" />

Sapanca Gölü suya doydu

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, son zamanlarda aldığı yağışlarla Sapanca Gölü'nün suya doyduğunu ve su seviyesinin 3 metre yükseldiğini belirterek, tarım arazilerine zarar vermemesi için gölden su tahliyesi yapıldığını söyledi.

Sapanca Gölü suya doydu
banner200

2014 yılında ülkemizi etkileyen kuraklıktan en çok nasibini alan illerarasında Sakarya'nın da yer aldığını ifade eden Eroğlu “Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre son 50 yılın en kurak yazının yaşandığı 2014 yılında aldığımız tedbirlerle ülke genelinde olduğu gibi Sakarya'da da su sıkıntısı yaşanmadı” diye konuştu.

SAPANCA'NIN KOTU 3 METRE YÜKSELDİ

2014 yazında Sapanca Gölü'nün su durumunun her gün yazılı ve görsel medyada yer aldığını vurgulayan Eroğlu, “ Sapanca Gölü 16 Eylül itibarıyla, 29.27 metre kotla endüşük seviyeye düşmüştü. Bu tarihten itibaren bölgede yağışların artması ile gölde su seviyesi 3 metre yükseldi” dedi. Sapanca Gölü'nün normal su seviyesinin 31,5 metre olduğunun altını çizen Eroğlu, “Sapanca Gölü'nün işletme su seviyesi 32,18 metredir. 32,5 taşkın kotu olan gölde 32,1 kotundatarım arazilerine zarar vermemesi maksadıylasaniyede 3 ila 5 metreküp suyu tahliye etmeye başladık” ifadelerini kullandı.

ELİNE METREYİ ALAN SU SEVİYESİNİ ÖLÇMEYE GİDİYORDU

Bu yıl kış mevsiminde Marmara bölgesinin uzun yıllar ortalamasının üstünde bir yağış aldığını belirten Eroğlu, “Sapanca Gölü yaz mevsiminde sürekli olarak haber oluyor, 'Sapanca kurudu gitti' gibi ifadeler kullanılıyordu. Eline metreyi alan gölde su seviyesini ölçmeye gidiyor, oradaki vatandaşlarımızı olmadık yere tedirgin ediyorlardı. Şimdi onlara sesleniyorum 'Gidin Sapanca'nın ne kadar yükseldiğini kendi gözlerinizle görün' Sapanca o kadar yükseldi ki zirai alanlara zarar vermesin diye belirlenen kotun üstündeki suyu tahliye etmeye başladık” diye konuştu.

SAPANCA GÖLÜ'NÜN SU DURUMU ANLIK OLARAK İZLENIYOR

Sapanca Gölü'nde anlık izleme sistemi kurulduğunu da vurgulayan Eroğlu, “Sapanca Gölü'nden şu anda Sakarya Nehrine deşarj yapılıyor. Alınan tedbirler sayesinde kurak mevsimlerde gerek Sakarya gerekse Kocaeli'nde içme suyu sıkıntısı yaşanmadı. Gelecek yıllarda yaşanabilecek muhtemel kuraklıklara karşı su durumu yakinen takip ediyoruz. Hem vatandaşlarımızın su ihtiyacının karşılanması hem de su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimini sağlamak için Bakanlığımız çalışmalarını hassasiyetle sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
banner151

banner251