İsrail bir avuç tohuma karşılık binlerce ton domates alıyor!

İsrail Türkiye'ye sattığı bir avuç domates tohumunun parası ile Türkiye'den binlerce ton domates alıyor. İsrail ile Türkiye arasındaki domates ve tohum ticaretindeki parasal değerler tarımdaki çelişkiyi gözler önüne seriyor.

İsrail bir avuç tohuma karşılık binlerce ton domates alıyor!
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Türkiye, İsrail'den ithal ettiği domates tohumuna ciddi anlamda döviz ödemeye devam ediyor. Son yıllarda bu ülkeden yapılan domates tohum ithalatında miktar ve parasal değer bakımından düşüş yaşansa da İsrail'e ödenen döviz miktarı hala önemini koruyor.

Domates tohumu ithalatında İsrail'e 2014'de yaklaşık 10 milyon dolar, 2015'de 8,5 milyon dolar ve 2016'da 6,3 milyon dolar ödeyen Türkiye, buna karşılık bu ülkeye önemli miktarda domates satmaya başladı.

DOMATES İHRACATI ADETA PATLADI!

Özellikle 2013 yılından sonra Türkiye'nin İsrail'e sattığı domates miktarında önemli artışlar yaşandı. TÜİK verilerine göre 2013 yılında sıfır ihracatı bulunan Türkiye, 2014 yılında İsrail'e 13 ton domates ihraç etti. 2015 ve 2016 yıllarında ise İsrail'e yapılan domates ihracatında adeta patlama yaşandı.

2015'de İsrail, Türkiye'den tam 9 bin 206 ton domates alırken, 2016'da bu rakam iki kat artarak 17 bin 714 tona çıktı.

İsrail'e yapılan domates ihracatındaki bu artış Türkiye açısından olumlu görünürken, miktar bakımından domates ile tohumuna konu olan parasal değer dikkat çekti.

441 KG TOHUMA 9 BİN TON DOMATES!

2015 yılında sadece 441 kg domates tohumu ithalatına karşılık İsrail'e 8.5 milyon dolar ödenirken, buna karşılık İsrail'e satılan 9 bin 206 ton domatesten 9 milyon dolar gelir elde edildi. Yani Türkiye, 441 kg domates tohumunun parasını ancak 9 bin 206 ton domates satarak elde edebildi.

Bu rakamlar, tohum konusunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

SAYİN BAKAN ARAŞTIRMA ENSTİTÜ LERİ UZMANLASACAK DEDİĞİNDE ZATEN UZMAN DİYENLER BU HABERE NE DİYORSUNUZ?

- 4 yıl Önce

Sertifikalı tohum İSRAİL e,gümrük birliği AVRUPA ya yarar.Referandumdan önce bağırdığınız bu ülkelere neden laftan öteye gidemiyorsunuz?

Rekor bizim
Rekor bizim - 4 yıl Önce

Bizde binlerce ziraat mühendisi ile bir avuç tohum alıyoruz :D

- 4 yıl Önce

Yillarca Israilin gdo lu tohumlariyla zehirlendigimiz safsatasini soylediler.Sayet dogruysa neden Israil bize sattigi domates tohumlarinin urunlerini satin aliyor?

niyazi ışık
niyazi ışık @ - 2 yıl Önce

ben denizciyim. italya ya nemrut limanindan cubuk demir getirdik. sahile tahliye ettik sahilde gozumuzun onunde etiketi italyan etiketi ile degistirilip ayni gemi baska ulkeye getirdik. ayrica israile gittigimizde kumanya ikmali yaptigimizda gelen sebze meyve super mis gibi kokulu. acaba bunlarda domatesi boyle mi yapiyorlar.

banner151

banner251