Diyarbakır karpuzunun tohumu Meksika’dan geliyor!

CNN TÜRK Ekonomi Editörü Cem Seymen, Diyarbakır Karpuzu tohumunun Meksika'dan ithal edilir hale geldiğini, Meksikalı bir araştırmacının karpuz tohumunu genetik olarak verimli hale getirerek, Türkiye'ye satıp yılda 25 milyon dolar gelir elde ettiğini söyledi.

banner255
Diyarbakır karpuzunun tohumu Meksika’dan geliyor!
banner200

CNN TÜRK Ekonomi Editörü Cem Seymen, bilimsel verilerin ve araştırma sonuçlarının bir türlü tarıma ve hayvancılığa entegre olamadığını belirterek, “tarımda gelecek tohumda, verimli tohum üretebilmekte" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'ye özgü bir çok tarım ürününün yurt dışından ithal edilir hale geldiğini söyleyen Cem Seymen, bunun son örneğinin de Diyarbakır Karpuzu olduğunu, Diyarbakır Karpuzu tohumunun Meksika'dan ithal edilir hale geldiğini kaydetti. Seymen, Meksikalı bir araştırmacının karpuz tohumunu genetik olarak verimli hale getirerek Türkiye'ye satıp yılda 25 milyon dolar gelir elde ettiğini anlattı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

AYAŞ DOMATES ÜRETİCİLERİ FİDE Yİ NEREDEN ALIYOR. ALDIKLARI FİDECİLER HANGİ TOHUMDAN BU FİDELERİ ÜRETİYOR?

Tohum
Tohum - 4 yıl Önce

Türkiye'de yerel tohum sınırlı sayıda ve yerel tohumu eksek bu tohum alma işimiz bitecek ama mesele yerel tohumu ekmek değil yerel tohumlarımızı geliştirmekde tarım ilaçları doğayı katlediyor bunuda bilelim baştan farkındaysanız hiç arı kalmadı kimi bölgelerde arının yok oluşu meyveyi sebzeyi döllemede sıkıntı çekiliyor onun için tarım verimsiz duruma düştü ve aracılarda insanları bıktırdı

- 4 yıl Önce

Tohum üretimi arttı diyorsunuz. Rakamlar Nerede yazıyor. Bakanlık açıkladı mi? Arttı ise hangi türlerde arttı? ???????

banner151

banner251