Sertifikalı tohumluk üretim kontrolleri aralıksız sürüyor

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli tohumluk kontrolörlerince 2020-2021 üretim sezonunda sertifikalı tohumluk kontrolleri devam ediyor.

Sertifikalı tohumluk üretim kontrolleri aralıksız sürüyor
banner282

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: "Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce yürütülen işlemlere tohumluk üreten firmaların beyannamelerinin kabulü ve incelenmesiyle başlanır. Sertifikalı tohumluk üretimlerinin yapıldığı tarlaların kontrolleri ve kontrol raporlarının tanzimi, üreticilerin etiket talebiyle birlikte hasat, sellektörleme, ambalajlama, etiketleme ve partilere ayrımı ve sonrasında numune alım işlemleri gerçekleştirilir. 

Sertifikasyon sürecinde titizlikle yapılan tarla kontrollerinde tohumluk vasfı taşımayan ürünler direkt iptal edilir. Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüklerince yapılan analiz sonrası sertifikasyon işlemleri neticelenir. İl Müdürlüğümüzde sertifikalı tohumluk iş ve işlemleri; 3644 beyan, 54.933 da ayçiçeği, 45.084 da buğday, 22.470 da arpa, 4.483 da İtalyan çimi alanları başta olmak üzere toplam 155.324 da sertifikalı tohumluk üretim çalışma alanında gerçekleştirilmektedir. Tarımsal üretimin ve ürünlerde kalitenin arttırılmasında, yeni bitki çeşitleri ve sertifikalı tohumluk kullanımının etkisi büyüktür. Yapılan bu çalışmalar ile amaçlanan İlimizde ve beraberinde ülke genelinde bitkisel üretimde sertifikalı tohum kullanımını yaygınlaştırarak verimliliği, kaliteyi, tohumlarda kalite güvencesini ve çiftçilerimizin gelirinin artırılmasını sağlamaktır"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151