Çiftçiye silajlık mısır tohumu dağıtıldı

Diyarbakır'da hayvanların kaba yem ihtiyacının karşılanmasında önemli bir role sahip olan yem bitkilerinin ekim alanlarının yaygınlaştırılması amacıyla çiftçiye 360 torba silajlık mısır tohumu dağıtıldı.

Çiftçiye silajlık mısır tohumu dağıtıldı
banner200

Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğü konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

"Hayvanlarımızın kaba yem ihtiyacının karşılanmasında önemli bir role sahip olan yem bitkilerinin ekim alanlarının yaygınlaştırılması amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan ATALAR, İl Müdür Yardımcısı Mustafa KORKUTAN, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Oral ÖZGEN, ilgili teknik personellerin ve çiftçilerin katılımıyla gerçekleştirilen törende İlimize bağlı 7 ilçede toplam 23 çiftçiye 1140 dekar alanda kullanmak üzere 360 torba Silajlık Mısır Tohumu dağıtıldı.

İl Müdürü Mustafa Ertan ATALAR dağıtım töreninde yaptığı konuşmada; “Hayvan yetiştiriciliğinde gerekli yem ihtiyacının karşılanması büyük önem arz etmektedir. Yem ihtiyacının büyük bir bölümünü oluşturan kaba yem ihtiyacının karşılanması noktasında, birim alandan alınan ürün göz önüne alındığında silajlık mısır yetiştiriciliği önemli bir rol almaktadır. Silajlık mısırın ilimizde genelde ikinci ürün olarak yetiştirilebilmesi de ayrıca bir avantajdır. Bugün dağıtımı yapılan silajlık mısır tohumları, yem bitkileri ekiliş alanlarının yaygınlaştırılmasında, yem bitkileri üretim miktarlarının artışında ve hayvanların kaba yem ihtiyaçlarının karşılanmasında katkı sağlayacaktır. Silajlık mısırın yanı sıra yonca ve fiğ gibi yem bitkileri tohumu dağıtımlarına ileriki zamanlarda da devam edeceğiz. Dağıtımı yapılan tohumların Diyarbakır'ımızın bereketli topraklarıyla buluşmasıyla daha da bereketlenmesini temenni ediyorum.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251