Bilim insanları açıkladı ağaçlar gizlice konuşuyor!

Ağaçlar son derece sessiz canlılar gibi görünseler de aslında değiller. Konuşuyor, işbirliği yapıyor hatta aracı olarak mantarları kullanıyorlar. Köklerinin içinde ve çevresinde büyüyen mantarlar aracılığıyla birbirleri ile iletişim kuruyorlar.

Bilim insanları açıkladı ağaçlar gizlice konuşuyor!
banner200

Ağaçlar son derece sessiz canlılar gibi görünselerde aslında değiller. Konuşuyor, işbirliği yapıyor hatta aracı olarak mantarları kullanıyorlar. BBC Türkçe’nin haberine göre, ağaçlar köklerinin içinde ve çevresinde büyüyen mantarlar aracılığıyla birbirleri ile iletişim kuruyorlar.

Ağaçlara gerekli olan besini sağlayan mantarlar bunun karşılığında şeker alıyor. Ancak, ağaç ve mantar ilişkisi bilim insanlarının yeni keşiflerine göre, çok daha derin. Ağaçlar mantar ağına bağlanarak birbirleri ile kaynaklarını paylaşabiliyorlar. Bu iletişim ağı içinde bulunan daha yaşlı “ana ağaç” bu sistem yoluyla gölgede kalan küçük fidanlara yeterli şekeri sağlıyor ve hayatta kalma şanslarını arttırıyor. Hasta yada ölmek üzere olan ağaçlar ise, bu mantar ağına kaynak aktarıyor ve bu kaynak sağlıklı komşuları tarafından kullanılıyor.  

Bu mantar ağını kullanan binlerce bitki bulunuyor. Aralarındaki iletişim bununla da sınırlı kalmıyor. Bir bitki saldırıya uğrarsa salgıladığı kimyasal madde ile komşularını uyarıyor. Ağın bazı tehlikeleri de bulunuyor. Bazı orkide türleri korsanlık yaparak yakındaki ağaçların kaynaklarını çalıyor. Karaceviz gibi türler ise, zehirli kimyasallarla rakiplerini zehirliyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 11:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ünsal baş
Ünsal baş - 2 yıl Önce

Agaçları çok seviyorum yazınızı begendim tesekür ederim

Ali sezer
Ali sezer - 2 yıl Önce

Ben he. Küçük baş hem büyuk başla ugraşıyorum fakat gidişat hiç iyiye gitmiyor bankalar bizimgobikıredoile hayvan alanları bıtirdi cumhur başkanımız buna bir çare bulsun vAllahi devlet bizim gibi hayvan nabakanları arayacak bulamayacak

banner151

banner251