" />

Gümüşhaneli üreticilere Kinoa tohumu dağıtıldı!

Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, “Mera ve Yem Bitkileri Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi" kapsamında, üreticilere, sılajlık mısır, arı otu, yem bezelyesi, kinoa tohumu dağıttı.

Gümüşhaneli üreticilere Kinoa tohumu dağıtıldı!
banner200

Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, “Mera ve Yem Bitkileri Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi" kapsamında, üreticilere, yonca, korunga, macar fiğ, adi fiğ, silajlık mısır, organik sılajlık mısır, arı otu, yem bezelyesi, kinoa tohumu dağıttı.

Tohum dağıtım töreninde konuşan Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, “İlimiz toplam 657 bin 500 hektarlık yüzölçümünün yüzde 17'si olan 114 bin hektarlık alanı tarım alanı olup, Çoruh Havzası ve Yukarı Fırat Havzasıolmak üzere iki havzadan oluşmaktadır. Tarım alanlarımızın yüzde 21'i Merkez, Torul ve Kürtün ilçelerimizde, yüzde 79'u Kelkit, Şiran ve Köse ilçelerimizde bulunmaktadır. İlimizde yürüttüğümüz projelerde ürün desenimizi iklim şartlarına, toprak yapısına, rakım ve coğrafi şartlarımıza göre şekillendirdik. Buna göre, Kelkit, Şiran ve Köse ilçelerimizde hayvancılık ve buna bağlı olarak yem bitkisi, tahıl ve tarla bitkileri ürünleri öne çıkmaktadır" diye konuştu.

Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi hakkında bilgi veren Birşen, şunları kaydetti:

“Merkez ve 5 ilçemizde yem bitkileri üretim alanlarının genişletilerek, yem üretim maliyetlerinin düşürülmesi, kaba yem açığının giderilmesi, mevcut mera alanları üzerindeki otlatma baskısının azaltılması amacıyla, 704 çiftçimize yüzde 70'i İl Özel İdare kaynaklarından finanse edilen toplam 645 bin TL tutarında, tohum alımı yapıldı. 12 bin 400 kilogram yonca, 20 bin 600 kilogram korunga, 14 bin kilogram Macar fiğ, 7 bin 125 kilogram Fiğ, 6 bin 800 kilogram Silajlık mısır, 3 bin 672 kilogram Organik Silajlık mısır, 700 kilogram Arı otu, 2 bin 500 kilogram yem bezelyesi ve 100 kilogram Kinoa tohumu olmak üzere toplam, 68 bin kg tohum dağıtıldı.

14 Dekarda Ekim Yapılacak

14 bin dekar yem bitkisi ekilişi planlanmaktadır. Planlanan ekiliş ile yıllık 24 bin ton kaba yem üretimi gerçekleşecektir. Bunun ekonomik değeri tarımsal hasılamıza katkısı 6 milyon 2 bin TL'dir. Böylece yem bitkisi ekiliş alanlarımız 130 bin dekardan 144 bin dekara, kaba yemimiz 137 bin tondan 161 bin tona ulaşacak."

Et Meselesi Ot Meselesidir!

İl Müdürü Birşen, kaba yemlerin, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların beslenmesinde vazgeçilmez öneme sahip olduğunu ifade ederek, “hayvan yetiştiriciliğinde maliyetin yüzde 60-70 arasındaki girdisi yemdir. Bu nedenle kaba yeme dayalı hayvan besleme yapmayan işletmelerin kar etmeleri mümkün değildir. Kaba yeme dayalı besleme yapıldığında maliyet yüzde 20-30'a düşürülebilmektedir. Kaba yem ihtiyacını dışardan satın almak veya üretmemek hayvancılığı rantabl halden uzaklaştırır. Unutulmamalıdır ki, 'et meselesi ot meselesidir' bunun için çayır mera alanlarına sahip çıkmamız, doğru kullanmamız ve yem bitkileri ekim alanlarının artırılması gerekir. İlimizde uygulanacak olan yem bitkileri geliştirme projesiyle yem bitkileri ekilişlerinde, önemli artışlar olacaktır. Artan kaba yem sayesinde hayvancılıktan elde edilen et ve süt veriminde, kalitesinde artış ve maliyetlerde düşme olacaktır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Gümüşhane Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251