Sertifikalı tohuma gıda bağımsızlığı eleştirisi!

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, 'Milli Tarım Projesi' kapsamında 2018 yılından itibaren tüm tohumların sertifikalı hale getirilmesinin gıda bağımsızlığını tehdit edeceği ve küçük çiftçiye büyük zarar vereceği yönünde eleştiride bulundu.

Sertifikalı tohuma gıda bağımsızlığı eleştirisi!
banner282

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, sertifikalı tohum konusundaki zorunlulukla ilgili olarak bir bilgi notu oluşturdu. Bilgi notunda, şunlar kaydedildi: "Milli tarım atılımı yapalım derken, hali hazırda 'milli' olan ve on binlerce yıldır bu topraklarda nice medeniyetlerin tarımını yaptığı atalık/yerel tohumlar artık ekilemeyeceği için bu tohumların yok olması anlamına geliyor.

Atalık yerli tohumların satışı 2006 yılında çıkan Tohumculuk Kanunu ile zaten yasaklanmış, dolayısıyla dağıtımı ve kullanımı kısıtlanmıştı. Bu noktada küçük çiftçi; sağlıklı gıda (besin değeri yüksek, zehirsiz- sentetik gübresiz üretilebilen) ve tarımda, ekonomik bağımsızlık anlamlarında yolun sonuna doğru geliyor. Acilen yerel tohumla ilgili söz konusu hazırlıktan geri adım atılması, aksine; söz konusu tohumların 'Milli Tarım Projesi' kapsamında özgürleştirilmesi, bu tohumları kullanarak üretim yapan küçük çiftçilere ilave destekler verilmesi gerekiyor.

Aksi halde bu tohumu kullanarak üretim yapan üreticiler adeta suçlu durumuna düşmüş olacak. Organik tarım, kendine ihtiyacı için üretim ve ülkemizde yeni yaygınlaşan bir kavram olan "gıda toplulukları" kapsamında üretim yapan üreticilerin birçoğu, hali hazırda söz konusu yerel tohumları kullanıyor. Doğaya saygılı ve sürdürülebilir/onarıcı olan bu üretim biçimleri; endüstriyel ve konvansiyonel tarıma karşı tüm dünyanın artık kabul ettiği bir yönde ilerliyor. Bizler; bu yönde halen avantajımız varken söz konusu yasadan bir an önce geri adım atmalı ve yerel tohum için ilgili düzenlemeleri yapmalıyız."

YORUM EKLE