkları ortaya çıktı. Genel kurul toplantısının yapılmaması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Tohumculuk Kanunu ikinci defa çiğnendi!
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB)'a bağlı SÜSBİR ve FÜAB'ın 16-17 Temmuz'da genel kurullarının ikinci toplantısı yapılacaktı. Darbe girişiminden dolayı can güvenliklerinin bulunmadığı gerekçe gösterildi ve bir tutanak tutularak genel kurul toplantısı yapılmadı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, halkı meydanlara davet ederken ve milyonlarca insan sokaklarda iken SÜSBİR ve FÜAB yönetiminin can güvenliği bulunmadığı gerekçesiyle genel kurullarını yapmamaları tartışmaları da beraberinde getirdi.

Çünkü Tohumculuk Kanunu'na göre 16-17 Temmuz'daki genel kurul toplantılarının yapılmaması SÜSBİR ve FÜAB'ın feshedilmesi anlamına geliyordu. Bunun önüne geçmek için ya genel kurulun yapılması ya da ülkenin içinde bulunduğu durum göz önünde bulundurularak alt birliklerin genel kurullarının ileri bir tarihte yeniden yapılabilmesi için olağanüstü hal kapsamında bir kararın çıkartılması gerekiyordu. Genel kurul toplantısı can güvenliği gerekçe gösterilerek yapılmadığı gibi olağanüstü hal kapsamında da bir girişimde bulunulmadı.

Gelinen noktada Tohumculuk Kanunu'na göre feshedilmesi gereken SÜSBİR ve FÜAB'da, yönetimin kararı ile genel kurul süreci hiç bir şey olmamış gibi yeniden başlatıldı.

TSÜAB SEÇİMLERİNDE DE KANUN ÇİĞNENMİŞTİ!

Tohumculuk Kanunu, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer'in Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB)'a seçildiği ilk dönemde de çiğnenmişti. Yıldıray Gençer'in kanuni yeterliliği olmadığı halde TSÜAB'a başkan olduğu ortaya çıkmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tebrikler...
Tebrikler... - 4 yıl Önce

Boyle sacma bir yazi icin sizi tebrik ederim. Ortaya cikan ne, karar 16 temmuz sabahi alindi, o gunden bu gune zaten karar ortada, gizli olan bir sey yok ki. Tartismalari beraberinde getiren ne, kim tartisiyor? Secim surecini baslatan Yonetim kurullari degil, YSK ve Tarim Bakanligi. 17 temmuzda secim yapacak ne memur vardi, ne hakim. Netice olarak dediginiz gibi hepimiz sokaklardaydik. 5553 sayili yasada birligin fesh edilmesi sartlari gayet acik, sizin yorumunuza hic kimsenin ihtiyaci yok. Madem bu kadar yorumunuzdan eminsiniz, lutfen yasal islem baslatin da sadece kuru kuruya sallamanin dayanilmaz hafifliginden kurtulun. Siz gore yasa cignenmis ve herkes (Bakanlik, savcilar, uyeler, burokratlar,iktidar, muhalefet...) buna duyarsiz kalmis.

- 4 yıl Önce

Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir, diyorsunuz, Yorumumuz gonderdikten sonra yorumunuz onaydan sonra yayinlanacaktir diye uyari cikiyor... Hayirdir?

Cevap...
Cevap... - 4 yıl Önce

Soruyu soranin ismi belirtilmedigi icin, bu yaziyi kaleme alan gazeteci oldugunu dusunerek cevap veriyorum: Keske bu soruyu yazinizi kaleme almadan once Birlikleri arayipta sorsaydiniz. Once karar verip yarginizi acikliyorsunuz, sonra sorulari soruyorsunuz... Burasi muz cumhuriyeti degil? Birlikler 5553 sayili yasa ile kamu kurumu niteligindeki meslek orgutudur. Birlik yonetiminde gorev alan kisilerde kamu gorevlisi gibi yasal sorumluluk altindadir. Hangi akli selim vatan evladi boyle bir sorumlulugun altina bilincsizce ve sorgusuzca imza atabilir ki? Haber portalinizdaki onceki yazilarin genel fikrinin, ulke tarim politikalarinin yararina yorumlar oldugunu gormekle birlikte bu yazinizin bir sansizlik oldugu kanaatindeyim.

- 4 yıl Önce

TARIM BAKANLIĞI GENEL KURUL YAPABİLİRSİNİZ ŞEKLİNDE BİR GÖRÜŞ VERDİMİ?

- 4 yıl Önce

Hangi akli selim vatan evladi boyle bir sorumlulugun altina bilincsizce ve sorgusuzca imza atabilir ki?

banner151

banner251