Mısır ve ayçiçeği tohumumuzu kimler üretiyor?

Mısır ve ayçiçeği tohumunda firmalar bazında üretim rakamları, bu tohum çeşitlerinde Türkiye'nin acı durumunu ortaya koyuyor. Türkiye Tohumcular Birliği ve Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği tarafından kamuoyuna açıklanmayan rakamlara göre, iç piyasada satılan mısır ve ayçiçeği tohum pazarının yabancı firmaların elinde olduğu ortaya çıktı. Mısır tohumunun yüzde 90'ını, yağlık ayçiçeği tohumunun da yüzde 81'ini yabancı tohum firmaları üretiyor.

banner255
Mısır ve ayçiçeği tohumumuzu kimler üretiyor?
banner200

ÖZEL HABER

Tarımdan Haber, mısır ve ayçiçeği tohumları ile ilgili olarak bugüne kadar kamuoyuna açıklanmayan çarpıcı verilere ulaştı.

YABANCI TOHUM FİRMALARININ TÜRKİYE'DEKİ ÜRETİM RAKAMLARI

Mısır ve ayçiçeği tohumunun ekim alanı, tohum miktarı ve üretim miktarları ile firmaların pazar payları, bu iki tohum çeşidinin yabancıların tekelinde olduğunu gösteriyor. Türkiye'nin tohum ihracatında önemli bir kalemi oluşturan mısır ve ayçiçeği tohumunda yabancı hâkimiyeti, Milli Tohumculuk sektörü açısından düşündürücü bulunuyor.

YILLAR İTİBARİYLE ÜLKEMİZDEKİ MISIR EKİM ALANLARI, SATILAN TOHUMLUK MİKTARI VE ÜRÜN ÜRETİM MİKTARLARI

LİDERLİK PİONEER'DE

Türkiye'de 2016 yılında 800 bin hektar alanda mısır tohumunun üretimi yapılırken, 1 milyon 280 bin torba mısır tohumu satıldı. Pazar payı olarak yüzde 33,6'lık oranla en büyük payı PİONEER aldı. PİONEER'ı ise sırasıyla yüzde 31.2'lik pazar payı ile MONSANTO, yüzde 10.9'luk pazar payı ile KWS, yüzde 8'lik pazar payı ile LİMAGRAİN ve yüzde 6'lık pazar payı ile SYNGENTA takip etti.

5 YABANCI FİRMA YÜZDE 90'INI ÜRETİYOR

Satış miktarları bakımından 1 milyon 280 bin torba mısır tohumunun; 430 bin torbasını PİONER, 400 bin torbasını MONSANTO, 140 bin torbasını KWS, 96 bin torbasını LİMAGRAİN ve 84 bin torbasını SYNGENTA gerçekleştirdi. Yani satılan 1 milyon 280 bin torbanın 1 milyon 130 bin torbası bu 5 firma tarafından yapıldı.

YAĞLIK AYÇİÇEĞİNDE LİMAGRAİN LİDER DURUMDA

Ayçiçeği tohumunda da yabancı hâkimiyeti gözlerden kaçmıyor. Firmaların yağlık ayçiçeği tohumluk pazarındaki payları ve tohumluk dağıtım rakamları, yabancı hâkimiyetini gözler önüne seriyor. 2016 yılında 223 bin torba yağlık ayçiçeği tohumluğu satıldı.

3 YABANCI FİRMA YÜZDE 81'İNİ ÜRETİYOR

223 bin torbalık Türkiye yağlık ayçiçeği tohumluk pazarında yüzde 38.1'lik oranla en yüksek payı LİMAGRAİN aldı. LİMAGRAİN'i ise sırasıyla; yüzde 26.9'luk pazar payı ile PİONEER ve yüzde 15.7'lik pazar payı ile SYNGENTA takip etti.

Satış rakamlarına göre piyasada satılan 223 bin torba yağlık ayçiçeği tohumluğunun 85 bin torbası LİMAGRAİN, 60 bin torbası PİONEER ve 35 bin torbası SYNGENTA tarafından satıldı. 223 bin torbalık yağlık ayçiçeği tohumluğunun 180 bin torbası bu üç firma tarafından satışı gerçekleştirildi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 19:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce


TÜRKTOB sitesinde bir haberde; 6 Aralık 2016 tarihinde
BÜGEM Genel Müdürü ve TÜRKTOB Başkanı Yıldıray Gençer başkanlığında tohumculuk sektörünün yeni politikalarını belirlemek üzere toplantı yapıldığı yazıyor.
1.Sebze tohumu ithalatını kim yapıyor?
2. Yeni politikalar belirlenirken ithalat gündeme geldimi?
3. İthalatı kısalım yerli sebze tohumu üretimine ağırlık verelim denildi mi?
4. Mısır ve Ayçiçek tohumu üreticisi yabancıların verdiği milyarlarca liralık binde üçten ARGE’ye kuruş harcandı mı?

- 4 yıl Önce


TÜRKTOB SEÇİMLERİ HAYIRLI OLSUN.
TOHUMCULUK KANUNU:
MADDE 20 –İlk toplantıda yeterli çoğunluk sağlanamazsa ikinci toplantıda çoğunluk aranmaz. Ancak, ikinci toplantıya katılan üye sayısı; yönetim, denetim ve disiplin kurulları asıl üyelerinin toplamının iki katından az olamaz. Bu toplantıda da gerekli çoğunluk sağlanamazsa alt birlik feshedilmiş sayılır.
Feshedilmiş alt birliklerin delegeleri oy kullanacaklarmı?

gerçekler acıtır
gerçekler acıtır - 4 yıl Önce

Yerli çeşit yetersiz. niye yetersiz? diye sormaya korkuyor yetkililer. Milli yani yerli tohum anlayışımızda milli takım anlayışımız gibi. Aurelloyu Memet yapmakla milli olunmuyor. Yabancı çeşidin adını değiştirmekle yerli çeşit elde etmiş olmuyorsun. Kendini kandırıyorsun.

- 4 yıl Önce

Bu yabancı şirketler herhangibir nedenle Türkiye de üretimi durdururlarsa hayvancılık ve bitkisel yağ üretimi ne hale gelecektir. Tohumluk ülkemizde bir millî güvenlik sorunudur. TİGEM ve TKK üretime ağırlık vermelidir. Gerçekler konusulmamaktadir. Sayın Bakanım. Ülkemize yapacağınız en büyük fayda bu işe el atmak olacaktır. Lütfen aldığınız bilgilerin doğruluğundan emin olunuz.

- 4 yıl Önce

Bu rakamlar 2008 yılına kadar kamuoyuna açıklanıyor du.

Ayçiçeği Tohumu lazım
Ayçiçeği Tohumu lazım - 4 yıl Önce

28.000 ayçiçeği tohumu lazım.
05324554515

banner151

banner251