Türkiyem-Bir yem dayatmasında bulunan firmalarla ilgili harekete geçti

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, Ticaret Bakanlığı’na bir müracaatta bulunarak, süte karşılık yem dayatmasında bulunan firmalarla ilgili gerekli işlemlerin yapılmasını talep etti. 

banner255
Türkiyem-Bir yem dayatmasında bulunan firmalarla ilgili harekete geçti
banner200

Bazı firmaların üreticiye yem dayatmasında bulunması Türkiye Yem Sanayicileri Birliği’ni harekete geçirdi. Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, Ticaret Bakanlığına müracaatta bulunarak, rekabet koşullarını ve sürdürülebilir çiğ süt üretimini olumsuz etkileyen bu şekilde zorlamanın giderilmesi talebinde bulundu. 

Karakuş, şunları kaydetti:

“Son zamanlarda çiğ süt üreticileri ve onların temsilcisi olan sivil toplum kuruluşlarından, çiğ sütü işleyen ve aynı zamanda karma yem de üreten bazı süt sanayicilerine yönelik bir takım şikayetler almaktayız. Bahsedilen süt sanayicilerinin çiğ süt üretici çiftçilere ‘Ürettiğimiz karma yemleri almazsanız biz de sizin sütünüzü almayız’ şeklinde zorlama yaptıkları söylenmektedir. 

Çiğ süt alımlarının sütün hijyen durumu ve yağ oranına göre yapılması gerekirken, bu şekilde bir zorlama çiğ süt üreticisi çiftçilerin karma yem tercih olanaklarını azaltmakta ve maliyetlerini artırmaktadır. Bu konudan şikayet eden çiftçilerin üretiminden çekilmeye başlaması, hayvansal ürünler konusunda dışa bağımlılığa ve gıda fiyatlarının artmasına neden olacaktır. 

Rekabet koşullarını ve sürdürülebilir çiğ süt üretimini olumsuz etkileyen bu şekilde zorlamanın giderilmesi gerekmektedir.” 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 01:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sonunda
Sonunda - 2 yıl Önce

Geç bile kaldınız. Çiftçi sütü kaça sattığından, yemi kaça aldığından haberi yok bu sistemde.

Ahmet salam
Ahmet salam - 2 yıl Önce

5 tele bugün geldi yeme çifçi malını kesiyor Allahtan korkun

Yorulmaz
Yorulmaz - 2 yıl Önce

Ayda iki defa zam yapıyorlar üretici ezilmeye mahkum

Bozo
Bozo - 2 yıl Önce

Düşük fiyat ile yerli üretimi baskı altında tutacaksınız, yurt içi fiyatlardan daha yüksek olmasına rağmen posa ve artığına kadar her şeyi ithal ederek tedarik edeceksiniz, kanatlı sektöründen sonra besi sektörüne de gireceksiniz, besi hayvanlarını da ithal edeceksiniz, et-süt-yem kardeşliği diyeceksiniz, yerli üretici ne zaman üretimini artırmaya karar verdiyse, yüksek fiyatlarına rağmen talebinizi hep ithalattan yana karşılayacaksınız, bütün hayvancılık piyasasına hakim olacaksınız. Bu faaliyetleriniz rekabete aykırı değil mi ?

İlhami altundal
İlhami altundal - 2 yıl Önce

Ahırında hayvanı kalmayan kardeşlerimiz malesef durumumuz çok kötū sūt yemi karşılamıyor çözūm her ay bitane inek kestiriyoruz vijdan artık yeter 4tane inek kaldı tarım bakanina duyurulur kim vercek kesilen hayvanlarımızı

Ahmet gök ova
Ahmet gök ova - 2 yıl Önce

Yok canım yemin torbası 80 90 hatta 100 tl uygun çünkü bizim paramız çok ama zenginlerin parası yok adamlar fakir herbiri dubai de karı kız peşinde adamların parası yok

Rıfat aydın
Rıfat aydın - 2 yıl Önce

Çok güzel bir konuya deyindiniz başarılar dilerim

Mehmet Özkaya
Mehmet Özkaya - 2 yıl Önce

Sandık sandık.


banner151

banner251