YKK’da TİGEM Genel Müdürü kurul üyeliği görevinden alındı!

At yarış programlarını düzenleyen ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın sürekli kurullarından biri olan Yüksek Komiserler Kurulu (YKK)'da TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan ile avukat Bekir Eren'in kurul üyeliğinden alındığı ortaya çıktı.

banner255
YKK’da TİGEM Genel Müdürü kurul üyeliği görevinden alındı!
banner200

At yarış programlarını düzenleyen ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın sürekli kurullarından biri olan Yüksek Komiserler Kurulu (YKK)'da TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan ile avukat Bekir Eren'in kurul üyeliğinden alındığı ortaya çıktı.

Görevden alınan isimlerin yerine kimin atanacağı bilinmezken, görev süresinin dolmasına iki yıldan fazla süre bulunmasına rağmen TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan ile Bekir Eren'in kurul üyeliklerinden alınması dikkat çekti.

TİGEM GENEL MÜDÜRÜ DAİMİ ÜYE OLARAK SÜREKLİ ATANIYORDU!

Yüksek Komiserler Kurulu'nda TİGEM'in Genel Müdürü daimi üye olarak her zaman atanıyordu.

YARIŞ PROGRAMINI DÜZENLEME YETKİSİ VAR

Yüksek Komiserler Kurulu, at yarış programını düzenleme yetkisi olduğu gibi Arap ve İngiliz atlarının yarışta yer alacakları oranları belirleme yetkisi de bulunuyor. Bilindiği üzere TİGEM, dünyanın en büyük safkan Arap atı gen kaynağına sahip kuruluşların başında geliyor. Yarışlarda Arap atının payının düşürülmesine yönelik atılacak adımlar, TİGEM'in aleyhine bir durum oluşturacak. Bundan dolayı TİGEM'in YKK'da temsil edilmesi büyük önem taşıyor.

LİSANS HAKKI VARLIK FONUNA DEVREDİLECEK

Diğer yandan, 680 Sayılı KHK gereği At yarışları Lisans Hakkı 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren Varlık Fonuna geçecek. Yüksek Komiserler Kurulu'nun bu tarihten sonra nasıl bir yapılanma içerisine gireceği de merakla bekleniyor.

Yüksek Komiserler Kurulu üyeliğinden alınan Bekir Eren ise, Ak Parti kurucularından TBMM eski Başkanı, Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin'in avukat oğlu Cem Şahin'in ortağı olduğu hukuk bürosunun üç kurucu ortağından birisi olarak biliniyor.

YÜKSEK KOMİSERLER KURULU ÜYELERİ ŞU İSİMLERDEN OLUŞUYOR

Mehmet Hadi TUNÇ - Başkan

Dr. Nihat PAKDİL - Başkan Yardımcısı

Muharrem SELÇUK - Üye

Mehmet TAŞAN - Üye (Kurul üyeliğinden alındı)

Özkan KÖYLÜBAY - Üye

Av. Bekir EREN - Üye (Kurul üyeliğinden alındı)

Behçet HOMURLU - Üye

Mustafa ÖZDEMİR - Üye

Şeref SOMTÜRK – Üye


TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Bu kurulun tamamen kalkması lazım. İllerde hep aynı ekip yarışlarda görev alarak cüzdanlarını dolduruyor, çalışan adam ödüllendirilmesi yerine yalaka takımı ödüllendiriliyor...

Boş adam
Boş adam - 4 yıl Önce

Ne tigem e ,nede ülkeye bir hayrı var. İşi ehline vermek bu olmasa gerek.yazık

KOCAELİ
KOCAELİ - 4 yıl Önce

At yarışlarında her zaman aynı veteriner hekim,ziraat mühendisi,ilçe müdürü ve işçi statüsündeki personellerin gitmesi acaba hukuki mi? Kocaeli İl Müdürlüğü il ve ilçede görevli personelin tüm çalışanların bu görevlendirmenin yapılması lazım yoksa yılda 125 defa göreve giden bir personel en az 25.000 TL görev parası alırken aynı dairede çalışan bir Veteriner Hekim ise hiçbir kuruş alamamaktadır.Bu adaletsizliğe artık sessiz kalınmamalı.Çünkü utanmadan biz atta görevliyiz diye hiçbir işe bakmayıp sadece bu işi meslek edinmiş sadece bu göreve bakan veterinerler ziraat mühendisleri müdürler var .Artık sayın bakanım sayın il müdürüm bu hukuksuzluğa dur deyin.

embriyo transferi
embriyo transferi - 4 yıl Önce

tigem çok önemli bir kuruluş ama bakıyorum gereksiz işlere giriyorlar. ör. embrıyo transferi. başarı oranı dünyada bile çok düşük ve masraflı. bizim çiftçilerimiz hiç yaptırmaz. önemli olan sunı tohumlamadır. boyle fantazi işlere girilmemesi lazım.

Avukat Bekir Eren
Avukat Bekir Eren - 4 yıl Önce

Bekir EREN kimdir, Tarım Bakanlığıyla atçılıkla ne ilgisi vardır. Yoksa sadece Urfalı olmak yetiyor mu

banner151

banner251