" />

Patatesin fiyatını bırakın, tohumuna bakın!

Günlerdir “fiyatıyla" gündemden düşmeyen patateste acı bir gerçek ortaya çıktı. Patateste asıl skandal, fiyatında değil tohumunda yaşanıyor.

Patatesin fiyatını bırakın, tohumuna bakın!
banner282

ÖZEL HABER

Türkiye'nin 2014'te dünyadan patates tohumu almadığı ülke kalmadı. Hollanda başta olmak üzere tam 16 ülkeden 16.6 milyon dolarlık patates tohumu ithal edildi.

Türkiye'nin patates tohumunda içler acısı durumu ortaya çıktı. Günlerdir yüksek fiyatı ile tartışma konusu olan patatesin asıl “gizemi" tohumunda yatıyor. Birçok ürünün tohumunda olduğu gibi Türkiye, bu ürünün tohumunda da dışa bağımlı durumda… TÜİK verileri, acı tabloyu gözler önüne seriyor.

İTHALAT İKİ KATINDAN FAZLA ARTTI

2014 yılında toplam 16 ülkeden, 19 bin ton patates tohumu ithal edildi. İthalatın da bir önceki yıla göre iki katından fazla arttığı gözleniyor. 2013 yılında 8 bin ton olan patates tohumu ithalatı, 2014'te 19 bin tona çıktı.

Tohum dış ticaret verilerinde de patates tohumu, önemli bir yeri tutuyor. Domates tohumundan sonra ithalatına en fazla döviz ödenen kalemi patates tohumu oluşturuyor. Patates tohumuna ödenen 16.6 milyon dolar, domates tohumuna ödenen 55.5 milyon dolardan sonra ikinci sırada bulunuyor.

İTHAL ETMEDİĞİMİZ ÜLKE KALMADI!

Diğer yandan patates tohumunun ithalatının yapıldığı ülke sayısının çokluğu dikkat çekiyor. Miktar olarak ithalatta Hollanda birinci sırada bulunurken bu ülkeyi sırasıyla; Fransa, Almanya, İngiltere, Danimarka, Belçika, Lüksemburg, Finlandiya, Avusturya, Slovakya, Hong Kong, Çin, Kanada, Hindistan, ABD ve Peru takip etti.

19 bin tonluk ithalatın yarısı Hollanda'dan alındı. Türkiye, Hollanda'dan geçtiğimiz yıl tam 9 bin 940 ton patates tohumu aldı.

İHRACAT, İTHALATIN 8'DE 1'İ

İthalatın yanında ihracat verileri de dikkat çekiyor. 16 ülkeden patates tohumu ithalatı yapılırken Türkiye'nin sadece 2 ülkeye, Rusya ve Azerbaycan'a ihracatı görülüyor. Azerbaycan'a 3 bin ton ihracat yapılırken, Rusya'ya ise 75 ton patates tohumu satıldı. Bu ihracattan da 2,1 milyon dolar döviz girişi oldu.

YORUM EKLE