Yem bitkileri tohumluğunda Türkiye’nin içler acısı durumu!

Türkiye'nin sertifikalı yem bitkileri tohumluk üretimi hızla geriliyor. Yem bitkileri tohumluk üretiminin düşmesi, ülke hayvancılığı açısından düşündürücü bulunuyor. Ülke tohumculuğunda önemli bir görev üstlenen TİGEM ise yem bitkileri tohumluğu üretiminde adeta sınıfta kaldı.

Yem bitkileri tohumluğunda Türkiye’nin içler acısı durumu!
banner282

ÖZEL HABER

Ülke hayvancılığı için önemli olan sertifikalı yem bitkileri tohum üretim rakamları ile ihtiyacı karşılama oranı hızla gerilerken, TİGEM'deki düşüş ise dikkat çekti. TİGEM'in 2015 yılı Tohumculuk Sektör Raporu, sertifikalı yem bitkileri tohum üretiminde Türkiye'nin içler acısı durumunu gözler önüne serdi.

Ülkemizde hayvancılık sektörünün kaba yem ihtiyacının temel girdisini yem bitkileri tohumluğu oluşturuyor. 2015 yılı TÜİK verilerine göre ülkemizde yer alan 18.6 milyon dekar yem bitkileri arazisi içerisinde 6.6 milyon dekar yonca, 4.3 milyon dekar fiğ, 1.9 milyon dekar korunga, 4.2 milyon dekar silaj mısır ve 1.6 milyon dekar diğer çeşitler yer alıyor.

TÜRKİYE'NİN 2015 YILI YEM BİTKİLERİ EKİM ALANLARI

Yem bitkileri içerisinde önemli bir yeri olan, önemi her geçen yıl daha da anlaşılan ve ekim alanları sürekli artan silaj mısır ekiminde kullanalın tohumluğun büyük bir kısmı (12-13 bin ton arası) ülkemizde üretimi yapılan hibrit mısır tohumluğundan karşılanıyor.

YONCA, YEM BİTKİLERİ İÇERİSİNDE EN FAZLA EKİM ALANINA SAHİP

Yem bitkileri içerisinde yonca; verimi, kalitesi, içeriğindeki besini, vitamin ve mineral değerleri yönüyle ayrı bir öneme sahiptir. Ülkemizde yem bitkileri içerisinde en fazla ekim alanına sahip olup, 4 yılda bir yenileme hesabına göre her yıl yaklaşık 3.400 ton sertifikalı yonca tohumluğuna ihtiyaç duyuluyor. 2015 yılında ise ülkemizde sadece 634 ton sertifikalı yonca tohumu üretilebildi.

YONCA TOHUMU ÜRETİMİ HIZLA GERİLİYOR

Sertifikalı yonca tohumu üretiminde, ülke ihtiyacının sadece yüzde 19'u karşılanabiliyor. 2010 yılında bin 465 ton yonca tohumu üretilirken, bu rakam son 5 yılda hızla gerileyerek 2015 yılında 634 tona kadar düştü.

FİĞ VE KORUNGA TOHUMUNDA TÜRKİYE'NİN DURUMU

Ülkemizde fiğ ve korunga, sulama imkanı olmayan arazilerde tarımı yapılan kaba yem bitkileridir. Bu bitkilerin tohumlarının ülkemizdeki üretimleri genelde sertifikasız, seleksiyon sistemine dayalı olarak yapılıyor. Bu durum sertifikalı tohum üretiminde de kendisini gösteriyor. Sertifikalı fiğ tohumu üretimi ülke ihtiyacının sadece yüzde 12'sini karşılarken, korunga'da ise sertifikalı tohum üretim neredeyse dip yapmış durumda.

TİGEM'İN YONCA'DA PAYI YÜZDE 31'DEN 13'E DÜŞTÜ

TİGEM'in 2015 yılı Tohumculuk Sektör Raporu, ülke tohumculuğunda önemli bir görev üstlenmesi gereken TİGEM'in, sertifikalı yem bitkileri tohum üretiminde adeta sınıfta kaldığını gösteriyor. Yonca tohumunda 2002'de ülke ihtiyacının yüzde 31'i TİGEM tarafından karşılanırken, bu oran 2011'den sonra hızla gerileyerek 2015'de yüzde 13'e kadar düştü.

Sertifikalı fiğ tohumu üretiminde TİGEM'de kısmi bir artış görünürken, 2015 yılında ülkede dağıtılan 974 ton tohumun 831 tonu TİGEM tarafından karşılandı.

2002'de 885 TON OLAN ÜRETİM 2015'DE 31 TONA DÜŞTÜ

Korunga tohumu üretiminin tamamı TİGEM tarafından gerçekleştirildiği görülüyor. Ancak burada acı bir tablo karşımıza çıkıyor. TİGEM, 2002 yılında 885 ton korunga tohumu üretirken, bu rakam 2010 yılında 493 tona, 2011 yılında 100 tona, 2015 yılında ise 31 tona kadar düştü. TİGEM'de üretimin düşmesi, ülke üretimini de aşağıya çekti.


YORUM EKLE
YORUMLAR
tigemi kurtaran aga
tigemi kurtaran aga - 6 yıl Önce

ya tigem yüzde 300 kar etti hemi bacım.. ben sözünün eri burokratım. ben tigemi kurtaran adamım. al al şu dergiden de 2000 tane al. tigemi gökyüzüne çıkaran adam diye kapak hazırlatacam. tigem uzaya çıktı haberi vermek için tanesi 40 tl olan dergiden her çalışanın masasına 15 tane koydurun genel müdürlükte tamam mı.
aganız ve sonrası tigemin hali bu. ver içinde hiç bi şey yazmayan dergiye adet başı 40 tl. ondan sonra binler ile ifade edilen sayıda al. dergi parayı götürsün. sen de tüyü bitmemiş yetim hakkını..

tigemli
tigemli - 6 yıl Önce

evet bu bile çok. sayın halis bildenin göreve getirdiği adamlarda liyakat aranmadı bölgecilik hısım akrabacılık ön plandaydı.bazı örnekleri verelim özel kalemine getirdiği Hİ sahte diplomalı çıktı, daire başkanı yaptığı MK soruşturma ile müdürlükten alındığı söylenirken adam 2 yıl fazla başkanlıkyaptı. halis beyin özel kalemliğini yaptı kimsenin sesi çıkmadı. bu arada yem bitkilerinin başına gelen HK ise ceylanpınarda üretimde sorumlu Müdür yardımcısıydı. o dönem ceylanpınarda kuru tarım alanlarından sulu tarım alanlarına göre daha fazla verim alındı. halis bey esti gürledi. ama sonuç MK nin akrabası olan HK yem bitkileri şube müdürü olarak ödüllendirildi. üretimde çökmesi sizce tesadüfmü

- 6 yıl Önce

Tigemin çalışma şartlarını düzeltin önce...çalışanlar kaçmak için fırsat kolluyor...tamamen ağa-maraba ilişkisi var. Müdürler tigemi tamamen babasının çiftliği zannediyor..Tek çözüm özelleştirme !!!

- 6 yıl Önce

kardeşim yem bitkilerinin başındaki adam kendi işi dışında kurumda her işe koşuyor nedendir bilmem ama gerçi halis beyin has adamlarındandı işletmelerdeki başarılarıda araştırılmalı bence

Artık icraat olsun
Artık icraat olsun - 6 yıl Önce

Tigemi bu hale getiren kişiler hala görevde kalmaya devam ederlerse kapıya kilit vurur gidersiniz. Kurumu bilmeyen, anlamayan, Makamı para için elde tutmaya çalışan yöneticilerle, hala eski genel müdürün emrindeki yöneticilerle istikamet neresi? Tescil edilmiş başarısızlık yetmedi mi? Artık kurumu değişimle birlikte ileriye götürme zamanı gelmedi mi? Bırakın geçmişi, geleceğe bakın. Dar alanda aynı kişilerle paslaşıp durmanın bir faydası yok. Ahbap çavuş ilişkisini bitirip, yaşanılan kayıpları telafi edin. Kurum artık iyi icraatlarla, iyi yöneticilerle ve başarılarla anılsın. Hedefiniz TİGEM'i marka yapmak olsun. TİGEM başarının adresi oldu gibi haberlerle gündeme gelinsin. Zor mu?

- 6 yıl Önce

Tabloları inceleyince gerçekten Tigemin ne kadar başarısız olduğu ortaya çıkıyor. Peki kardeşim bir Allahın kulu ne oluyor diye demedi. Bu bakanlığın bu Genel Müdürlüğün hiçmi teftişi yok. Bunlar yazılanlar cezasızmı kalıyor. Eğer öyleyse vay halimize. Sayın Cumhurbaşkanım sizdemi görmüyorsunuz bunları size hiçmi bildiren yok.

tarımcı
tarımcı - 6 yıl Önce

tarımdan haber sizi tebrik ediyorum gazetecilik bu herkes her şeyi bilmeli

cpınar
cpınar - 6 yıl Önce

Şube Müdürü son zamanlarda işletmelerde ha bire yonca diye dönüyor iki durup bir hastalık deyip duruyor. oysa yıllardır ne varsa aynı şeyler var. Kendisi Ceylanpınardayken ne varsa şimdide o var o zaman o bitkilerdekiler hastalık değildi de şimdimi hastalık oldu. Bu ziyaretlerin sebebi anlaşıldı. Demek adam bu başarısızlığa kılıf arıyormuş. Çünkü neden bu yıla kadar bu iş için bu kadar işletmelere gitmedi uzman götürmedide bu olayın üstüne düşmedide. Şimdi ne oldu. Tabi koruyucu abisi halis bey yok.