Sertifikalı buğday-arpa tohumu dağıtıldı

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği tarafından tedarik edilen, toplam değeri 3 milyon 200 bin lira olan ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesince karşılanan sertifikalı buğday-arpa tohumu için dağıtım töreni düzenlendi.

Sertifikalı buğday-arpa tohumu dağıtıldı
banner282

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, İl Müftüsü Ahmet Çelik, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Terzi, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz Tarım İl Müdürü Mehmet Karayılan, Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Başkanı Haydar Demiriz ve çiftçilerin katılımı ile sertifikalı buğday-arpa tohumu dağıtımı yapıldı.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, 2015 yılında yağışın az olması nedeniyle bu yardımların çiftçiye adeta can suyu olacağını söyledi. Gaziantep'in 6 bin 880 kilometre yüz ölçümüne sahip olduğunu, bunun da yüzde 55'inde tarım yapıldığını hatırlatan Yerlikaya, "Türkiye'nin bir yılda almış olduğu yağış ortalaması dünyanın gerisinde. Gaziantep'in aldığı yağış ise Türkiye ortalamasının da gerisinde. Bu noktada Hükümet ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, çiftçiye desteğini gösteriyor. Bugün de bunun bir örneğini görüyoruz. Gazi şehrin çiftçilerine 2 bin ton tohum verildi.” diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin; vatandaşa birçok alanda farklı hizmetlerde bulunma gayreti içinde olduklarını belirterek, arpa ve buğday tohum dağıtımının da bunlardan birisi olduğunu ifade etti. Arıl, Doğanpınar ve Belkıs barajlarının yapılması ile toprakların daha bereketli ve çok çeşitliliğe kavuşacağını anımsatan Şahin, ekilebilir toprak miktarının arttırmanın yanında sulamanın da önem kazandığını bildirdi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy konuşmasında ise şunları kaydetti: “Hakkari Şemdinli de yaşanan terör olayından dolayı yüreklerimize ateş düşürdüler. Bu terör örgütlerinin de ocaklarına yüreklerine ateş düşürmesini yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak kuraklıktan zarar gören çiftçilerimizin borçlarının ertelenmesi, ödeme kolaylığı ve yenileme kredisi seçenekleri ile tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi konusundan çalışmalar yapmaktayız. Mevcut kredi limitlerini de arttırarak yeni dönemdeki ekilişleri sorunsuz bir şekilde yapmalarını sağlamaya çalışmaktayız.”

Konuşmaların ardından tohum dağıtımında katkısı olanlara plaketlerin verilmesi ve sembolik olarak çiftçilerin traktörlerine tohumların yüklenmesi yapıldı.

YORUM EKLE
banner151