Tohum, fide ve fidan alırken nelere dikkat edilmeli?

İlkbaharın gelmesiyle birlikte çiftçilik faaliyetlerinde de yoğunlaşma başladı. Bu nedenle Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 'tohum, fide ve fidan' alırken dikkat edilmesi gereken konular hakkında üreticileri uyardı.

Tohum, fide ve fidan alırken nelere dikkat edilmeli?
banner282

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ile Tohumculuk Sektöründe Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliğine göre; Tohumluk (tohum, fide, fidan, süs bitkileri) satan, dağıtan gerçek ve tüzel kişilere tohumluk bayi belgesi, üretenlere ise üretici belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Yetkisiz kişilerin açıkta fide,fidan,tarla-sebze tohumu ve süs bitkileri satmaları yasaklanmıştır.

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanununun 17. maddesine göre; Bakanlıkça belirlenen zararlı organizma taşıyıcısı olabilecek bitki ve bitkisel ürünleri üreten, ithal eden, depolayan, ticaretini yapanlara da Bitki Pasaportu Sistemine kayıt olma, kayıt sertifikası alma ve bitki pasaportu bulundurma zorunluluğu getirilmiştir.

İlgili mevzuata göre; Bakanlıktan yetki almadan tohum,fide,fidan ve süs bitkileri satan,ruhsatsız olarak ticari anlamda üretimini yapan kişi ve kuruluşlara da idari yaptırım uygulaması getirilmiştir.

Halkımızın da bu konuda bilinçlenmesi; üzerinde etiket ve bitki pasaportu bulunan tohum, fide, fidan ve süs bitkilerini, Bakanlığımızca yetkilendirilmiş tohumluk bayilerinden yada üretici belgesi olan üreticilerden almaları gerekmektedir.

Üreticilerimiz; açıkta, yetkisiz kişilerden, etiketsiz, sertifikasız ve pasaportsuz tohum/fide/fidan/süs bitkileri satın aldığında birçok sorunla karşılaşabilmekte; hastalık ve zararlılara rastlanabilmekte, bu durum fide/fidan kurumalarına,verim kaybına neden olmaktadır. Ayrıca bu hastalık ve zararlılar topraklarımıza bulaşarak, çözümü zor ve zaman alan sorunlara sebep olmaktadır.

Aşılı diye satıldığı halde bazı fidanların aşısının olmadığı, dikildiğinde tutmadığı ve belirtilenin dışında farklı tür ve çeşitte meyvelerin oluştuğu, kalitesiz ve verimi düşük ürün alındığı görülebilmektedir. Üreticilerimiz böyle sorunlarla karşılaştığında elinde etiket,sertifika pasaport gibi belgeleri olmadığından geriye dönük olarak hakkını arayamamakta,parası,emeği ve zamanı boşa gitmektedir.

Yukarıda bahsedilen bu mağduriyetlerin yaşanmaması için tohum, fide, fidan ve süs bitkilerinin etiketli ve pasaportlu olarak, yetkili tohumluk bayileri yada yetkili üreticilerden alınması hususları, tüm ilgililere önemle duyurulur.

Kaynak: Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

YORUM EKLE