Ağrı’da çölleşmeye karşı mücadele başlatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye'nin en kurak alanlarından olan Ağrı Dağı sahasında çölleşmeyle karşı mücadele başlattı.

Ağrı’da çölleşmeye karşı mücadele başlatıldı
banner282

Tarım ve Orman Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü çölleşmeye karşı proje hazırladı. Proje kapsamında rüzgar erozyonuyla toprakların taşınmasının engellenmesi için yeşillendirme yapılacak, sel sularının toprakları taşımasının önüne geçilecek, dereler ıslah edilecek. Çalışmalar Aralık ilçesi ile Büyük Ağrı Dağı ve Küçük Ağrı Dağı bölgelerinde yoğunlaştırılacak.

DÜZLÜKLERE KADAR TAŞINIYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdür Yardımcısı Cafer Orhan, yaptığı açıklamada, riskli bölgelerin tamamında çalışma yürüteceklerinin altını çizerek, “Ağrı Dağı'nın ürettiği özellikle tüflü toprak yapısı sürekli yukarı kısımlarda son zamanlarda yaşanan ani yağışlarla sele dönüşmekte ve bu topraklar aşağıdaki düzlüklere kadar taşınmakta. Biz gerek sel gerekse erozyonu önlemek için entegre bir proje uygulayacağız. Projemiz dünyada birçok ülkeye örnek olacak" diye konuştu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Bu kadar sempatik ve başarılı bir Genel müdür neden değişti anlamış değilim. Yerine bir imam hatip yada sendikaci bulamamışlar zannımca.