Toprak-Orman-Su

Beyşehir Gölü Milli Parkını yarım milyon kişi ziyaret etti!
Beyşehir Gölü Milli Parkını yarım milyon kişi ziyaret etti!

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'nün koruması altında olan ve ülkemizin 2. büyük milli parkı olan Beyşehir Gölü Milli Parkı ziyaretçilerini bekliyor. Güneşin en güzel yüzü olan milli parkı geçen yıl yaklaşık yarım milyon kişi ziyaret etti.

Leylek köyü doğaya da çiftçiye de umut oldu
Leylek köyü doğaya da çiftçiye de umut oldu

Prof. Dr. İsmet Arıcı ve eşi Fransizka Arıcı, baharla birlikte göçten gelen leylekleri yeniden takibe aldı.

"Son 44 yılın en kurak yılını yaşadık"

Devlet Su işleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, geçen yıl son 44 yılın en kurak döneminin yaşanmasına karşın, 15 yılda inşa edilen baraj ve göletlerle kuraklığın hissettirilmediğini söyledi. Acu, ''DSİ tarafından 2003 yılına kadar 276 adet baraj inşa edilerek işletmeye alınmıştı. 2003-2017 yılları arasında 508 adet baraj tamamlandı. 2023 yılı sonuna kadar 727 adet barajın tamamlanması hedeflenmektedir'' dedi.

Zor bir yıl bekleniyor
Zor bir yıl bekleniyor

Son 44 yılın en kurak yılını yaşayan Türkiye, verimli topraklarının yeniden hayat bulması için dört gözle yağış bekliyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu'daki yağışlarda yüzde 57 düşüş var. Doğu Anadolu ve İç Anadolu da alarm veriyor. Beklenen kar ve yağmur yağmazsa içme suyu ile tarımsal üretim konusunda zorlu bir yıl bekleniyor. Uzmanlar, iklim değişikliğine göre ürün planlamasının yapılması konusunda uyarıyor.

Son 44 yılın en kurak günlerini yaşıyoruz
Son 44 yılın en kurak günlerini yaşıyoruz

Yağış miktarının beklenenin altında olması nedeniyle yurt genelinde barajların doluluk oranlarında düşüş yaşanıyor. İSKİ verilerine göre İstanbul'daki 10 barajın doluluk oranı yüzde 65 düzeyindeyken, bu rakam Ankara'da yüzde 20, İzmir'de ise yüzde 34 olarak verilere yansıyor. Kuraklık Doğu'yu da vuruyor. Keban Barajı'nda doluluk oranı yüzde 30'a kadar indi.

Tarım alanlarında büyük kayıp!
Tarım alanlarında büyük kayıp!

Türkiye'de son 10 yılda tarım alanların yüzde 5,22'sini yok olduğu ortaya çıktı. Dünya Bankası verilerine göre, yüzölçümü Türkiye'nin kaybettiği tarım alanlarından daha küçük 87 ülke mevcut. Bu ülkeler arasında Lübnan, Kuveyt, Senegal gibi ülkeler de bulunuyor.

Kastamonu’da, tarımsal sulama anlatıldı
Kastamonu’da, tarımsal sulama anlatıldı

Kastamonu'nun Devrekani ilçesinde, "Tarımda Su Kullanımın Etkinleştirilmesi Programı" kapsamında eğitim toplantısı yapıldı.


banner251