Maaşını Bakanlıktan alıyor, mesaisini alt birlikte geçiriyor!

Özel sektör yapılanması ruhu ile çıkarılan Tohumculuk Kanunu iç ediliyor! Alt birliklerin yönetimlerinde 'Bakanlık Müşavirleri' boy gösteriyor. Maaşını Bakanlıktan alan Bakanlık Müşavirlerinin, mesailerinin tamamını tohumculuk sektöründeki alt birliklerde geçirmeleri dikkat çekiyor.

Maaşını Bakanlıktan alıyor, mesaisini alt birlikte geçiriyor!
banner200

ÖZEL HABER

Türkiye Tohumcular Birliği'ne (TÜRKTOB) bağlı Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB), 2016 yılı olağan genel kurulunu bu hafta sonu sessiz sedasız yapacak. 7-8 Mayıs'ta çoğunluk sağlanamadığı için yapılamayan olağan genel kurul, bu hafta sonu Uluslar arası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde (UTEM) gerçekleştirilecek.

BİSAB'ın 9 kişilik yönetim kurulunun seçileceği genel kurulda, adaylar arasında Bakanlık çalışanlarının bulunması dikkat çekti. Bakanlık Müşaviri ve halen BİSAB'ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Dr. Vehbi Eser'in, yönetime yeniden aday olması bekleniyor.

ASIL HEDEF ÇATI ÖRGÜTÜ!

Vehbi Eser'in Genel Kurul'da yönetime seçilmesi durumunda BİSAB'ın Yönetim Kurulu Başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Vehbi Eser'in BİSAB'daki çalışmasının yanında önümüzdeki aylarda yapılacak tohumculuk sektörünün çatı örgütü olan TÜRKTOB'un da yönetim kurulu başkanlığı için şimdiden lobi faaliyeti yaptığı kaydediliyor.

YENİ BİR TARTIŞMAYI GÜNDEME GETİRECEK!

Tamamen özel sektör mantığı ile çıkarılan Tohumculuk Kanunu ile kurulan alt birliklerin yönetiminde Bakanlık çalışanlarının doğrudan yer alması uzun zaman eleştiri konusu olmuştu. Tohumculuk Kanunu'nun ruhuna aykırı olmasına rağmen Bakanlıktan bugüne kadar bu konuda sağlıklı bir açıklama yapılamamıştı.

TEMSİL MAKAMINI İSTİYOR

Bakanlık Müşaviri olan Vehbi Eser'in isminin BİSAB'ın genel kurulunda yönetim kurulu adayları arasında yeniden geçmesi, bu tartışmaları tekrar gündeme getirdi. İşin daha da vahimi Vehbi Eser'in bu sefer hem BİSAB'da hem de TÜRKTOB'da yönetim kurulu üyeliği ile yetinmeyerek temsil makamına oturmanın hesabını yaptığı kaydediliyor.

BAKANLIK NASIL BİR YORUM GETİRECEK?

Tohumculuk sektöründe özel sektörü kuvvetlendirmek amacıyla çıkarıldığı iddia edilen 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu'nun gereği olarak kurulan alt birlik ve çatı örgütünün temsil makamına Bakanlık Müşavirinin seçilmesi halinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu duruma nasıl bir yorum getirecek merak ediliyor.

WEB SAYFASINDA GENEL KURUL SANSÜRÜ!

Diğer yandan BİSAB'ın hafta sonu yapılacak genel kurulla ilgili olarak duyurusu web sayfasına konulmadı. TÜRKTOB'a bağlı diğer alt birlikler genel kurullarıyla ilgili duyurularını web sayfalarından yaparken, BİSAB'ın web sayfasında genel kurulla ilgili hiçbir bilgiye yer verilmeyerek gizlenmeye çalışılması dikkat çekti.

ALT BİRLİKLERİN AHZU KABZA HASSASİYETİ! TIKLAYIN

Genel kurulla ilgili duyuru yapan alt birliklerin 'Ahzu Kabza' yani, birliklerin yönetimine seçilebilmek için 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu'nun istediği yeterlilikle ilgili hassasiyetleri dikkat çekti. Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR), vekaletlerle ilgili olarak yaptığı duyuruda, Ahzu Kabza'sı olmayanların yani şirket ana sözleşmelerinde temsil ve bağlayıcı işlemler yapma yetkisi bulunmayanların seçimlerde aday olamayacakları kaydedildi.

2013'DEKİ SKANDALDAN DERS ALINDI!

SÜSBİR'in duyurusunda özellikle Ahzu Kabza'ya vurgu yapılması ve bu konuda hukuki görüşe yer verilmesi anlamlı bulundu. Çünkü bu konuda geçmişte yaşanan 'büyük skandaldan' ders alındığını gösteriyor.

ESKİ BAKAN AHZU KABZA SKANDALINI GÖRMEZLİKTEN GELMİŞTİ!

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer'in bu göreve ilk seçildiğinde 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu'nun istediği kanuni yeterlilik bulunmadan seçildiği ortaya çıkmıştı. Yani TSÜAB, iki yıl boyunca kendi şirketini bile alıp satmaya yetkisi bulunmayan kişiler tarafından yönetilmişti. Dönemin Tarım Bakanı Mehdi Eker ise buradaki kanuna aykırı durumu görmezlikten gelerek büyük bir skandala imza atmıştı.

Gelinen noktada SÜSBİR'in duyurusu, alt birliklerin bu konuda büyük bir ders aldığını gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2019, 21:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 6 yıl Önce

Sayin Bakanım. Adımı bile yazamıyorum. Düştüğüm hale bakın. Biz kazaniyoruz. Bunlar yiyor. Bakanlık gücü ile tekrar secilecekler. Gelip oy vermezler tescil de tohumlarimiz geçmeyecek.

- 6 yıl Önce

Sade Vehbimi? Yönetimde ki memurlar da seyahatlerde hep. Para bizden. Yiyin yiyin.

- 6 yıl Önce

Bu adam alt birlik kurulduğundan beri ya başkan yada başkan yardımcısı. Hep kendini sectiriyor. Özel sektör mecbur oy veriyor.

- 6 yıl Önce

Alın terimizden kestileri binde üç komisyonlarla Antalya'da 5 yıldızlı otellerde çalışanları ile birlikte alem yapıyorlar. Ara sıra yurt dışı. Gel keyfim gel. Sektöre de 5 kuruşluk faydaları yok.

- 6 yıl Önce

Sayin Bakanım. Allah rızası için bu işi tarafsız birine inceleyin.

- 6 yıl Önce

Doğru haber. Tebrikler. Ayrıca tescil komitelerinde özel sektörün talepleri de olduğundan, iyi gecinmek için özel sektör seçimlerde bunlara mecbur oy veriyor.

- 6 yıl Önce

TÜRKİYENİN EN BÜYÜK TOHUM ITHALATCISINI BAŞIMIZA MİLLİ TOHUMCULUGU TEMSİL EDİYOR DİYE GETİREN BU ADAM DEĞİLMİ?

- 6 yıl Önce

Tescil toplantılarında kumpas , hotellerde alem, gel keyfim gel. Özel sektör çalışsın memurlar yesin.Sistem ne rahat.Bütün alt birliklerde memurlar mevcut.Hepsi üç kuruş harcırah ve oturum parası için birbirini eziyorlar.Ticaret odalarında ahzu kabze olmadan oyda kullanamazsın seçilemezsin.Ama burada herşey serbest.Kanun yok, nizam yok.Herşey reis Vehbi...o herşeyi bilir .Onon dediği olur.


banner251