İsrail açıklaması!

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Gençer, Türkiye'nin İsrail'den sadece bir miktar domates tohumu satın aldığını söyledi.

İsrail açıklaması!
banner200
banner217

Bitki Islahında Son Gelişmeler Çalıştayı, Antalya'da başladı. Çalıştay öncesinde bir açıklama yapan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve TSÜAB Başkanı Yıldıray Gençer'in tohumculuk sektörüne yönelik değerlendirmeleri dikkat çekti.

DOMATESİ GÖRDÜ BİBERİ YOK SAYDI!

Türkiye'nin İsrail'den sadece domates tohumu ithalatı yaptığını bunun da 600 kg gibi küçük bir rakam olduğunu dile getiren Gençer, ancak bu 600 kg domates tohumu için İsrail'e ne kadar döviz ödendiğini açıklamadı. Gençer'in İsrail'den alınan 2 milyon dolarlık biber tohumunu da görmezlikten gelmesi dikkat çekti. Türkiye'nin 75'ten fazla ülkeye, yılda yaklaşık 150 milyon dolarlık tohum ihracatı yaptığını dile getiren Gençer, ithalat rakamları konusunda ise bir bilgi vermedi.

TARLA BİTKİLERİNDE YÜZDE 100, SEBZEDE YÜZDE 50!

Türkiye'nin tohumda dışa bağımlı bir ülke olmadığını, fakat kamuoyunda böyle yanlış bir algının bulunduğunu ileri süren Gençer, tohumculuk sektörünün 75'ten fazla ülkeye, yılda yaklaşık 150 milyon dolarlık ihracat yaptığını, tarla bitkileri grubunda yüzde 100'e yakın sebze grubunda da yüzde 50'ye yakın yerli tohum çeşidinin kullanıldığını iddia etti. 2014 verilerine göre Türkiye'nin yıllık 775 bin tonluk sertifikalı tohum üretimi olduğunu belirten Gençer, toplam ihtiyacın ise 1,6 milyon ton olduğunu dile getirdi.

1 MİLYAR DOLARLIK PİYASAYA KİM HAKİM?

Tohumluk ticaret hacminin ise 1 milyar dolar düzeyinde bulunduğunu ifade eden Gençer, "Dünya standartlarında tohumluklar üretiyoruz ve ürettiğimiz tohumlukları diğer ülkelerle yarışır şekilde pazarlıyoruz" dedi.

İSRAİL VE DOMATES TOHUMU GERÇEĞİNİ KABUL ETTİ!

Tohumculukta dış bağımlılık denildiğinde otomatik olarak Türkiye sanki İsrail'e bağımlıymış gibi bir algının da söz konusu olduğunu kaydeden Gençer, İsrail'den sadece bir miktar domates tohumu alındığını, bunun dışında hiçbir bağımlılığın bulunmadığını ileri sürdü. Domates tohumunun yanında İsrail'den alınan 2 milyon dolarlık biber tohumunun ise görmezlikten gelinmesi dikkat çekti.

600 KG DİYE KÜÇÜMSEDİ 13 MİLYON DOLARI GÖRMEDİ!

Gençer, "Ülke olarak yılda 23,5 ton domates tohumu kullanıyoruz. Bunun içinde İsrail'den aldığımız domates tohumu sadece 600 kilogram. Bir ton bile değil" diye konuştu. Gençer, ancak bu 600 kg domates tohumu ithalatı için ne kadar döviz ödendiğini ise açıklamadı.

GDO AÇIKLAMASI!

Tohumda dünyada sadece soya, pamuk, mısır ve kanola ürünlerinde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) çalışması yapıldığını, sebze veya meyvelerde GDO olmadığını ifade eden Gençer, GDO içeren ürünlerin de kanun gereği Türkiye'ye girişinin kesinlikle yasak olduğunu sözlerine ekledi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251