" />

Çelik, sertifikalı tohum kullanmayan destek alamayacak!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2018'de sertifikalı tohum kullanmayanların destek alamayacağını söyledi. Çelik, “İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı neticesinde tohumculuk sektörü daha da önem kazandı" dedi.

Çelik, sertifikalı tohum kullanmayan destek alamayacak!
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından Antalya'da "Milli Tarımda Tohumculuğun Rolü ve Geleceği" konulu çalıştaya katıldı.

“Tohum yoksa tarımdan bahsedilemez, işin başlangıç noktası tohum." diyen Çelik, "Günümüzde gerek gıda güvenliği gerek üretim alanlarının daralması, iklim değişikliği, hızlı nüfus artışı neticesinde tohumculuk sektörü daha da önem kazandı. Türkiye, 147 milyar liralık tarımsal hasılaya ulaştı, 16,8 milyar dolarlık tarımsal ihracat gerçekleştirdi. Bunlar önemli başarılar. 2050 yılında yüzde 60 daha tarımsal hasıla artışı gerekiyor. Bunun için daha çok işler yapmalıyız" ifadelerini kullandı.

Sertifikalı tohum kullanmayan çiftçinin destek almayacağını söyleyen Çelik, şunları kaydetti:

"Her dönemde tarım arazilerimizin daraldığını görüyoruz. Bunun için kalan ovalarımızı koruma konusunda çalışma yapıyoruz. 136 ova, tarımsal sit alanı ilan ediliyor. Araştırmalar devam ediyor. Koruma altına alınan ova sayısı 200'ü aşacak. 2018'de sertifikalı tohum kullanmayan destek alamayacak. Yağmurlama ve damlama sistemi kurmayanlara da destek verilmeyecek. Çünkü kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmak zorundayız. Her karış toprağı ekeceğiz. Gerekli yasal düzenleme Bakanlar Kurulundan çıkıyor. 'Arazi benim, ekmiyorum' demek yok. Ekilecek arkadaş. Bu senin değil, 79 milyonun yeri. Bu araziyi keyfi kullanma şansına sahip değilsin. Her karış toprağı ekeceğiz, değerlendireceğiz."

"Sertifikalı fide ve fidan üretimimiz 2002'de 4 milyon adetken, bugün 132 milyon adede yükseldi. 70 ülkeye tohum ihraç ediyoruz. Tohum konusunda önemli bir ithalatçı ülke olduğumuzu bilerek, bu konuda daha fazla çalışma yapmalıyız. Geldiğimiz nokta yeterli değil. Tohumculukta hedefimiz özel sektörün de çalışmasıyla ilk 5 ülke arasında yer almak"

Çalıştay yarın sona erecek.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Negüzel değilmi 700 tl ye sat 1800 tl ye al sertifikalı tohum ek neymiş efendim destek vermeyecekmiş bakanlık olarak verdiğiniz desteği hiç inceledinizmi kim ekiyor kim alıyor önce bu sorunu çözün .

- 5 yıl Önce

Adamlar hayvancilarin bile mesleğini elinden aldilar,resmen inek gibi sağıyolar bizi,onu yapmazsan destek yok,bunu almazsan destek yok, arkadasim zaten destek yok ne diyosun sen.
Hem tohuma dişa bagliyiz de,hem de bu tohumu almayan adama destek vermiycem de,öztürkcesi su olur ki, "yabanci firmalara para kazandirmazsan devletten sana zirnik yok." sonra milli tarim..

Birdaha
Birdaha - 5 yıl Önce

Çiftçiyi yem olarak kullanın.Tohumun kaçtan alıp kaçtan satığını sormak hesaba gelmiyor.bir yılık emeğinin tefeciye gittiği gürünmüyor..bir kalem iki çizgi ile alıterinin bir yılık emeğini baba yedigarı tapunun elinde alindığını kimse nedenini sormuyor ama zenginin tursili. Malborosu Tohumu.coca colası reklamı iyi yapılıyor beglik elimizden alınıp efendilik verildiği zaman biz o zaman kayıp etik ülkenin bel kemiği olan çiftçilik eziyet edeceğinize çöpe atın.6.7.8.ci aylarında esnaf ve Tücar dediğiniz tefeci malı kaçtan alıp iki ay sonra kaçtan satıyorlar hiç araştırıp sordunuzmu 10.11.12.ci aylarda tohum olarak kaçtan satığını ve alındığını. Birde borca kaça satığını sordunuzmu.ama sertifikanın reklamı iyi yapılır sebebini sordunuzmu yazık

- 5 yıl Önce

Hesap kitap sıfır,vallahi sıfır arkadas.Su an ekilen bütün tohumlar sertifikali olucaksa mecburen,onu bile bulamiyacaz zaten akliniza gelmiyo mu hiç?O kadar talebi kim karsılıycak? Dolar olmus rabia,bunu duyan tohum saticilari da üstüne fırsatcilik zammini koydu mu tonunu 2000 liradan aşşağıya vermiycekler, sonra üretim azaldi mi hık mık.Hadi ordan ya.

Kader
Kader - 5 yıl Önce

Hep konuşuluyor yeter icradan gecme zamani. Çiftçi mi kaldi borc batagidayiz tarlar satıldı. Icralar da. Kurtulamiyoruz. Konuşmayın

tarım bakanım
tarım bakanım - 5 yıl Önce

Ben çiftçiyim tarım müdürlüğünün ne yardımını gördüm nede devletin desteğini 3.5 torpilli zengin çiftçiyle vakit geçiriyorlar .adalet yok çalışma yok el ense çalışanlarının olduğu bir tarm bakanlığı

sayin bakanim tarlamda su yok
sayin bakanim tarlamda su yok - 5 yıl Önce

Sayin banim sulama olmayana testek yok diyon ben ney suluyacam verdiniz testek birmilyon veriyorsunuz bunlami sulacayiz sayenizde cifciyi oldurdunuz bu iste zengin kazaniyor fakirde avcini yaliyor biraz zangini burakin sizde olecen gunay

Bizim halimiz
Bizim halimiz - 5 yıl Önce

Benim bideme üç horoz beş tanede tavuğum vardı tavuklardan dört tanesi gürke yattı biri üç horoza kaldı o indi öbürü bindi horozlardan bu açıklamayı okuyun ca o geldi aklıma


banner151

banner251