Toprak satın alan esrarengiz yabancıyı merak ediyorlar!

Bolu'da hatırı sayılır miktarda toprak satın alan esrarengiz yabancı uyruklu kişi ilde merak konusu oldu. 24 yabancı ülkeden 89 yabancı uyruklu kişinin 19 ilde 1830 dekar tarım arazisi edindiğini açıklanırken, tek parçada en geniş arazinin ise Bolu'da satıldığı ortaya çıktı.

Toprak satın alan esrarengiz yabancıyı merak ediyorlar!
banner200
banner195

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının edinim izni kapsamında; 24 yabancı ülkeden 89 yabancı uyruklu kişinin 19 ilde 1830 dekar tarım arazisi edindiğini açıkladı. Yabancıya tek parçada en geniş arazinin ise Bolu'da satıldığı ortaya çıktı. Bolular, esrarengiz yabancının neden illerini tercih ettiğini merak ediyor.

Bolugundem.com'dan Cem Bayram'ın haberine göre, Bolu'da bir yabancı yatırımcının parçalı olarak 130 hektar arazi aldığı ve bu arazilerin de Dörtdivan bölgesinde yoğunlaştığı belirtildi.


89 YABANCI 19 İLDEN TOPRAK ALDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının edinim izni kapsamında; 24 yabancı ülkeden 89 yabancı uyruklu kişinin 19 ilde 1830 dekar tarım arazisi edindiğini bildirdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından edinilen bilgiye göre; 6302 sayılı Kanununun yürürlüğe girdiği 3 Mayıs 2012 tarihinden itibaren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının edinim izni kapsamında; 24 yabancı ülkeden 89 yabancı uyruklu kişinin 19 ilde 1830 dekar tarım arazisi edindiğini açıkladı.

YABANCILARIN TOPRAK ALDIĞI İLLER

Çevre ve Şehircilik Bakanı, yabancı kişilerce edinilen arazinin bulunduğu illerin Ankara, Antalya, Aydın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Trabzon, Yalova ve Yozgat illeri olduğunu söyledi.

Tek parçada en geniş arazinin ise Bolu'da satıldığı kaydedilirken, yabancı uyruklu kişinin 130 hektar arazi aldığı ve bu arazilerin de Dörtdivan bölgesinde yoğunlaştığı belirtiliyor.

YORUM EKLE
banner151