Bütün tohumlukların sertifikalı olması ne anlama geliyor?

Bakanlar Kurulu kararıyla 2018 yılından itibaren tüm tohumluklar sertifikalı olacak. Peki bu karar tohumda yerel çeşitlerin korunması başta olmak üzere üreticiler için ve asıl önemlisi ülke tarımı için ne anlama geliyor? Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya, hükümetin bu kararını eleştirerek, ülkedeki biyoçeşitliliğin korunması ve yerel tohumlar açısından tehlikesine dikkat çekti.

banner255
Bütün tohumlukların sertifikalı olması ne anlama geliyor?
banner200

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Köy Koop Haber'de yayınlanan değerlendirmesinde, hükümetin 2018 yılından sonra tüm tohumlukların sertifikalı olacağı yönündeki kararını eleştirerek, "2018'den sonra bütün tohumluklar sertifikalı olacak' ne demektir? Çiftçilerin ektiği tohumu polisler mi kontrol edecek?" tepkisinde bulundu. Bu kararın, Türkiye tohumculuğuna hâkim olan yabancı ve onların yanında aynı çıkarları savunan yerli şirketlerin lehine bir karar olduğunun altını çizen Özkaya, ülkedeki biyoçeşitliliğin büyük zarar göreceğini bildirdi. Özkaya, bir avuç şirket tohumuna destek çıkmak yerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yerel tohumları korumasının, bunları üreten çiftçilerin haklarına saygı göstermesinin ve desteklemesinin daha doğru olacağını kaydetti.

Özkaya'nın değerlendirmesinde önemli satırbaşları şöyle:

YASA, KÖYDEKİ ZENGİNLİKLERİ TOHUM OLARAK KABUL ETMİYOR!

"Bir kere köy popülasyonları denilen, büyük bir zenginlik gösteren, bir örnek olmayan, gerek lezzet gerekse besleyicilik ve değişen koşullara uyum yeteneği yüksek olan tohumluklar, şirketler bile istese yasa tarafından tohumluk olarak kabul edilmemekte, sertifikalandırılamamaktadır. Diğer yandan yasa; çiftçilerin binlerce yıldır köylülerce geliştirilmiş çeşitlere ait tohum veya bunlardan üretilen fideleri satmasını, bu bugüne kadar katı bir şekilde uygulanmamasına karşı yasaklamıştı. Elbette ki bu yasak giderek Türkiye tohumculuğuna hâkim olan yabancı ve onların yanında aynı çıkarları savunan yerli şirketlerden yanadır. Benzer kanunları daha önce uygulamış gelişmiş denilen batılı ülkelerde yerel çeşitlerin yüzde 90'lara varan oranlarda yok olduğunu biliyoruz.

ŞİRKET TOHUMLARININ ZARARLARI GİZLENİYOR!

Tabii bu topluma böyle anlatılmamaktadır. Kaçak ve sahte tohumların önleneceği, hastalıksız ve verimi yüksek tohumluklara çiftçilerin kavuşacağı söylenmektedir. Şirket tohumları ile birçok hastalık, zararlı ve olumsuz özelliklerin ülke içinde yayıldığı unutulmaktadır. Yerel tohumlar iklim değişikliklerine daha hızlı uyum gösterir, hastalık ve zararlılara daha dayanıklıdır, besleyici değerleri ise daha yüksektir. Çevrelerinde beğenilen tohum ve fide üreten çiftçiler zorla kuşaklar boyu yaptıkları işten uzaklaştırılmaya çalışılmaktadır. Bu bir zulümdür.

ÇİFTÇİNİN EKTİĞİ TOHUMU POLİSLER Mİ KONTROL EDECEK?

'2018'den sonra bütün tohumluklar sertifikalı olacak' ne demektir? Çiftçilerin ektiği tohumu polisler mi kontrol edecek? Çiftçinin kendi tohumunu ekmesi, takas etmesi yasaklanacak mı? Eğer bu yola girilecekse dünyanın ilk tarım devrimine yakın komşuları ile önderlik etmiş bu coğrafya ve binlerce yıldır geniş biyoçeşitliliği korumaya çalışan köylülere darbe vurulmak istenmektedir.

TOHUMDA TEKEL ŞİRKETLERE DESTEK Mİ ÇIKILACAK?

Giderek ağırlaşan küresel iklim değişikliğine karşı en iyi çarenin yerel tohum olduğu bilindiği halde ve biyoçeşitliliği, köylü haklarını koruyan uluslararası anlaşmalara karşı bir yola mı girilecektir? Tohum ve aynı zamanda tarım ilaçları ve hatta aynı anda beşeri ilaçlar alanında tekel olan şirketlere destek mi çıkılacaktır? Bir avuç şirket tohumuna destek çıkmak yerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yerel tohumları koruması, bunları üreten çiftçilerin haklarına saygı göstermesi, desteklemesi daha doğru değil midir?

YEREL TOHUMLARIN KÖKÜNÜ KAZIMAYA YÖNELİK ÇABALARI DURDURMALIYIZ

Yerel tohumlardan yararlanarak köylülerle birlikte katılımcı ıslah yapılarak, herkesin erişebildiği tohumluklar üretmek yerine bir avuç şirketin kısıtlı sayıda çeşidi için araştırma desteği yapmak, bunları üreten şirketleri zenginleştirmekten başka bir işe yaramaz. Şirket tohumları dayanıksız olmaları nedeniyle tarım ilaçları üreten aynı şirketlerin kârlarını arttırırken bir yandan da yoğun zehir kullanımını arttırması nedeniyle kanser başta hastalıkları arttırmaktadır. Bir kollarıyla da beşeri ilaç üreten bu şirketlerden bazıları için, bu durumun gelirlerini arttırmak için, bilinçli olarak istememiş olsalar bile, kârlı olduğunu söylemek zorundayız. İhtiyacımız olan özgür tohumlardır. Yerel tohumların kökünü kazımaya yönelik çabalar durdurulmalıdır."

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Çiftçi İstisnası Uygulama Esasları Yönetmeliğinde belirtilen türlerde çiftçi yine belirtilen miktarlarda tohumunu kullanabiliyordu. Bu yönetmelik mi değişecek yoksa Standart sebze tohumuna sertifika zorunluluğumu getirilecek bilemiyoruz. Aslında sayın Bakan’a bilgi verenler de ne yapacaklarını bilmiyorlar.
Ayrıca TİGEM uzun yıllardır sertifikalı tohum % 25 fazla verim verir şeklinde yanlış bir reklam yapıyor. Esas bu kanuna aykırı.
Anladığımız kadarı ile bürokratları ve tohumcu birlikleri Sayın Bakana yanlış bilgiler veriyorlar ve sonuçta böyle açıklamalar yapılıyor.
Sayın Bakanım lütfen gelen bilgi notlarını kontrol ettiriniz.

Yerel tohumlarda sertifikaland
Yerel tohumlarda sertifikaland - 4 yıl Önce

Yerel tohumlarda sertifikalandırılsın!

Yerel ve endemik tür olarak ülkenin yerel tohumlarının da korunmasına, ıslah edilerek verimlerinin artırılmasına ve yaygınlık bulmasına yönelik bu sertifikalandırmaya dahil edilerek, çiftçiye destek verilmelidir.
Böylece dileyen çiftli sertifikalandırılmış genetiği ile oynanmış tohumu, dileyen (bilinçli, bilgili) çiftçi de sertifikalandırılmış yerli ve doğal tohumu kullanabilsin.

Tohum
Tohum - 3 yıl Önce

Tohumların sertifikalandirmak bazı şirketlerin zenginleşmesine yerel tatların yok olmasına iklime karşı direnci az olan besleyici değeri olmayan ve sağlıksız tohumların kullanılmasına neden olacaktır ..
Elimizde bulunan yerel tohumların kullanılması ile geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlığı için bir nebze olsa güven verir

OSMAN SERTEL
OSMAN SERTEL - 2 yıl Önce

Siyonizmin, tohum da dahil, tüm oyunlarına DUR denilmelidir.

banner151

banner251