Tarım Kredi’de tohum tartışması!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortaklarına sattığı tohumluklar, bundan böyle bölge birlikleri üzerinden değil tohum şirketi olan TAREKS üzerinden satılacak. Tohumluklar çiftçiye tek karla satılırken şimdi buna şirket karı da eklenecek. Tarım Kredi'nin vergi muafiyeti de ortadan kalkacak. Bu uygulama TAREKS'in cirosunu ve karını artıracak ancak çiftçiye satılan sertifikalı tohumluklarda maliyetler de yükselecek.

banner247
Tarım Kredi’de tohum tartışması!
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortaklarına sattığı tohumluklar, bundan böyle bölge birlikleri üzerinden değil tohum şirketi olan TAREKS üzerinden tedarik edilecek. Tohumluklar çiftçiye tek karla satılırken şimdi buna şirket karı da eklenecek. Bundan dolayı bu uygulama Tarım Kredi'de tohumlukların pahalanacağı tartışmasını da beraberinde getirdi.

GENEL MÜDÜR SAVUNDU AMA FİYATLARIN NASIL DÜŞECEĞİNİ AÇIKLAMADI!

TAREKS Genel Müdürü Burhanettin Topsakal, tohumlukların firmalardan toplu halde alınacağı için fiyatların ucuzlayacağını savunurken, toplu alımların tohum fiyatlarını nasıl düşüreceği konusunda ise bir bilgi vermedi.

MALİYETLER ÇİFTÇİYE YANSITILACAK

Topsakal'ın, toplu alımlardan dolayı tohumlukların fiyatlarının düşeceğini savunsa da uygulamada bunun gerçekçi olmadığı kaydediliyor. Öncelikle tohumun TAREKS üzerinden satılmasıyla birlikte bölge birliklerinin karına bir de şirket karının ekleneceğine dikkat çekilirken, bunun yanında Tarım Kredi'ye kanunen sağlanmış vergi muafiyetlerin de ortadan kalkacağı belirtiliyor. Diğer yandan TAREKS'in, Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği'ne (TODAB) yaptığı ciro üzerinden binde 3 komisyon ödemek zorunda kalacağı vurgulanırken, bütün bunların ise tohum fiyatları üzerindeki maliyetleri artıracağının altı çiziliyor. Bu maliyetlerin de ister istemez çiftçiye yansıtılacağına dikkat çekiliyor.

TARIM KREDİ'NİN VERGİ MUAFİYETİ ORTADAN KALKACAK

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin vergi muafiyeti de ortadan kalkacak. TAREKS, şirket olduğu için tohum satışlarından elde ettiği karın yüzde 20'sini devlete ödeyecek. Bugüne kadar tohum satışlarından elde edilen karın tamamı Bölge Birliklerine kalıyordu. Bölge Birlikleri de elde ettiği karın belli bir miktarını Merkez Birliği'ne ödüyordu.

TOPLU ALIMI MERKEZ BİRLİĞİ DE YAPABİLİR

Sertifikalı tohumda fiyat tartışmalarının yaşandığı bir dönemde Tarım Kredi'nin tohumda maliyetleri artıracak bir uygulamayı hayata geçirmesi dikkat çekti. Uzmanlar, TAREKS tarafından toplu alımların da fiyatları düşüreceği iddiasını gerçekçi bulmazken, bunun zaten uygulanan bir sistem olduğuna işaret ediyor. Tohumlukların kooperatifler aracılığıyla değil Bölge Birlikleri tarafından toplu olarak alındığını dile getiren uzmanlar, “Eğer gerçekten toplu alımlar fiyatları düşürecekse 16 Bölge Birliğinin talep ettiği tohumlar tek elden Merkez Birliği tarafından da alınabilir. Böylece hem vergi muafiyeti devam eder hem de tek karla çiftçiye satılır. Geçmişte uygulanan bu sistem neden bugün uygulanmıyor?" tepkisinde bulunuyor.

UCUZ TOHUM HAYAL OLACAK!

Yeni uygulama ile sertifikalı tohumda önemli bir aktör olan Tarım Kredi'nin ağırlığı TAREKS'e gidecek. TAREKS'in cirosu ve karı artacak fakat çiftçi daha pahalı tohum kullanmakla karşı karşıya kalacak. Çiftçinin aleyhine olan bu uygulamadan dolayı da Tarım Kredi'nin tohumda rekabet şansını kaybetme tehlikesi gündeme gelecek.

GÜBREDEN SONRA TOHUMDA DA TARTIŞMALI HALE GELECEK

Bu uygulamanın çiftçiler tarafından ciddi bir tartışmayı beraberinde getirmesi beklenirken, gübre fiyatlarından dolayı olumsuz bir algısı bulunan Tarım Kredi'nin tohumda da tartışmalı hale geleceğini gösteriyor.

130 MİLYON LİRA MISIR TOHUMU SATIYOR

Tarım Kredi, tohumlukta ilk olarak mısır tohumluğunu tamamen TAREKS'e devredecek. Yapılan çalışmada bütün tohumlukların TAREKS üzerinden yapılması planlanıyor. Tarım Kredi, yıllık ortalama 130 milyon lira tutarından mısır tohumu satıyor. Satılan mısır tohumlarının büyük bir bölümünü de PİONER'ın tohumları oluşturuyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Karın ağrısı
Karın ağrısı - 3 yıl Önce

Al tohumu,koy karı,sat kooperatife,geçir ortağa. Otur koltukta.Bu işler tam bu adama göre 15 temmuz dan sonra fetö cü alcaklarla ilgisi olmayan diye üç arkadaşımızı FETO cu diyeişten attırdı. Biri mudur yapacağı hemserisinin rakibiydi,diğerine dış geciremiyordü,öbürüde şirketleri birleştirirken fabrikada işçilerin hakkını koruyup kendisine sorun çıkarıyordu. Üçünede iftira atıldı ve emekleriyle onurlariyla oynandı. Sonra ikisi geri döndü biride mahkemede hesap sorup donecem dedi yargıya gitti. Bu adamlar donunce bunlara \"sizi ben kurtardim\" diyor utanmadan. KARAYAMA bu adamın iki lafına bu adamlara işlem yapıp bu insanları aylarca perişan ettin geri dönüp neden hesap soramıyorsun.yapanın yanına karmi kalacak. Allah tan kork

ortak
ortak - 3 yıl Önce

sayın editör çiftçi adına bu konuyu gündeme getirdiğin için çok teşekkür. bunlar böyle çiftçi adına yaptığını söylerler ama tekele alıp cirosu büyütüp şirketin karıda çok olunca tabi bunlar başarılı olur.bundan 10 yaş küçükler emekli oldu bu hala gecelerde kolbastı oynuyor işte böyle biri çıkar Akçaabat siksarasi oynatır adamı. topla bütün bölgelerin tohumunu sat başarılı oldum .taktir ettim merkezbirligi neden yapmaz bunu yapacak adammı yok yoksa ziraat mühendisi mi yok benim bildiğim birsuru var.birde bu tohumculugu kullanarak altta üstte bunlar hangi çeşidi buldunuz hirvatlar getiriyor bunlarda bulduk zannediyorlar iyi varsın tarimdan haber

Böyle başa böyle tarak
Böyle başa böyle tarak - 3 yıl Önce

Ülkenin en büyük cıftcı kuruluşunun başında 10 yıldır kerameti kendinden menkul Hırvatistan ve Romanya tohumunu satmayı marifet bilen bir adamın şark kurnazlığı ile ancak bu kadar olur. Ayhan Karayama'nin kalitesinı böyle bir adamı baş tacı yapmasından anlamak mümkün. Şimdi yabancı tohumu doseyecek ve satışlariji patlatacak :))

- 3 yıl Önce

Yorum yapan kişiler çok haklı.Burhanettin orada sembol üst kademenin işine gelmesin orada duramaz.Tarım kredi de işler ahpab çavuş işi gidiyor.Çiftçinin eli mahkum kooperatife gidiyor parası olan yan bakmıyor.kurum idarecileri patronu olan köylüyü gubrede tohumda kazıklıyor.Sistem ve çark böyle.Tarım kredi ye gemi sigorta .......vs.şirketi lazım değil niçin şirket alınıyor Arpalık için.Memuriyetimde bunları tepedeki idarecilere izah edemiyordum anlamıyorlar sen başaramıyor sun diyorlardı.Tohum benim çalıştığım merkezde olurdu tamamen balon işler.Malesef işler gerçekler böyle vay halimize kurum tamamen saltanat mantalitesiyle gidiyor.Allah yardımcımız olsun.

Karın Ağrı'sına cevap
Karın Ağrı'sına cevap - 3 yıl Önce

Bay karın Ağrı'sı ısımli yorumcu. Tarıö kredide her zaman çiftçinin istediği tohum bulunur..ayrıca Tarım kredıde yıllardır günlük alım yetkisi dahilinde anlaşması olmadığı firmalardan mal alır satar çiftçinin işini görür.. Fındık eksperleri anlamaz tabii bundan..

- 3 yıl Önce

TAREKS i bilen birisiyim Burhanettin yıllardır orada nasıl duruyor.Yıllardır tohumluk işi yapıyor içini biliyormusunuz köylerde ekim yaptırıyorlar.Eken kişinin merhametine kalmış kişi önce kendine tohum ayırıyor sonra aynı cins buğday dan tamamlıyor kesinlikle oto kontrol yOk.Bolgeye fatura kesiliyor sonra kooperatiflere fatura kesiliyor bunlar hep FİYATI ARTIŞI sonra kazık fiyattan.Tüccar diyorki Tareksin fiyaytına göre bizde fiyat açıklıyoruz.Daha bildiklerimi yazsam kahrolursunuz.Tarım kredi de genel müdür idareciler değişimi çare değil ÇARE MANTALİTE değişmeli dir.Çiftçinin ristrunlarını yıllardır vermediler bunlarda ahh var.

karın ağrisina cvp
karın ağrisina cvp - 3 yıl Önce

Ulan sen önce adam ol koltuk gitmesin diye şekilden şekile giriyorsun Hırvatlar ayrı takla GM e ayrı takla dilerim o koltuktan gitmezsin yaşının adamı ol Bı aziz yildirim gitmez birde sen ayık ol buroş

Sesimizi duy Ayhan KARAYAMA
Sesimizi duy Ayhan KARAYAMA - 3 yıl Önce

Ayhan Karayama senin bu tohumculuk şirketinin Nevsehir de çaldırdigi Çekleriyle 2013 yılında dolandirildim. Çalıntı Tareks Çekleriyle dolandırıcılar hayvanlarımi aldılar perişan oldum. Konuyu bu şirketin o zamanki genel müdürü, şirket avukatı ismi sanırım ugur ve muhasebecisi unal isimli personelle telefonda gorustugum ahmet isimli (gerçek ismi nevzat mis) sahis ve Çankaya ilçe emniyet müdürlüğü biliyor. Benimle beraber tarım kredi kooperatiflerine itimat besleyen bir çok cıftcı de başka şehirlerde dolandırılmış. Çekler çalındığında gerekli işlemleri yapmayarak bizleri perişan eden ve sonra bizlere yardımcı olmayıp olayı kurumunuzun yoneticilerinden saklayanlardan sirket genel muduru basta olmak uzere hepsinden hesap sorulsun.

banner248

banner151