Kavunda sevindiren haber

20 yıldan buyana sürdürülen tohum ıslah çalışmalarında 5 yeni kavun çeşidi geliştirildi.

Kavunda sevindiren haber
banner200
banner217

Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) 1995 yılından buyana çeşitli projelerle devam eden tohum ıslah çalışmaları meyvesini verdi. Üniversitede yetiştirilen 5 yeni kavun çeşidi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Kontrol ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü tarafından tescil edildi ve standart tohumluk kaydına alındı.

ÇÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nebahat Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de yazlık ve kışlık olmak üzere 2 tür kavunun yetiştirildiğini aktardı.

Üniversitede yaptıkları ıslah çalışmaları kapsamında ise 5 yeni yazlık kavun çeşidi geliştirdiklerini anlatan Sarı, konuşmasına şöyle devam etti:

''Nisan ve mayıs aylarında hasadı yapılan çok erkenci, yuvarlak, en fazla 1-1,5 kilogramlık, küçük, mis kokulu 5 kavun çeşidi geliştirdik. Bu kavunlar diğer kavunlara göre daha küçük, daha kokulu ve hepsinden önemlisi de hastalıklara karşı güçlü. Ürünler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Kontrol ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü tarafından tescil edildi ve standart tohumluk kaydına alındı.

Türkiye'de son birkaç yıl öncesine kadar hibrit yazlık kavun tohumları Hollanda, İsrail gibi ülkelerden satın alınırken, yerli hibritler de Türk ıslahçıları tarafından geliştirilmeye başlandı. Geliştirdiğimiz bu 5 melez çeşit de yüzde yüz yerli. Kavunlar bu yaz tezgahlarda yerini alacak.''
Sarı, geliştirilen kavun çeşitlerine Sarı F1, Solmaz F1, Yetişir F1, Emin F1 ve Yücel F1 olmak üzere projede çalışan 5 araştırmacının veya çocuklarının adını verdiklerini vurguladı.

Kavun tohumlarının önümüzdeki günlerde ihaleyle özel sektöre devredileceği öğrenildi.

YORUM EKLE
banner151

banner251