Tohumda kanundan sonra ikinci milat!

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Yıldıray Gençer, “Bakanlar Kurulunda 2018 yılından itibaren tüm tohumlukların sertifikalı olacağı kararının çıkması, tohumculuk sektörü için ikinci bir milattır'' dedi.

Tohumda kanundan sonra ikinci milat!
banner200

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un 21 Kasım 2016 tarihli Bakanlar Kurulu sonrası 2018 yılında tüm tohumlar sertifikalı olacak kararı alındığını açıkladığını hatırlatan TÜRKTOB Başkanı Yıldıray Gençer, “14 Kasım'da Milli Tarım Projesi açıklanırken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 'Tohumda AR-GE'ye 10 kat destek verilecek' dedi. Şimdi ise Bakanlar Kurulundan 2018 yılında tüm tohumluklar sertifikalı olacak kararı çıktı, tohumculuk sektörü her zamankinden daha fazla hükümetin gündeminde'' dedi.

Bu kararların 2006 yılında yayımlanan Tohumculuk Kanunundan sonra sektör için ikinci milat olduğunu ifade eden Gençer, “Birliğimiz kurulduğu günden beri, yani yaklaşık 10 yıldır, tohumculuğun olmazsa olmazı araştırma – geliştirme (AR-GE) çalışmalarıdır. AR-GE mutlaka daha çok desteklenmelidir diyoruz. Şimdi 10 kat destek sözü aldık. Ayrıca daha öncede kamuoyu ile paylaştığımız gibi 2023 yılı sertifikalı tohumluk üretim hedefimizi 1 milyon tondan, 1.5 milyon tona çıkarmıştık. Şimdi dünkü Bakanlar Kurulu kararından sonra hedefi tekrar revize etmenin zamanı geldi. 2018 yılından itibaren toprağa düşen her tohum sertifikalı olursa, bizde sektör olarak sertifikalı tohum üretimini kısa sürede 2 katına çıkarırız, sonra da bu süreç katlanarak devam eder'' şeklinde konuştu.

Sertifikalı tohum kullanımının verim ve kaliteyi etkileyen en önemli unsur olduğunu kaydeden Gençer, “Sertifkalı tohum diğer kültürel önlemlerle birlikte %25'e kadar verim artışı, kaliteli ve pazarlama sorunu olmayan ürün demektir. Bu karar, Milli Tarım Projesi'nin ana hedeflerinden biri olan ürün planlamasının sağlanması, çiftçimizin kaçak ve sahte tohumlara yönelmemesi demektir. Türk çiftçisi ve tohumculuk sektörü artık geleceğe daha güvenle bakıyor'' ifadelerini kullandı.

Türkiye Tohumcular Birliği ve bağlı Alt Birlikleri olarak, yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile daha etkin bir iletişim içinde olduklarını vurgulayan TÜRKTOB Başkanı Gençer açıklamasını şöyle tamamladı; “Kurumsal ve ikili temaslarımızın sonuçlarını daha hızlı almaya başladık. 6 ay önce Türkiye Tohumcular Birliği, geçtiğimiz hafta da Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'i ziyaret ederek, tüm bu konuları gündeme getirdik. Şimdi sonuçlarını almaya başlıyoruz. Kendilerine ve tüm Bakanlığımıza, hükümetimize teşekkür ediyoruz.''

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Çiftçiyi bitirmeden gitmemeye kararlisiniz he?..Ar-ge'ymis,siz 10 kati destek alın gelin çiftçiye gecirin.
Eger benım fabrikaya ofise verdigim fiyattan bana sert. tohum vericeksen kanun cıkar herkese zorunlu olsun,yok ben bugdayı senden 900e alırım, sertifikaliyi da sana 1600-1700e kakalarım diyosan ...

birlikmi barikatmı
birlikmi barikatmı - 5 yıl Önce

Bakanlık kendi yapması gerekenleri yapmayıp birliklere devredince tarımın sorununu çözmüş mü olacak? Yoksa ranta kapımı açmış olacak. Dünya tohumculuk piyasasında esamen okunmuyor Türkiyede manşetlerden inmiyorsun. Kim kimi şişiriyor. Niye? Elin (yabancının) tohumuyla Dünyada ilk üçe girmeyi hedefliyor arkadaş. Dünya çapında kaç firman var? var mı? % 80 -90 dünya tohum ticaretinde yabancı firma hakimiyeti var. dünya 5. si nasıl oluyorsun anlat bakalım. Hem bu birlikler somut olarak konuşmanın dışında ne yapıyorlar? merak ediyorum. Bakanın, bürokratların, bir sağında bir solunda. Toplantılarda plaketler övgüler.... yabancılar şaşırıyor zaten ne yaptık ki plaket veriyorsunuz! diye. Türk tarımında parazittir bana kalırsa bu birlikler.

- 5 yıl Önce

Bi de biz tohumunun %90 ını yabancılardan alan bi ülke olarak, tohumcular birliği nedir arkadas?
Bu ülkede sonunda oda,birlik,kooperatif olan bütün kurulusları kapatin, sadece bunu yapin, çiftçinin hayvancinin cebinde 3-5 aylık rızkı kalır.

- 5 yıl Önce

Çifçiye verdiğin sertifikalı tohumun parasını peşin al ondan sonra belgelersen destek ver . Çifçiyi keriz yerine koymaktan başka işiniz yok desteklerin nereye gittiğini bilmeyen kadrolar iş başında birde havzamız çıktı kimle görüşüpte bu kararları alıyosunuz bakanın biri otuz küsüre böldü çözemedi yeni bakan beyde dokuzyüzküsüre böldü nasıl çözecekse kardeşim siz önce türkiyede ekilipte çks kaydına girmeyen araziyi tesbit edin, ne ekilip biçildiyini bilmediyiniz 8.5 milyon hektar araziden bahsediyorum bakanlık önce bunu çözsün

- 5 yıl Önce

İyi bir çalışma olur.Ancak 1.80 Tl.tohumluk alıyoruz kendi ürettiğimiz buğdayı 0.85 tl.den satıyoruz aradaki makas çok açık bunu kapatmazsanı yurumez.Tohum üreticileri Tigem;Tarım kredi ve özeller çok yüksek fiyatlardan satış yapıyor.Destek 1.000kg.için 600 tl.yine aradaki urun satış ve tohum satış farkı 0.35 tl.çiftçi böyle olursa yinede sertifikalı tohum ekimi yapmaz.Çiftçiliğin içinden gelen idareciler gerekli.Allah aşkına tohum üreticileri köyde büyük arazisi olanları tohum verip ekim yaptırıyorlar sonra hasat et selektör yap 1.8 tl.ye sat olay bu.Ekim işi de sağlıksız bence ekcinin merhametine kalmış.Hasatta başka karışımlarda olduğu konuşuluyor.

banner151

banner251