Tarım İl Müdürlüğü: Kuru fasulye tohumu dağıttı!

Erzurum Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 'Hınispir Fasulyesi Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi' kapsamında, 5 bin kilogram kuru fasulye tohumunu üreticilere dağıttı.

Tarım İl Müdürlüğü: Kuru fasulye tohumu dağıttı!
banner282

Erzurum Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 'Hınispir Fasulyesi Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi' kapsamında, İspir ve Hınıs Fasulyelerinin ekim alanlarını genişletilmesi amacıyla, 3 bin kilogram Hınıs, 2 bin kilogram İspir kuru fasulyesi tohumunu üreticilere dağıttı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Erzurum Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Akar, “Erzurum tarımında verimliliği artırmak, üreticilerimizin gelir düzeylerini yükseltmek adına projeler ortaya koymaktayız. İlimizin tarımsal üretimde marka değerlerini ortaya koymak adına özellikle Coğrafi işaretli ürünlerimizin farkındalığını oluşturmak ve üretimini yaygınlaştırmak adına belli bir strateji çerçevesinde yol haritası çizdik ve bu kapsamda da yolumuza devam etmekteyiz” ifadesini kullandı.

İspir ve Hınıs fasulyeleri ile ilgili olarak tohum dağıtımı gerçekleştirdiklerini belirten Akar, şunları aktardı:

“Tarım ve Hayvancığa dayalı Coğrafi işaretli ürünlerimizin hammaddesi olan dut, ceviz, süt ve küçükbaş eti üretimine yönelik çalışmalarımızda da devam etmektedir. Ayrıca ilimiz için önem teşkil eden ve kartol olarak da adlandırdığımız patatesin üretiminde verimliliği yükselterek çiftçilerimizin gelir düzeylerini yükseltmek adına Sertifikalı patates tohumu dağıtımını da gerçekleştirdik. Geçmiş yıllarda bunların çiftçi bazında güzel yansımalarını gördük. Aynı alandan dekara alınan 2 tonluk verim sertifikalı tohum ile 5-6 tonlara çıkarılmıştır. Artık tohum bizden üretim sizden.”

Kaynak: Erzurum Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151