Türkiye tarım ve hayvancılıkta içine sürüklendiği açmazdan nasıl kurtulabilir? 

Tarımda biz neleri konuşuyoruz? 

Tarımda yıllardır uygulanan yanlış politikalar yüzünden, üretim, ihracat, çiftçinin refahı yerine ithalat, köylerin boşalması, tarım arazilerinin yağmalanması, tarla-raf arasındaki fiyat farkları ve çiftçinin üretimden çekilmesi gibi olumsuz konularla meşgul oluyoruz. 

Dikkat ederseniz, hükümetin tarıma verdiği destek miktarı arttığı oranda buradaki sorunlar da o oranda katlanarak artıyor! 

Yani müthiş bir tezatlık var!

Sözde tarıma verilen destekler artıyor ama verilen bu destekler yaraya merhem olmuyor!

Tam aksine sorun büyüyor, içinden çıkılmaz bir hal alıyor. 

Demek ki bir yerlerde sağlam bir hata yapılıyor ya da ‘gizli bir el’ bu milleti aç bırakmak için kimseyi ‘ayıktırmadan’ projesini yürütüyor!

Yoksa yaşanılanların başka bir açıklaması olamaz. 

Mesela son günlerde besiciler göz göre göre batıyor!

Girdi maliyetleri almış başını gitmiş ama kesim fiyatları üç yıl önceki fiyatlarla aynı. Bu şartlarda üretimi sürdürmelerinin imkanı yok.

Peki, kesim fiyatları yerinde sayıyor da vatandaş ucuz et mi tüketiyor?

O da hayır! 

Zaten girdi maliyetlerinin bu oranda arttığı bir yerde ucuz etten bahsetmek her şey bir tarafa üreticiyle dalga geçmekten başka bir anlam taşımaz.  

Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta nasıl bir açmazın içine sürüklendiğini görebiliyor musunuz?

Besicinin bin bir zahmetle ürettiği hayvanı para etmiyor, göz göre göre batıyor ama et fiyatları da öyle herkesin gidip rahat bir şekilde alıp tüketebileceği fiyatlarda değil!

Buradaki çelişkiyi birçok ürün grubunda görebiliriz. 

Pekâlâ, Türkiye tarım ve hayvancılıkta içine sürüklendiği bu açmazdan nasıl kurtulabilir? 

Onu da Pankobirlik Başkanı Recep Konuk’tan dinleyelim...

Konuk, geçtiğimiz hafta Uluslararası Kooperatifçilik günü nedeniyle yazılı bir açıklama yapmıştı. İşte o açıklamada dikkat çeken satırbaşları: 

“-Mesela dekardan daha iyi verim alabiliriz. 

Nasıl? 

Daha iyi tohum, daha iyi üretim teknikleri ile... 

-Mesela geçtiğimiz yıl soğanda, önceki yıllarda başka başka ürünlerde olduğu gibi arzda konjonktürel şoklarla karşılaşmayabiliriz. 

Nasıl? 

Sözleşmeli ve planlı üretimle...

-Mesela, nadasa bırakma veya ürünün tarlada kalması gibi arzı daraltan durumları yaşamayabiliriz. 

Nasıl? 

Pazarlama problemlerine çözüm bularak... 

-Mesela, tarla raf fiyat farkını azaltabilir, tüketicinin daha uygun fiyatlarla ürüne ulaşmasını, çiftçinin üründen daha çok kazanmasını sağlayabiliriz. 

Nasıl? 

Çiftçi ile tüketici arasındaki aktör sayısını azaltarak...

Yani üreticiyi bir araya getirip pazarlama sürecine dâhil ederek. 

-Mesela çiftçinin maliyetlerini düşürebilir, gelirini arttırmadan giderini azaltarak bile üreticiyi memnun edebilir, üretmesini teşvik edebiliriz. 

Nasıl? 

Girdi maliyetlerini düşürerek, finansman yükünü azaltarak...

Bunlar sistemimizde değiştirebileceğimiz hususlar ve bunların tamamı ile sıralayabileceğimiz çok sayıda arızi durumu etkin bir kooperatifçilik uygulaması ile çözmek mümkündür. 
Bu bir tahmin, bir temenni değil bir tecrübenin sonucunun ifadesidir” 

Evet, son cümledeki 'tecrübe vurgusu' önemli.

Sonuçta bunları masa başında oturarak hariçten gazel okuyan birisi söylemiyor!

45 fabrikayla yıllık 10 milyar TL'ye yakın bir ciroyla Konya Şeker gibi bir çiftçi markasını Türkiye'ye kazandıran bir isim söylüyor... 

İşte Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta asıl bir sorunu da bu olsa gerek! 

Tecrübeden yararlanamıyoruz! 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 10 ay Önce

Bu kadar büyütmeye, gerek yok, tarımın içinde gelen, tarımı bilen, ithalat lobisine, dur diyebilecek, lafla hava atmayan, icracı bir bakan bu işi çözer .

Rüstem
Rüstem @Senol - 9 ay Önce

Selam
Tarımı bilen tarımı bilen diyorsunuz. Bunu derken gerçekten dünyanın hangi evrede olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Gelişmiş ülkeler sanayi devriminden sonra endüstri 4:0 dönemine geçti. Bu ne demek bilgi yoğun bir üretim demek. Artık bilimsel bilgi teknolojiye çevrilip uygun kanallarla hemen sahaya akıyor. Hollanda örneği bu çok güzel açıklıyor ki Hollanda bu işi tarımı iyi bilen bir kişi ya da grup yapmadı. Onlar Rönesans Aydınlama Sanayi devrimi ardından endüstri 4:0 uyguladılar. Biz sadece tarım sektörü değil tüm sektörlerde toplum olarak büyük bir atılıma ihtiyaç var. Bunu yapmak içinde öyle kurtarıcı biri beklemekle olacak şey değil. Burada organize olup toplumun ortak aklını çalıştırmak gerekiyor. Daha geçen 20 Temmuz 2019 yılında Apollo 11 ile Amerikanın Aya'a gidişinin 50 yılı kutlandı. Bu projeden çok önemli görev alan bir Türkten söz edildi. Fatih Altaylı'nın teke tek programında. Bu kişi İsmail Akbay isimli bir Türk. Ve orada yaptığı iş koca ekipte yöneticilik yapmak. Bizde böyle sağlam bir kadroların her alanda oluşturup önümüzdeki engelleri bir bir aşmamız lazım.
https://www.webtekno.com/apollo-11-gorevi-nasa-h72716.html

Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 10 ay Önce

TÜRKİYE TARIMI RECEP BEYİN REÇETESİYLE DÜZELİR Mİ?? BİLİNMEZ. ANCAK MEMLEKETİN SADECE TARIMI DEĞİL Kİ, HER TARAFI DÖKÜLÜYOR VE MEMLEKET UÇURUMDAN AŞAĞI YUVARLANDI DA, ACABA BİR ÇALIYA AĞACA TAKILIP DA TAM DİBE İNMEKTEN KURTULUR MUYUZ, ONUN DUASI HALİNDEYİZ....

Fettah
Fettah - 10 ay Önce

Ey tarımı yoneten yöneticiler, Allah aşkına ne yapıyorsunuz, üreticiye, çiftçiye düşman olarak mı geldiniz, üretici, çiftçi, resmen bile, bile batırıldı,yok edildi, ne bu düşmanlığıniz. Gübre,mazot, Zirai ilaç,faizler... Vs aldı başını gitti,tarım kredi çiftçilere yüzde kirklara varan faizler uyguluyor, çiftçinin eti, sütü, buğdayı,pancarı vs bedava,hicmi bizi yöneten Lee hesap kitap yapmıyorlar,merhametiniz yokda, Allah da damı korkmuyorsunuz. Anadolu çiftçisi battı vebalı boynunuzda, laf kalabalığı yapmayın icraat yapın.

Tarımcı
Tarımcı - 10 ay Önce

Ülke menfaatinin herkesimin (ithalat lobisi) önünde olduğu ve gerçek anlamda bir hukuk devleti olduğumuz zaman ülke tarımı da düzelecektir.

Çiftçi
Çiftçi - 10 ay Önce

Ulkede tarimda liyakatsizlik hat safhada ve bunu ithalat lobileri destekliyor.basarisiz tarim politikarin bedelini ciftciye odetecekler.yazik oluyor bu ulke tarimina

İsimsiz
İsimsiz - 10 ay Önce

Planlı üretimden bahsediyorsunuz. Hangi çiftçi çks ye beyan ettiği ürünü ekiyor? Arazilerin yüzde kaçı ekim bile yapılmadan destek alıyor. Beyanını ekmeyene yada hiç ekmeyene kontrol mekanizması devreye girip ceza verilmezse Plan yapılamaz. Şuandaki en büyük problem bilmemek. Neyin ne kadar ekildiğini bilmemek. Ne kadar arazi ekiliyor bilmemek. Hayvan sayımızı bilmemek. Tohumlama sayımız bilmemek. Ne kadar buzağı kuzu doğuyor bilmemek. Ne kadar süt üretiliyor bilmemek. Ne kadar kesim yapılıyor bilmemek. Evet rakam ararsan çok. Tüik bi rakam verir genel müdürlükler bir rakam verir. Hepsi birbirinden tutarsız. Hergün küpe affı o affı bu affı vatandaşı kanunsuzluğa sevk etmektan başka işe yaramayan politikalar. Bu iş 1- hali kaldıracaksın.2-kooparatife üye olmayana çiftçilik yaptırmayacaksın. 3-ziraat odalarını kapatacaksın. 4- beyanında eksik yalan olanı çiftçilikten men edeceksin. 5- Desteği üretene vereceksin. 6- ithalat bitireceksin. 7- havza bazlı destek vereceksin. 8- kanunlar yönetmelikler kağıt üzerinde olmayacak uymayan çiftçiye uygulamayan memura en ağır cezayı vereceksin. 9- Bakanı değiştireceksin (bu ilk madde olmalı)

...
... @İsimsiz - 10 ay Önce

İnşAllah.

Naci maraş
Naci maraş - 10 ay Önce

Tarım ve hayvancılıkta istenilen verim alınmıyor
Köylü bu konuda yeterli bilince sahip değil küçük başta %70 kar marjıyla üretim yapılacak köy çok üreten yok
Hatay zamandağında bir fundalık arazi buldum köylüden birine 50 kıl keçi alıyım
12 ay dışarda otlar dedim ben bakamam diyor köyden bana yer satmadılar satsalaar ben yapacam
Büyükbaşta tohumlama sistemi verimli değil 3 ve 4 gibi zamanlamada tohumlama yapılmadığı görülüyor
Hazır yeme dayalı hayvancılık batar
Öz kaynaklardan temin edecen konya bölgesinde %80 öz kaynaktan yem temin eden üretici var
Bunlar baz alınmalı
Proje olarak geliştirilmeli
Rasyo çeşidi çok kullanan yok
Konya Cihanbeyli Taşpınar beldesinde
%80 öz kaynaktan yem temin edilir %30 anca karşılıyor devlet bu konuda yeterli bilgiyi aktarmıyor
Sonuç her köyden bir kişi belirleyip
AB ye bir gezi düzenlesin
Veteriner ve ziraat mühendisi eşliğinde değişimi ve gelişimi görsünler
Üretimde rantbl olsunlar

Bozo
Bozo - 10 ay Önce

üreticilerin kooperatifleşmesini engelleyen bir mevzuat yok, bakanlık tarafından fiyat-kalite-enflasyon ilişkisini sağlayacak bir planlama ve vergi muafiyeti dışında desteklenmemesi gerekirki bürokrasinin veya statükonun ihtiyaçları yerine toplumsal önceliklere uygun rekabetçi bir yapıya kavuşabilsinler.