" />

Tohumda ihracat rekoru kıracağız!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı, “Biz tohum ticaretinde dünyada 11. sıradayız. Beklediğimiz ölçüde giderse inşallah tohumculukta 2017 yılının Aralık ayında ihracat rekoru kıracağız" dedi.

banner255
Tohumda ihracat rekoru kıracağız!
banner200

Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından organize edilen 'Tohumculuk Sektörü Değerlendirme Toplantısı'na katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı, tohum sektörünün Bakanlık için stratejik önem taşıdığını belirterek, “Türkiye'de 2002-2015 arasında üretilen tohum miktarının yüzde 517 arttı. 2015 yılında 70 ülkeye değişen oranda ve miktarlarda tohum ihraç edildi. Biz tohum ticaretinde dünyada 11. sıradayız. Beklediğimiz ölçüde giderse inşallah tohumculukta 2017 yılının Aralık ayında ihracat rekoru kıracağız" diye konuştu.

Sanayileşmenin artmasıyla tarım alanların azaldığını vurgulayan Sığırcı, “Buradaki tek çıkar yolumuz birim alandan alınacak verimi arttırmak. Ne kadar teknolojimiz mükemmelse, gelişmişse bu konuda dünyada söz sahibi olan çeşitlere sahip olursunuz ve bu konuda ben de varım deyip dünya piyasasına çıkarsınız" şeklinde konuştu.

Sığırcı, 2002-2015 arası tohumda büyük artış olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"2015 yılında 70 ülkeye değişen oranda ve miktarlarda tohum ihraç edildi. Biz tohum ticaretinde dünyada 11. sıradayız. Beklediğimiz ölçüde giderse inşallah tohumculukta 2016 yılının aralık ayında ihracat rekoru kıracağız. Önümüzdeki dönemde geçtiğimiz dönemdeki performansımızı devam ettirebilirsek dünyada tohum üretiminde ilk beş içinde olmamız uzak değil. 2023 yılındaki Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda tohumculuğun geleceği çok önemli."

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Başta israile olmak üzere gavurlara rekor para kazandircaz demenin başka yolu.

Hangi tohum
Hangi tohum - 4 yıl Önce

Tohum önemli ama hangi tohum ? Bildiğim kadarıyla üreticilerin kullanığı tohumlar hibrit.
Doğal yani genetiği değiştirilmemiş tohumları nasıl korumalı ve üretimde hibrit yerine bunları kullanmalıyız,bunun sağlanması lazım.Bugün üretilen domatese bakıyorsunuz çok sert,adeta elma gibi,ayrıca içi boş,daha çok üretip hastalığa dayanıklı ürün alalım diye kanser mi olsun millet.

doymadık rekorlara
doymadık rekorlara - 4 yıl Önce

10 yıldır rekor kırıyoruz diyorsunuz. mahdi nerede konuşsa her şeyde rekor kırıyorduk diyordu. avrupada 1. dünyada 3. , 5. neyse.. insan kandırmada ve para cukkalamada birinci oldu bazı arkadaşlar. rekor falan diyerek bilgisayarda iki rakamla oynayıp algı yanılması yoluyla milleti kandırıyorsunuz rekor kırdık evet nohut 10 lira fasulye 10 lira kabak 6 pırasa 5 salatalık 6 kıvırcık bile 4 lira be rekor bu işte. et 40 lira 40 makamın verdiği temsil ile kaşıbeyazda tavacı recepte sen bi yemeğe kişi başı 250 verirsin devlet öder ama. millette para kalmadı. 40 liraya et ne demek biliyor musunuz? yazık be enayi yerine koymayın milleti

- 4 yıl Önce

Mehdi eker doneminde 1 dekar alandan tohumluk verimi mahsul veriminden coktu. Jani halis aganin adamlarida ceylanpinarda kuru ziraatten sulu tarim alanlarina gore daha fazla verim almistida sorumlularini idareci yapmisti ya. Aynen oyle iste

mehdi rekora doymadı
mehdi rekora doymadı - 4 yıl Önce

mehdi eker döneminde bakanlık dağıtılan tohumluk miktarını veremedi ve stesinden dağıtılan tohumluk miktarlarını kaldırdı. bunun yerine üretim miktarı diye bir şey koydu. çünkü bazı bölgelerde mahsül üretiminden fazla tohum üretimi ve alınan sertifika vardı. nasilki halisağa zamanında ceylanpınar tigemde kuru tarım alanlarından sulu tarım alanlarına göre daha yüksek verim alındı ve sorumlularıda ödüllendirildi. rekorlar böyle geldi. sayın başkan önce gercek rakamları ve üretim kayıtlarını ve sertifikaları bir kontrol edin allah aşkına rekor sonra gelir

banner151

banner251