TAREKS’in düşündüren tohum üretim rakamları!

Tarım Kredi'nin önemli bir iştiraki olan TAREKS'in sertifikalı tohum üretim rakamları dikkat çekti. Buğday, patates, arpa, mısır ve nohut tohumu üretimi bulunan TAREKS'in bu çeşitlerde pazar payları çok düşük görünüyor. TAREKS'in söz konusu çeşitlerde üretim rakamları kendisinden sonra kurulan aile şirketlerinin bile gerisinde olması düşündürücü bulunuyor.

TAREKS’in düşündüren tohum üretim rakamları!
banner282

ÖZEL HABER

Tarımdan Haber, Türkiye'nin sertifikalı tohum dosyasını açıyor. Başta buğday, patates ve arpa tohumu olmak üzere toplam 76 türde Türkiye'nin üretim rakamlarını, firmaların pazar paylarını, yabancıların hakim olduğu tohum çeşitlerini ve yerli çeşitlerin miktarını gözler önüne sereceğiz.

Türkiye'nin sertifikalı tohum dosyasında ilk olarak Tarım Kredi Kooperatifleri'nin iştiraki olan ve tohumculuk sektöründe önemli bir yeri bulunan TAREKS'in üretim rakamlarını ve pazar payını işleyeceğiz.

ÇİFTÇİNİN GÜCÜNÜ GÖSTERİYOR

1 milyon 100 bin ortağı bulunan, 1610 birim kooperatifi, 377 irtibat bürosu ile Türkiye'nin yaklaşık 2 bin noktasında faaliyet gösteren Tarım Kredi Kooperatifleri'nin iştiraki TAREKS'in tohum pazarındaki üretim rakamları çiftçi için büyük önem arz ediyor. Çiftçiye doğrudan ulaşabilmesinden dolayı TAREKS'in tohum pazardaki etkinliği yerli üretim için de büyük önem taşıyor. Diğer yandan 1981 yılında kurulan TAREKS'in üretim rakamları ve pazardaki etkinliği, bir anlamda çiftçinin sektördeki gücünü ve hakimiyetini de göstermiş oluyor.

PAZAR PAYLARI ÇOK DÜŞÜK

Ancak rakamlar, TAREKS'in sertifikalı tohum pazarında etkin olmadığını ortaya koyuyor. Buğday, patates, arpa, mısır ve nohut tohumunda üretimi bulunan TAREKS'in bu çeşitlerde pazar payları çok düşük görünüyor. TAREKS'in söz konusu çeşitlerde üretim rakamları kendisinden sonra kurulan aile şirketlerinin bile gerisinde olması düşündürücü bulunuyor.

PATATES TOHUMUNDA ÖNCÜ KURULUŞ OLARAK BİLİNİYOR

Arpa ve nohut tohumunda üretim rakamları toplam üretime oranı yüzde 1'in altında bulunurken, sertifikalı patates tohumluğu üretiminde öncü kuruluş olarak bilinmesine rağmen TAREKS'in bu çeşitte de üretim rakamları toplam üretime oranı sadece yüzde 1.83 olduğu görülüyor.

Türkiye'nin en büyük çiftçi ailesinin iştiraki olan TAREKS'in üretim rakamlarının bu kadar düşük olması, 2018 yılında desteklemelerden dolayı kullanımı daha da artması beklenen sertifikalı tohumda, çiftinin özellikle patates ve mısırda yabancı firmaların çeşitlerine mahkum olacağını gösteriyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Sayın Editör,
Bu haberinizdeki rakamlar doğru ise; Sayın Bakanımızın peşinde milli tarım diye gezen tohumculuk sektörünün temsilcileri, "Türk Tohumculuğunu nereye götürüyorlar!!!!!!!".Bunun derinlemesine incelenmesi gerekir.
Habere konu olan çiftçi şirketinin sorumluları yıllardır bu görevlerde bulunup, bu rakamlarla bir de sektör temsilcisi olarak milli tohumculuğa mı hizmet edecekler.!!!!!!
Sayın Bakanım, bu sektör yöneticileri ile işiniz zor, Allah yardımcınız olsun.

Vahim
Vahim - 5 yıl Önce

Tareks Genel Müdürünün bilgi ve birikimini inceleyin zaten kötü yönetimin nedeni ortaya çıkacaktır.

Bay Milli Çiftçiye Cevap
Bay Milli Çiftçiye Cevap - 5 yıl Önce

Bay Milli Çifti adlı yorumcu. Tarımdan haber sitesi çok güzel rakamlar ile gerceği ortaya koymuş . Buna söyleyecek sözün var ise konuş. Reklam verip vermediğini nerden biliyorsun ? birilerinin tetikçiliğini yapma . Trol müsün nesin?

Zor dostum zor....
Zor dostum zor.... - 5 yıl Önce

HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA SİYASALLAŞAN KURUM VE İŞTİRAKLERİNDEN BAŞARI BEKLEMEK HAYAL OLUR.ÜRETİM İŞİ TARIM KREDİNİN BAŞARILI OLABİLECEĞİ BİR KONU DEĞİL,ÇÜNKÜ ATANAN İDARECİLER LİYAKATLA DEĞİL SİYASETLE ATANIYOR.BU ARADA TARIM KREDİNİN ELEŞTİRİLMESİNİ HAZMEDEMEYEN ARKADAŞA DİYECEĞİM ŞUDUR.KIRAL ÇIPLAKSA YAĞCILIK OLSUN DİYE AMAN EFENDİM KAFTANINIZ NE KADAR GÜZEL DEMEK SAÇMALIKTIR.

- 5 yıl Önce

Siz yenimi anladınız Tarım kradinin çiftçiye faydası olmadiğini.TAREKS TAMAMEN Allaha emanet içyuzunu bilseniz yanarsınız.Ciddiyet yok çiftçi guveni yok tabi boyle olur guven yoook.Kurum alttan gelmiyen işi bilmiyenlerin elindi tamamen saltanat başka şey yok.Maaşlar yuksek ayın 30 u olsun maaşlar alınsın mantalite boyle idari tabakada.Kooperatifte çalışanlar mal satmaya uğraşıyorlar ama alan yok ÜRE 1.17 krş.Tüccarda l.30 kuruş.Tohumda kontrol yok ekim yaptırdıkları adam kafasına gore biçiyor Tarekse goturuyor nereden Allah bilir.Tohum satışları çok yuksek rakamlar.Hayırlısı ALLAHTAN yazmakla bitmiyor.

Tohumcu, Yağcı
Tohumcu, Yağcı - 5 yıl Önce

Adam 10 senedir koltuğa yapışmış. Tohumculukla ilgilenmemiş sadece yağcılık yapmış. Bi adam çıkıpta dememiş arkadaş sen ne yaptın ülke tohumculuğu için... Ayhan Karayama döneminin en makbul adamı, burdan yola çıkarak kurumun idare şeklini siz düşünün. Ama yılbaşında bakana Ayhan tu kaka beni genel müdür yap diye Beştepe den baskı yapınca ara bozuldu. İstanbul'da tam beyefendi bir amcası var işi gücü onu kullanmak. Derdi ne tohum ne de tohumculuk olan böyle bir idare ile ancak bu kadar olur. Tohumculuk birliklerinin başınada yardımcısıyla beraber al gülüm ver gülüm çöreklenmişler.Suç bunlarda değil bunlara göz yuman şirinlikleri seven yetersiz idarecilerde . Kurumda ne kadar bu tip adam var Özgürce piarı yapılıp kollanıyor. Ama az kaldı :)

Tareks
Tareks - 5 yıl Önce

Sayın Karayama bu Ada'mın ne olduğunu anlamış görevden almış ama amcası devreye girmiş durdurmuş.dogruysa bu Ada'm artık genel müdür takarmı? trabzonda bir seker meselesi oldu Ada'm şekerlendi birden ona sorsanız ciroda enbüyük şirket tohumda sonuncu.garip olan tarım krediyi arkasına alıp tohumcuların basında olmaları.aziz nesin fıkrası gibi allah Türk çiftçisini korusun ve yüceltsin Hırvatlardan ABD'lilerden Hollandalılardan frasızlardan

- 5 yıl Önce

Ben yazmadım mı Tarım kredide işler liyakat ehliyete göre gitmiyor.Ahpab çavuş ilişkisi torpilli olan koltuğunda oturuyor.Çiftçi yi düşünen yok.


banner151