Traktör üretiminde radikal değişimler! Çiftçi bu değişimden nasıl etkilenecek?

2022 yılında traktör sektörünü bekleyen yeniliklere bir göz atalım.

Euro 5 Motor’a ne zaman geçilecek, 167/2013 normları da nerden çıktı, ne anlam ifade ediyor gibi, müthiş bir kafa karışıklığı var.

Nisan 2021 başında traktör üreticilerinin 2022 ve 2023 üretimlerinin AB normlarına göre düzenlenmesini sağlayan karar yayımlandı.

Üretimdeki pandemi olumsuzlukları devam ederken sektör bir de AB normları mevzuatlarına göre üretimi şekillendirmek zorunda kaldı.

01 Ocak 2023 tarihinde Faz V’e yani Euro 5’e motora geçecek olan yerli üreticiler, 2022 yılı içinde 50 HP altı Euro 3/A ve 50 HP üzeri 3/B olarak motor üretimine ve satışa devam edebilecek.

AB uyum mevzuatları çerçevesinde güvenlik ve emniyet tedbirlerinin yerli traktörlerde olması şart koşuluyor. 

Bu kapsamda 2022 yılı içinde 2022 model üretilecek traktörlerde 167’ye 2013 Regülasyon geçişi sağlanacak. 

Peki, çiftçi için 167/2013 normu ne anlam ifade ediyor?

Traktör modeline göre değişmekle birlikte 50 ile 60 ilave emniyet ve güvenlik güncellemesi yapılacak.

-Kabin için de kullanılacak malzemenin yangına karşı yanmazlık seviyesinin arttırılması.

-Traktörlerde ön fren olma şartı.

-Traktör koltuklarında sürücü güvenlik sensörü bulunması.

-Hidrolik kaldırma aksamının arka çamurluk üzerinde de bulunmasını sağlayan elektrikli E.L.C. sisteminin olması.

-Kuyruk milli yani PTO’nun acil bir durumda durdurulmasını sağlayacak olan durdurma butonun bulunması.

Sektör bu konuda tüm hazırlıklarını tamamladı gibi.

Elbette bu güvenlik tedbirleri çiftçinin daha güvenli sürüşünün sağlayacak önemli tedbirler ancak bu işin birde maliyeti olacak.

Özetle, 2022 yılında çiftçi aynı ürünün iki farklı modeli ile karşılaşacak. 

Aynı markanın aynı modelinin biri Euro 3/B motor olacak diğeri ise 167/2013 normlarına uygun olarak üretilmiş Euro 3/B motor olacak.

167’ye 2013 yönetmelik değişimli model traktörlerde yaklaşık %20 ile %30 fiyat artışı olacak.

Son beş yılın TÜİK verileri baz alınarak yerli firmalara belli adetlerde olmak koşuluyla 50 HP üzeri traktörlerde Euro 3/B olarak üretim avantajı sağlanmıştı.

Şimdi bu 50 HP üzeri Euro 3/B üretimine ek adetler verilerek sürecin pozitif yollu desteklenmesinin önü açılmak isteniyor.

Dolayısıyla traktör sektörü hem pandemi, hem kur, hem 167/2013 normları ile beraber Euro 5 motor sürecini sırtlaya sırtlaya üretim mücadelesine devam edecek.

Mevcut haliyle yerli traktör üreticilerinin sitelerine girip bir göz attığınızda 4 ay önce 250 Bin TL perakende satış fiyatı olan 100 HP kabin klimalı bir traktörün bugün 450 ile 530 Bin TL seviyesinde olduğunu görmekteyiz.

Kur maliyetlerinin dışında 167/2013 Regülasyon ve Euro 5 motor değişimi traktör fiyatlarında %70 ile %90 ’lık bir artışa sebep olacak gibi görünüyor.

Bu artışlar sıfır traktörleri kapsadığı gibi ikinci el traktörleri ve en önemlisi de traktör yedek parça maliyetlerine de yansıyacak.

2000 bin saat ya da 2 yıl garantisi devam eden dört silindir, yerli bir traktörün; 800 TL servis bakım kuponu, 12 Bin TL filtre değişimi, 2 Bin TL’de yağ değişim ücreti var.

Dikkat ederseniz Traktör’ün bakım maliyetinde arza’dan kaynaklı yedek parça ücreti yok.

Ortalama 15 Bin TL’yi bulan bakım maliyeti oranını, ithal traktörlerde üç’le çarpa bilirsiniz.

Bu fiyatlar 6 ay sonra ne olur şimdiden kestirmek zor.

Yani demem o ki, sarı çizmeli Memed emmi tarlasını ekmek için sadece ilaca, gübreye, tohuma, mazota para harcamıyor onu ekmek için yoldaşı olan traktörünün de bakımını yapmak zorunda.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Seçkin
Seçkin - 2 hafta Önce

At almayı düşünüyorum. Güzel olmaz mı

Tarkan takan
Tarkan takan - 1 hafta Önce

Türk çiftçisine hayrı olmayan,yanan ormanını ,söndürmeyen,450 dolarlık gübre tonunu 1'500 dolara satan bakan olurmuş hiç.DGD adı altında,dönümüne 23 TL destek veren adamdan bakan olurmu.Bakanlığı eş,dost,aile,yandaş fetöcikeri dolduran adamdan bakan olurmu.Gelecek yıllarda 85 milyon insana ne yedirmek bakalım.

Muro
Muro - 1 hafta Önce

480 e 30 senedir biniyorum bir 30 sene daha binerim. 15 bin bakım ücreti mı olur.

Mustafa köse
Mustafa köse - 2 hafta Önce

Sen nedin ben anlamadım abd ne o kim

Murat Gümüş
Murat Gümüş - 1 hafta Önce

Okuyan çiftçi dostlar ve sayfada yorumları okuyanlar .Allah ülkemiz çiftçisi ve halkına kolaylık versin derim. Gübre çıkmış 3000 den 12 13 bine düşürmüşler güya 11 binlere öncelikle ülkenin paralarını yandaşlar,,cemaatlara peşkes çekeceğinize çiftçiyi gerçek anlamda destekleyinki çiftçi toprağa küsmesin,,,ülke yakın bir gelecekte gıda kıriziyle karşı karşıya kalmasın.Bir ülke gıdasını yabancıların eline bıramayacak kadar önemlidir..Asıl beka gıdadır gıda.

Mehmet gülser
Mehmet gülser - 1 hafta Önce

Tarımsal elettirik en azından sanayi fiyatına akaryakıtı yat fiyatına onuda traktörün fıkrasına ve doyli yoldan ciftci yimdiyen sehirde oturup destek alanadegil köyde kasabada kazada ikamet mecburiyeti ve yalan beyanda bulunanlara 100 bin tl ceza bak bakalim ciftci nail ayağa kalkar gübre desteği sıkı tutulup sadece italtyapana veya üretene odedinmi hersey tamam