Hibrit GDO değil!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kamuoyunda hibrit tohumun GDO sanıldığını, bu konuda kamuoyuna doğru bilgi vermek gerektiğini belirtti.

Hibrit GDO değil!
banner200

Bakan Mehdi Eker, Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gencer ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulde, tohumda yanlış bilinenleri düzeltmek için doğruları, her türlü mecrada etkin yöntemlerle kamuoyuna anlatmaları gerektiğini söyledi.

Bakan Eker, görüşmede zirai üretimin aslının tohum olduğunu belirterek Türkiye Tohumcular Birliğinin tohumculuk sektörü için çok önemli olduğunu söyledi. Bitki Islahatçı Hakları Kanunu ve Tohumculuk Kanunun, tohumcuların tarihinde dönüm noktası olduğunu ve varlık sebebi olduğunu belirten Bakan Eker, sektörü geliştirecek çalışmaların her zaman yanında olduklarını ifade etti. Birliğin ve sektörün, yaptıkları çalışmaları her türlü mecrada doğru ve etkin yöntemlerle kamuoyuna anlatmaları gerektiğinin altını çizen Bakan Eker, şahsi çıkarların cehaletle birleşerek enformatik kirliliğe neden olduğunu söyledi. Bakan Eker, gıda güvenilirliği konusunda yapılan reform niteliğindeki yüzlerce çalışmayla Türkiye'nin gıda üretim ve arzı aşamalarında dünya standartlarına yükselmiş olmasına karşın tohum konusu gibi enformatik kirlilik yaşandığını söyledi. Kamuoyunda hibrit tohumun GDO sanıldığını söyleyen Bakan Eker, bu konuda kamuoyuna doğru bilgi vermek için birliğe önemli görev düştüğünü belirtti.

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gencer de alt birlik üyeleri ile birlikte, Bakan Eker'e göreve başladığı günden beri yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Çıkarılan kanunlar ile diğer yandan ilgili tüm bürokratların desteği ile sektörün belli bir noktaya geldiğini belirten Başkan Gencer, adeta pozitif ayrımcılık yapıldığını söyleyerek Bakan Eker'e teşekkür etti.

Enformatik kirliliği önlemek amacıyla el broşürleri dağıttıklarını vurgulayan Gencer, bakanlıkla birlikte kamuspotu üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

YORUM EKLE

banner251