Bakan Çelik’ten sertifikalı tohum açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2018 yılından itibaren desteklemede getirilecek olan sertifikalı tohum kullanma şartı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, 'yerel tohum kullanımından vazgeçiliyor' şeklindeki değerlendirmelere katılmadığını belirterek, desteklemede 5 dekarın altında tarım yapan üreticilerde sertifikalı tohum şartının aranmayacağını belirtti.

Bakan Çelik’ten sertifikalı tohum açıklaması
banner200

5 DEKARIN ALTINDAKİ ÜRETİMDE SERTİFİKALI TOHUM ŞARTI ARANMAYACAK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2018 yılından itibaren desteklemede getirilecek olan sertifikalı tohum kullanma şartı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, 'yerel tohum kullanımından vazgeçiliyormuş' şeklindeki değerlendirmelere katılmadığını belirterek, “Amacımız yerel tohumlarımızı sertifikalı tohuma dönüştürmek" dedi.

5 dekarın altında tarım yapan üreticilerin sertifikalı tohum şartı aranmamaksızın, havzasında yerel tohum kullananların ise arazi büyüklüğüne bakılmaksızın destekleneceğini dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

YEREL TOHUMLARI SERTİFİKALI TOHUMA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

"Sertifikalı tohum açığımız var. Bunu kapatmak için özel sektörle birlikte gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Sertifikalı olmayan yerel tohumları da koruyacağız. 5 dekarın altında tarım yapan üreticilerin sertifikalı tohum şartı aranmadan desteklenecek. Yerel tohumlardan vazgeçiliyormuş gibi değerlendirmeler yapılıyor. Bunlar kesinlikler doğru yaklaşımlar değil. Amacımız yerel tohumlarımızı sertifikalı tohuma dönüştürmek.

ORGANİK TARIM ALANLARI OLUŞTURULACAK

Havzasında yerel tohum kullananların arazi büyüklüğüne bakılmaksızın desteklenecek. Yerel tohumlar gen bankalarında muhafaza ediliyor. İhtiyaç halinde çoğaltılıp, talep edenlere verilebilecek. Belli iller ve bölgeler, 'organik tarım alanları' ilan edilecek. Buralarda organik tarım yapanlar, yerli tohum kullanmaları durumunda ilave destek alacaklar."

ÜRETİCİYE MALİYET OLUŞTURMAYACAK BİR POLİTİKA ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Diğer yandan sertifikalı tohum uygulamasında üreticiye maliyet oluşturmayacak bir destek politikası üzerinde çalıştıklarını da belirten Çelik, bu konuda da şunları kaydetti:

"Sertifikalı tohuma geçildiği zaman üreticiye bir maliyet oluşturmayacak bir destek politikası üzerinde şu anda çalışıyoruz. O konuda da son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Bunlar, maliyetleri artırma değil, tekelleşme değil, hem kamu, hem özel sektör bünyesinde yaygın şekilde tohum üretimimizi istediğimiz, ihtiyaç duyduğumuz noktalara taşıma adına yapılan çalışmalardır.

ÖNLEMLERİ ALMIŞ BULUNUYORUZ

'Bu acaba yerel tohumlarımızı baltalar mı, onları ortadan kaldırır mı' bunun önlemlerini almış bulunuyoruz. Gerek en ücra noktaya kadar bunların satışını sağlayacağız, gerekirse onların sertifikalandırılması konusunda teşviklerimizi artıracağız. Hem ekiminde bir sorun olmayacak, hem organik bölgelerde çok daha yaygın bir şekilde onların ekimini sağlayacağız. Dolayısıyla herhangi bir sorun söz konusu değil"

YORUM EKLE
YORUMLAR
bitkisel hayata girmiş tarım
bitkisel hayata girmiş tarım - 5 yıl Önce

allah a yemin olsun ki 10 veya 15 20 de yıl sonra tarımı t si kalmayacak masala gerek yok çıkın köyleri dolaşın 60 yaşında amcalar genç nüfuz yok altın versen ne hayvan bakar ne üretim yapar sen tohum dan bahsediyorsun nerde 2016 yılı destekleri 2017 nerede çıkmış 2018 den konu şuyorsun sizin kafanız mı güzel ne içiyorsunuz bizede söyleyin bak uzaylı bakan uzayda geçerli sizin kafanız italyan alman fransız iran israil toprakları alıyor 1kg süt 1kg meyva 1kg hububat 5tl strye isterkok
altın dolar evro tl yenmez ama ekmek süt yumurta vs olmadan yaşanmaz aç köpek fırın deler der atalar yağma talan hırsızlık aç olanın dini imanı olmaz der atalar bize göre hava hoş biz kendi arazimizi eker bakarız dalgamıza el uzatanın elini kırarız malümya

- 5 yıl Önce

Şimdi oldu,üreticiye maliyet oluşturmayacak diyince anladim ki tohumlari seneye tonunu 2500den aşşağı almamız mümkün değil,tüccar köşe.

Ne diyorsunuz
Ne diyorsunuz - 5 yıl Önce

5 dekardan karnını bırak köpeğini doyuracak ekmegi çıkarta rtabiliyorsan Allah bildiğini ya sana yada bana yapsın. söylediklerinizi araştırın da söyleyin. Yada yanınızdaki dalkavuklara inanmayın.

yalan siyaset..gerçek tarım..
yalan siyaset..gerçek tarım.. - 5 yıl Önce

tarım da miras tarlalarda mirasçılar tarlaları bçlüşmediyse üzerlerine yeni tapu çıkarılamadıysa o tarlalar ekildiği halde çiftçiye destek vermiyorsunuz......neden sebep ne...tarla var ama destek yok....saçma sapan siyaset yapıyorsunuz...o küllüyenize davetli şakşakçılardan deyiliz gerçeğiz..gerçek çiftçi..

Sertifikalı tohum
Sertifikalı tohum - 5 yıl Önce

Siz çiftçinin aklıyla dalga mı geçiyorsunuz 5 dekarın altındaki çifçi sertifikalı tohum şartı aran mıyacak mış mış hap falan mı ictin zaten çifçinin işi bitiyor siz ancak kendinizi avutursunuz bundan sonra bir yakınımızda ithalat yaptırır sınız

- 5 yıl Önce

her şeyde olduğu gibi birileri biraz daha zenginler; benden alır 5kr bana satar 25kr,yapcak bişey yok hem belki 2028 de geçeriz sertifikalıya pancar fiatında olduya yanlış anlaşılma

Denetim ve kendi tohumunu yeti
Denetim ve kendi tohumunu yeti - 5 yıl Önce

Sayın bakanım sertifikalı tohumluğun piyasa da 0/50 si sahte çok iyi denetim yapılmalı bunu sadece tarım il Müd değil Zirat odaları ve bağımsız onaylı kuruluşlar vs yada çifçi kendi tohumunu yetiştirmeli birde dekara 20 kg değil 30 kgolmalı şu an esnaf ve sahtekarlar devleti ve çifçiyi soyuyor iyileri tenzi ederim ama piyasadaki üretilen tohumların hiç biri anaç değil ekiyorlar temizliyorlar ve ilaç kayıp satıyorlar Allah rızası için devleti ve çifçiyi soydurmayın ne olur hepimizin vebalivar lütfen sayın bakanım

banner151

banner251