Bolu’da üreticiye ‘Göynük Bombay Fasulyesi’ tohumluğu dağıtıldı

Bolu'da yöresel ürün yetiştiriciliğini geliştirme ve sürdürme amaçlı proje kapsamında Göynük ilçesinde 29 üreticiye 600 kg Göynük Bombay Fasulyesi tohumluğu dağıtıldı.

Bolu’da üreticiye ‘Göynük Bombay Fasulyesi’ tohumluğu dağıtıldı
banner200

Programa Göynük Kaymakama Orhan Gazi KARAKAŞ, Kurum Amirleri, teknik personel ve Bombay Fasulyesi üretici çitçiler katılım gösterdi. Ziraat Mühendisi Selçuk KIRMAZ'ın sunumuyla başlayan program Ziraat Mühendisi Ali DEMİRER'in ürün hakkındaki bilgilendirmeleri ile devam etti.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü İsmail ALTINTAŞ konuşmasında;

“İlimizde yöresel ürünlerin yaşatılması ve sürekliliğinin sağlanması amacıyla İl Özel İdaresinin de destekleriyle çalışmalarımız sürmektedir. Bugün Göynük İlçemizde 29 çiftçimize 600 kg ilçe için ciddi ekonomik değere sahip Göynük Bombay Fasulyesi dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Göynük İlçemizde yaklaşık 1200 dekar alanda Bombay fasulyesi ekimi gerçekleştirilmektedir. Dağıtılan tohumluk fasulyeler dekara 15 kilogramdan 40 dekar gibi bir alanda ekilecektir. Bu proje ile ilçemize dolayısıyla ilimize önemli bir katma değer sağlanacaktır. Bolu Civril Ayşe Fasulyesi ile başlayan ve Kıbrısçık Karakılçık Çeltiği ile devam eden yöresel ürünlerimiz bugün burada Göynük Bombay Fasulyesi ile devam etmektedir. Sonbahar döneminde ise Seben İlçemizde Siyez Buğdayı ile son bulacaktır.

Bu vesile ile başta Valiliğimiz, Kaymakamlığımız, Özel İdare Müdürlüğümüz ve Göynük Ziraat Odası olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, bereketli bir sezon olması dileği ile teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Göynük Kaymakamı Orhan Gazi Karakaş ise; yöresel ürün yetiştiriciliği projesini geliştirme kapsamında emeği geçen bütün kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini ileterek başladığı konuşmasında, şunları kaydetti:

“Bugün burada Özel İdare Müdürlüğümüz kaynakları ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün yürütmekte olduğu Göynük Bombay Fasulyesi dağıtım töreninde bulunmaktayız. Umarım bu projeler artarak devam eder. Göynük Kaymakamlığı olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız. Herhangi bir problem ile karşılaşıldığında kapımız tüm çiftçilerimize açıktır. Çiftçilerimizin hasat dönemlerinin hayırlı olmasını temenni ediyor ve emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum”

Program hakkında açıklamada bulunan İl Müdürü İzzet Murat; “Yöresel Ürün Projesi inşallah bolumuzun değerleri hak ettiği değeri görecektir. İlimizde yöresel ürünlerin yaşatılması, sürekliliğin sağlanması amacıyla özel idaremizin de kaynak desteğiyle çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Bolu halkımızın iyi bildiği bu ürünleri ulusal anlamda tanıtmak, yaygınlaştırmak ve üretimini arttırmak hepimizin görevidir. Yaptığımızın aslıda budur. Biz bir tohum veriyoruz inşallah üreticilerimiz de bunu bin yapacaklardır. Bu vesileyle başta Valiliğimiz, Özel İdaremiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların akabinde dağıtımda hazır bulunan çiftçilerimizin 2018 yılı üretim sezonunda kullanacakları fasulye tohumluklarının dağıtımı Kaymakam Orhan Gazi KARAKAŞ, Şube ve İlçe Müdürü, Daire amirlerince gerçekleştirildi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251