DSİ: Muş’ta 32 bin dekar alan sulandı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Muş genelinde 32 bin dekar alanın sulandığını söyledi. Aydın, "Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor” dedi.

DSİ: Muş’ta 32 bin dekar alan sulandı
banner200
banner217

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, "Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor" dedi.

Muş'ta 15 Mayıs 2019 tarihinde başlayan sulama sezonunun 15 Ekim 2019 tarihinde tamamlandığını belirten Aydın, şunları kaydetti: "2019 yılı sulama sezonunda Muş ilimiz ve ilçelerimizde toplam 32 bin dekar tarım arazisi sulanmıştır. Muş il ve ilçelerimizde 2019 yılında toplam 32 bin dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 23 milyon TL katkı sağlandı. DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmekteyiz. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151