TİGEM'in tohumda Türkçe isimleri değiştirmek istemesi tepkiye neden oldu!

TİGEM tarafından 8 ay önce tescil ettirilen tohum çeşitlerinin Türkçe isimlerinin değiştirilmek istenmesi, tohumculuk sektöründe büyük bir krize neden oldu. Islahçılar ve tohumcular duruma sert bir dille tepki gösterirken, gelen tepkiler üzerine TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece’nin yazısı olmadan isim değiştirme talebi geri çekildi.

TİGEM'in tohumda Türkçe isimleri değiştirmek istemesi tepkiye neden oldu!
banner200

Tohumculuk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü tarafından 28 Nisan’da yapılacak tohum tescil toplantısına Türkçe isimli tohumların isimlerinin değiştirilme krizi damgasını vurdu. TİGEM tarafından tescil ettirilen; Peçenek, Karakalpak, Kıpçak, Ahıska, Başkurt gibi isimlerin tohumların isimlerin değiştirilmesi talebinde bulunuldu. Talebin TİGEM Genel Müdürü Işıkgece’nin bilgisi dahilinde yapılmadığı kaydedilirken, ıslahçılar ve tohumcular bu duruma tepki gösterdi. Gelen tepkiler üzerine TİGEM, yaptığı isim değişikliği talebini geri çekti.

Merhaba Haber’den İbrahim Büyükeken’e konuşan Selçuk Üniversitesi (SÜ) Sarayönü Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. S. Ahmet Bağcı, “Yerli ve millîliğin ‘sözde’ de olsa yoğun bir şekilde savunulduğu bu günlerde hatta ülkemizde faaliyet gösteren yabancı tohum firmaları bile geliştirdikleri çeşitlerine ‘Türkçe’ isim seçerken birinci vazifesi çeşit geliştirmek olmayan TİGEM tescil edilmiş çeşitlere daha önce verilen Türkçe isimleri, ilgili Yönetmeliğin gerekli kıldığı hangi ‘teknik ve hukuki’ gerekçe ile değiştirmek istemektedir. Biz de bir ziraatçı, ıslahçı, eğitimci, vatanını ve milletini seven bir tohumcu olarak gerçekten çok merak ediyoruz” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2020, 22:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Bazı hainler vardır, Türk milletinin ekmeğini yerler, Türk kelimesini, ismini, yurdunu vs duydukları zaman urperirler, bunlara derhal el cektirilmeli ,. Gereği yapılmalı.

KAZIKLI VOYVODA
KAZIKLI VOYVODA - 2 yıl Önce

Gelde şimdi arama kazıklı voyvodayı, böyle kan grubu karışık bozulmuşları bir süre yağlı ve kalın kalas üstünde kısa şortla misafir etmek lazım.. gen. müd., yardımcıları, başkanı, müdürü alayını kalas koltuğuna oturtacaksın, eğer yapmazlarsa, bir zaman gelir ki bu oturtma işini yapmayan iradeyi oturturlar..

kayı
kayı - 2 yıl Önce

Tigemde arge şube müdürü,bağlı olduğu daire başkanı ve Genel Müdür yardımcısı bu işten sorumludur.Genel Müdürün haberi bile yoktur.Ama Genel Müdür de öyrenir öğrenmez bunları görevden almalıydı.Değilse kendinin görevi tehlikeye girer.Bu işi geçiştiremez.Tüm kamu oyu ve siyasiler bu konuyu takip ediyor.Burası Türkiye müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz.

Vatan
Vatan @kayı - 2 yıl Önce

Genel müdür yardımcıları, daire başkanları, şube müdürleri bilmem ne müdürü, yok strateji genel müdürü (ne stratejisi geliştiriyor, oda meçhul) ve bi dünya isketme müdürü ve yardımcıları, bi o kadar mühendis, toplamda 1000 den fazla bu teknik personel, Türkiye tarım için ne yapıyor?

Eskilerin dediği gibi tam bir Arpalık!!!

Vatandas
Vatandas - 2 yıl Önce

Türkçe isimleri değiştirmek isteyen beyinsizler bakalım kimlere takla atarak oralara geldiler. Çünki Onlar hiç emek vermeyen Ancak verilen emeği iyi pazarlayan takımdır. Ya bir insan Türkçe isimden neden rahatsız olur.

misafir
misafir - 2 yıl Önce

Tarih şu anki tigem yonetimini kurumu mahveden,personeline en kötü davranan,isletmeleri emanet ettigi müdürleri ispiyoncu iscilerin oyuncağı yapmaya calisan en liyakatsiz yonetim olarak yazacak......

Egitimci emekçi
Egitimci emekçi - 2 yıl Önce

Tigem genel müdürünün haberi olmadan nefes bile alamazlar.Ama kinleri o kadar büyük ki başarılı olan kendi elemanlarini bile kendi çıkarları uğruna yok etmek istiyorlar.Yazık çok Tigem tarihine karaleke olarak geçeceksiniz.Makam uğruna kendinizi bitirdiniz.Türk Milletinin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum.Ama Allah in izniyle gücünüz yetmeyecek.

Dağı p.aşık
Dağı p.aşık - 2 yıl Önce

Buyöneticileri.görevden.alıp.tarımın.ne.ve.nasıl.oldugunu.bilgilendirmek.gerekir..biyerlere.gelen.yönetim.görev.süresi.belirlenmeli..dünyagözü.inanmak.temennim

Necla Topaloğlu
Necla Topaloğlu - 2 yıl Önce

Neden istemez Türkçe isim. Çünkü illa da savaşarak işgal edilmedi sinsi sinsi ele geçirildi kadrolar. Hizmetl Nike iş görüyor kamuda..Ha bu arada alt tayfa beyazı siyah tutturur. Yapılacak ilk iş işe alınanların ve eski mevcutların yedi sülalesi taranmalı. Neden mi sırf yönetimler el değiştirsin ben iş bilmeden yıllarca daha koltuğumda oturup devleti yemeye devam edeyim diye herşeyi yapar. Temel sorun budur kamuda. Yetişmiş insan dedikleri de hikayedir. Yetişmiş insan oralara gelinceye kadar alt yapılarda il bölge vb müdürlüklerde hatta sahadan gelen kişidir. İpini koparan onun dostu bunun eşi dolmuş. Yahu hizmetli girmiş memur olmuş getir götürden başka ne yapar? Tarım il müdürlükleri oralara girenler de nerden gelmiş ik dönüm tarla mı ekmiş okullu mu? Okullu olsun da ARGE si olmadan hazır ABD bilgiler ile ahkam kesmesin. Kesinlikle milli olmalı ve vatanseverler çalışmalı yetti gayrı...


banner251