Küresele karşı yerele sahip çıkacaklar

TOHUM-DER Genel Sekreteri Halit Konanç, Derneğin kuruluş amacının yerel tohumları korumak olduğunu belirtti.banner255
Küresele karşı yerele sahip çıkacaklar
banner200

İstanbul'da kurulan Geleneksel Tohum Derneği (TOHUM-DER), 28 Mart'ta Perpa İş Merkezi'nde düzenlenecek panelle çalışmalarına başlayacak. Derneğin kuruluş amacı ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren TOHUM-DER Genel Sekreteri Halit Konanç, Anadolu'nun yerel tohumlarının yaşam alanlarından çekilmesini engellemek amacıyla böyle bir girişimde bulunduklarını belirterek, "bu bağlamda doğal gıda ve besin kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı ve tüketimine uygunluk arzetmek amacı ile kurulan derneğimiz, endüstriyel tarım ve hayvancılıkta kullanılan gübre ve ilaçlarla kirletilmesinin engellenmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor" dedi.

KAPİTALİZMİN YIKICILIĞINA KARŞI BİRLİK ÇAĞRISI

Tüketici örgütlenmesinin önemine de değinen Konanç, kapitalizmin ekolojik yapıyı bozarak neden olduğu hastalık, çevre kirliliği gibi olumsuzluklara karşı duyarlı olan kesimleri sürdürülebilir üretim kaynaklarıyla buluşturmayı amaçladıklarını kaydetti. 28 Mart'ta gerçekleştirilecek olan panel hakkında da bilgiler veren Konanç, tarım ve hayvancılıkta uygulanan poloitikaların tartışılacağı etkinlikte, çiftçi örgütlenmesi ve tüketicilerin bilinçlendirilmesi gibi konuların ele alınacağını dile getirdi.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şube Başkanı Emine Girgin ve Çiftçi-Sen Genel Başkanı Abdullah Aysu'nun konuşmacı olduğu panele, ilgili meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin de katılmaları bekleniyor.


YORUM EKLE
banner151

banner251