Yevmiye farkları çerçeve protokolüyle çözüldü

Öz Orman-İş Sendikası, geçmiş yıllarda ücreti 'olması gerekenden fazla' uygulanmış olan işçilere geriye dönük kesinti yapılmaması için Kamu TİS Çerçeve Protokoluna özel hüküm konulmasını sağladı.

Yevmiye farkları çerçeve protokolüyle çözüldü
banner282

Hak-İş ve Öz Orman-İş ile Hükümet adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Kamu İşveren Sendikası TÜHİS arasında imzalanan Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protololu'na konulan 10. Maddeyle, Yevmiye Tespit Çalışması sonucunda, geçmişte fazla ücret aldığı tespit edilen işçilerin geriye dönük fark kesintisi yapılmaması hüküm altına alındı.

Protokol uyarınca, yevmiyesi olması gerekenden yüksek uygulanmış üyelerimizin ücreti, TİS sürecinde, emsalleriyle eşitlenecek.

YEVMİYE FARKLARI NEDİR?

Yevmiye farkları ile ilgili sendikadan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Öz Orman-İş'in Orman Teşkilatında yetkili olmadığı dönemlerde, bundan 20-25 yıl öncesinden başlayarak, bazı orman emekçilerinin ücretleri, olması gerekenden fazla bazılarınınki de olması gerekenden düşük hesaplanmıştı.

Orman Teşkilatında yetki Öz Orman-İş'e geçtikten sonra, eski sendika, yevmiye farklarını kaşımaya başlamış ve binlerce işçiyi bu konuda dava açmaya teşvik etmişti. Açılan davalar sonucunda, bazı işçilerimizin ücretinin 'daha yüksek' olması gerektiği, bazılarının da 'daha düşük' olması gerektiği gibi bir durum ortaya çıkmıştı.

İşçilerimizle işverenin bu şekilde mahkemelik olması, her iki tarafı da yıprattığı gibi, çalışma barışını da bozmaya başlamıştı. Bunun üzerine Öz Orman-İş konuya müdahil oldu ve 4. Dönem Toplu İş Sözleşmesine, sorunun çözümü yolunda çaba gösterilmesini öngören bir hüküm koydu.

Bu çerçevede, Öz Orman-İş ile Orman Genel Müdürlüğü arasında bir Ortak Komisyon kuruldu. Komisyon, tüm işçilerimizin yevmiyelerini geriye dönük olarak inceledi. Hesaplamayı doğru yapabilmek amacıyla özel bir bilgisayar yazılımı hazırlandı. Sonuçta, işçilerimizin yevmiyelerinin doğru hesaplanması sağlandı.

Bu hesaplamanın ardından OGM işvereni yevmiyesi olması gerekenden düşük olan işçilerin yevmiyesini, olması gereken düzeye çıkarmanın yanında yevmiyesi olması gerekenden yüksek olanların yevmiyesini de olması gereken düzeye indirme ve geçmişte fazladan ödenmiş yevmiyenin işçilerden geri alınması yönünde irade belirtti.

Öz Orman-İş yönetimi, geçmişte bazı yevmiyelerin olması gerekenden yüksek belirlenmesinin 'işçinin kabahati olmadığını' ve sorunun TİS Çerçeve Protokolu kapsamında çözülebileceğini ifade ederek, işçilerimizin ücretinde herhangi bir azaltma ve geriye dönük fark talebinde bulunulmaması noktasında işvereni ikna etti.

Kamu TİS Çerçeve Protokolu görüşmelerinde, yevmiye hesaplaması konusu da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve diğer yetkililerle müzakere edilerek, sorunun, işçilerimizin mağduriyetine sebep olmaksızın çözümü sağlanmış oldu."

,

YORUM EKLE
YORUMLAR
hakkımızı istiyoruz
hakkımızı istiyoruz - 6 yıl Önce

Arkadaşlar emeğimiz alın terimiz ne zaman ödenecek lütfen bilgisi olan yazsın yada hiçmi odenmeyecek ne olacak bu böyle sonuçtan haberdar olanlar varmı

1 yıl önce emekli olanların durumu
1 yıl önce emekli olanların durumu - 7 yıl Önce

kaç Yıldır bugün yarın diye devam edip yılan hikayesine dönen yevmiye Farkları hala sonuçlanmamıştır Ben bir yıl önce emekli oldum emsin yapılan hesaplamada 6000 tl alacağım ortaya çıkmıştı şimdi bu işin akıbeti ne olacak Ben ve benim konumumda olan Emeklilerin alacakları ne zaman Ödenecek yoksa mahkemeyemi baş vurmamız gerekiyor

geriye dönük  farklar ilgili
geriye dönük farklar ilgili - 6 yıl Önce

14 02 2014 de emekli oldum geriye dönük farklarının var dediler bir hesaplamada 9500 tl olacaksın sonra yanlış hesapladığı dediler 7 500 mu 8000 tl dediler 25 yıl hizmet etmiştik ne olur bu alın termizi verin dualarimiz i alın

1985_1999 yılları arasında sadece 108 gun
1985_1999 yılları arasında sadece 108 gun - 6 yıl Önce

Çalışmam var bu 108. Gün. Sendikasiz olduğu. Için ömür boyu. Her ay 700. Tl kaybımız tüm devlet kapıları üstüme kapandı detay için 0507 929 16 06

1986DAN BERİ  DÜŞÜK  MAAS
1986DAN BERİ DÜŞÜK MAAS - 6 yıl Önce

BEN 1986DA İŞE GİRDİM O ZAMANLARI NE MAAŞIM BELLİ NEDE ALDIĞIM YÖMÜYE BELLİ BU ZARARLAR NEREDEN TELEFİ OLACAK ŞİMDİ BİZİ AKLIBAŞINDA BİŞEYLER SÖYLEYİN BEN EMEKLİ OLDUM NE KADAR GERİ DÖNÜK ALMAM LAZIM?

yömüye  farkı
yömüye farkı - 6 yıl Önce

şüana kadar bekledik biraz daha bekleyelim bizi nasıl olsa emekli oldular diye silmişlerdir rahman allah büyükdür

koyun işçiler
koyun işçiler - 6 yıl Önce

öz orman iş kendini düşünüyor arkadaşlar işçisini ucuz paraya satan türkiyede ilk sendika gidemedikleri ülkeleride gezdilermi ceplerini doldurdularmı sendika fes olacak vermeye devam bütün işçiler aziz nesinin sözüne geldi

Neden son beş yıl
Neden son beş yıl - 6 yıl Önce

Son beş yıl farkını almak için beş yıl dahamı bekleyeceğiz...