Yüzyıllardır çok çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanılan şifalı bitkiler, günümüzde de alternatif tıbbın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Baş ağrısından daha ciddi sağlık sorunlarına kadar çok çeşitli alanlarda modern tıp tekniklerini destekleyen bitkiler, vatandaşlar tarafından da sık sık araştırılıyor.

Son dönemlerde arama motorları üzerinden sık sık sorgulanan bitkilerden biri de tavşan memesi otu olarak karşımıza çıkıyor. Peki, tavşan memesi otu nedir, özellikleri nelerdir? Tavşan memesi otu ne işe yarar? İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

TAVŞAN MEMESİ BİTKİSİ NEDİR?

Bilimsel adı ‘Plantago Ianceolata’ olan tavşan memesi otu, alternatif tıpta sıklık ile kullanılan bir bitkidir. Asya ve Avrupa’da yaygın olarak görülen bu bitkinin insan sağlığı üzerinde pek çok etkisi bulunur.

Tavşan memesi bitkisinin yaprakları uzun ve dardır. Bu bitkinin çiçekleri ise küçük boyutlarda ve yeşil renktedir. Özellikle yaraların daha kısa süre içerisinde iyileşmeleri amacı ile kullanılan bitkinin solunum yolu sorunlarına da iyi geldiği bilinmektedir. Bitkinin kullanımı, modern tıp tarafından da desteklenmektedir.

TAVŞAN MEMESİ BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Tavşan memesi otu vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bu kapsamda bitkinin insan sağlığını çok çeşitli açılardan desteklediğini söylemek mümkündür.

Tavşan memesi bitkisi antiinflamatuar özelliktedir. Dolayısı ile bu bitki vücut içi iltihaplanma oranının düşürülmesinde etkilidir. Ayrıca romatoid artrit ve osteoartrit gibi iltihaplı eklem hastalıklarının tedavilerini de destekleyen bitki, iltihap kaynaklı ağrıları da hafifletir.

Yüksek oranda lif içeren tavşan memesi otu, sindirim sağlığı üzerinde etkilidir. Kabızlık ve ishal gibi sorunların önüne geçen bitki, ayrıca solunum yolu rahatsızlıklarının belirtilerini de hafifletir.

Antioksidan özelliği bulunan tavşan memesi otu, vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerinin önüne geçer. Yaşlanma sürecini de yavaşlatan bitki, kanser gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma olasılığını düşürür.

Kan şekerini kontrol altına alan tavşan memesi otu, diyabet rahatsızlığının tedavisini destekler. Yanı sıra idrar yolu enfeksiyonun da önüne geçen bitki, iltihap kaynaklı ağrı ve şişlik semptomlarını hafifletir.

TAVŞAN MEMESİ OTUNUN KULLANIM ALANLARI

Tavşan memesi otunun kullanım alanı bir hayli geniştir. Bu bitkinin başta kadın sağlığı üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Menopoz dönemi semptomlarını hafifleten bitki, kişinin psikolojik açıdan da daha rahat hissetmesini sağlamaktadır.

Tavşan memesi otunun bir diğer kullanım alanı da solunum yolu rahatsızlıkları ile bağlantılıdır. Solunum yolu kaynaklı rahatsızlıklara yakalanma olasılığını düşüren bitki, hali hazırda bu tip rahatsızlıklardan mustarip olan kişilerde belirtilerin gerilemesine de yardımcı olur.

TAVŞAN MEMESİ OTUNUN CİLT SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Tavşan memesi bitkisi, antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Buna ek olarak iltihaplanma durumlarına karşı da savaşan bitki, cilt sağlığını büyük ölçüde desteklemektedir.

Cildin daha genç görünmesine aracılık eden tavşan memesi otu, yaşlanma belirtilerini geciktirir. Yanı sıra sivilce ve akne gibi oluşumların da önüne geçen bitki, hali hazırda bulunan sivilce ve aknelerin tedavilerini de destekler.

TAVŞAN MEMESİ OTUNUN ZARARI VAR MI?

Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı! Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı!

Tavşan memesi otu antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından zengin olduğu için insan sağlığını destekliyor olsa da dikkatli kullanılması gereken bir bitkidir. Her şifalı bitkide olduğu gibi tavşan memesi otunda da kullanım miktarı ve doktor tavsiyesi son derece önemlidir.

Östrojen benzeri bileşikler içeren tavşan memesi otu, hormon seviyelerinde dengesizliğe yol açabilir. Bu neden ile bitkinin özellikle hamileler ve emziren kadınlar tarafından tüketilmemesi gerekir. Yanı sıra kan basıncını düşürücü etkisi bulunan bitkinin düşük tansiyon problemi yaşayan kişiler tarafından da tercih edilmemesi önerilir.

Hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilen tavşan memesi bitkisi, ayrıca düzenli ilaç kullanan kişiler tarafından da tüketilmemelidir.