Tohuma ‘Sporcu’ Genel Müdür Yardımcısı!

Tarım sektörünün en önemli girdilerinden olan sertifikalı tohumluk ve üstün vasıflı damızlık gibi materyalleri üretmekle görevli olan TİGEM'e, sektörün dışından 'Sporcu' bir geçmişi bulunan Salih Başparmak'ın atanması dikkat çekti. Yapılan bu atama Bakanlıkta bir süredir devam eden 'liyakat sorununu' yeniden gündeme getirirken, Bakanlık personeli arasında da tepkilere neden oldu.

Tohuma ‘Sporcu’ Genel Müdür Yardımcısı!
banner282

ÖZEL HABER

Ağır borç yükünden dolayı sıkıntılı bir süreç geçiren ülkenin önemli bir tarımsal kuruluşu olan TİGEM'e Genel Müdür Yardımcısı olarak sektörün dışından 'sporcu' geçmişi bulunan Salih Başparmak'ın atanması Bakanlık personelinin tepkisini çekti.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) yapılan atama, Bakanlıkta atamalara yönelik bir süredir devam eden rahatsızlıkları gün yüzüne çıkardı. Öğretmen ve sporcu bir geçmişi bulunan bir ismin, ülke tarım sektörünün en önemli girdilerinden olan sertifikalı tohumluk ve üstün vasıflı damızlık gibi materyalleri üretmekle görevli olan TİGEM'e genel müdür yardımcısı olarak atanması dikkat çekti.

Uzun zamandır gerekli atamaların yapılamadığı TİGEM'e dün üç ismin ataması yapıldı. Bu üç isim arasında TİGEM Genel Müdür Yardımcılığına getirilen Salih Başparmak eleştiri konusu oldu. Sporcu bir geçmişi bulunan ve öğretmen olan Salih Başparmak'ın tohum ve damızlıkla ilgili önemli bir tarımsal kuruluşa genel müdür yardımcısı olarak atanması, Bakanlık personeli arasında ciddi bir rahatsızlığa neden olurken, bir süredir tartışılan 'liyakat' sorununu da yeniden gündeme getirdi.

'BİZLER ADAM YERİNE KONULMUYORUZ!'

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in yaptığı atamaların birçoğunu Bakanlık dışından yapması zaten personelin tepkisini çekiyordu. Sektörle bir alakası olmayan sporcu geçmişi bulunan Başparmak'ın Türkiye'nin önemli bir tarımsal kuruluşunda etkin bir göreve getirilmesi ise bu tepkilerin tuzu biberi oldu. Personeller arasında bu atama "Bakanlıkta adam mı kalmadı?" tartışmalarına neden olurken, dışarıdan yapılan atamaların personelin iş performansını olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Geçtiğimiz haftalarda Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığına yapılan atama da bakanlık personelinde tepkiye neden olmuştu. Emekliliğine iki yıl gibi kısa bir süre kalan Şevket Barca Bakanlığın Eğitim Yayım ve Yayınlar Daire Başkanlığına getirilmişti.

TARIMDAN HABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Buyur
Buyur - 5 yıl Önce

Şimdiye kadar yapilan atamalara bakın hiçbirinin tarımla ilgisi yok. Sayın Bakan et fiyatını indirecegim dedi fiyat %9 arttı. Destekler karma karışık oldu. Bakan tarımcı değil bakan yrd avukat müsteşar iktisatçı Pergem müdürü İşkur çu şimdide sporcu bir atama. Ondan sonrada hak hukuk liyakat.

- 5 yıl Önce

Tam bir rezalet. Liyakatın ne olduğunu bile bilmiyor bu atamayı yapanlar. Bu bakanlık bu kadar mı sahipsiz. Tohumculuk bu kadar mı önemsiz. Yeni bakan döneminde tek bir tane bile doğru atama yapılmayacak mı?...

bakanlık
bakanlık - 5 yıl Önce

islam enstitüsü nden mezun bakan olursa tohuma öğretmen ataması normal ama sizi milli eğitime bir ziraatcı yada veteriner atasanıza ama yok çiftçi sahipsiz oda bunlara ses çıkarmadığı için tarımdan anlayan hiçkimse yok tek ali koyuncu oda birlik başkanı ve ziraai alet satıcısı gerisin siz düşünün.ama bakanlığı amacı anladığımız kadar hizmetden daha ziyade eşe dosta makam ve maaş vermek.tarımkrwdinin iştiraklerine nekdar eş dost tanıdık varsa atadılar ve hakkı huzur üçretide ikikatına çıkararak.ana çiftçinin temsilçisi olduğunu iddia eden yönetimden ses çıkmıyor.çiftçiler haklarını size helal etmiyor

liyakat
liyakat - 5 yıl Önce

hükümet vede özellikle tarım bakanı 15 temmuzdan hiç ders çıkarmamış bunu yaptığı atamalardan anlıyoruz. TİGEM gibi önemli bir tarım kuruluşuna öğretmen bir genelmüdür yardımcı atıyorsunuz bu kişi iyibirisiyse Milli eğitim bakanlığı spor bakanlığı var oraya atayın.Belliki TİGEM gibi önemli bir kuruluşu gözden çıkardınız.biran evvel yapında kendinize milleti güldürmeyin.15 temmuzda bu memlekete herkes sahip çıktı.FETÖCÜ leride böyle liyakata bakmadan atadınız.İmamlar ölü yıkayıcıları genelmüdür oldu. ülkenin geldiği durum bu.kusura bakmayın biz bilemedik hakkınızı helal edin.Hadi bu atamayı Bakan yazıyor başbakan cumhurbaşkanı hiçmi aklınıza gelmiyor tarım kuruluşunda öğretmenin ne işi var diye sormuyormusunuz

Sabirun
Sabirun - 5 yıl Önce

Artık PES diyorum. Başkanımız.RTE; Ehliyet, liyakat ve sadakat der. Sayın Cumhurbaşkanım duy sesimizi....

- 5 yıl Önce

eski bakan mimarı atadı kurum borç batağına sokuldu. bakalım yeni dönem neyi getirir. geçen dönemde odacılara kadar kadrolaşan eski genel müdür şube müdürlerini bile dışardan getirmişti. kurumu tanımayan bu kadroların çalışmaları sonucu olsa gerek kurum borç batağında. bu dönemde kötü giderse kuruma kilit vurulur artık. kim bilir belki hedef kuruma kilit vurmaktır.

Yüzme bilmek şart
Yüzme bilmek şart - 5 yıl Önce

Bizim bildiğimiz yüzmeyi değilde gemilerini yuzdurmeyi biliyor bazıları. Ne diyeyim arkadaş Allah yolunuzu saptirmasin diyelim. En temizi, en gunahsizi bu olur. Sultansuyundan tjk ya koordinatör gorevlendirilen arkadasi da tebrik ettik zaten o da genel müdür yardimcisi oluyormus akrabalik sayesinde. Ne diyelim tankların altinda can veren sehid olan aziz milletim ve tank gibi makam araclarina binen aziz yoneticilerim... Allah hayir etsin sonumuzu

bakanlık pesoneline
bakanlık pesoneline - 5 yıl Önce

et süt kurumuna atama yapılırken sesiniz çıkmıyorda şimdi niye çıkıyor bakanlık eskileri tamamen lav edip yeni yüzler vizyon sahibi insanlar gelmeli bakanlıkda kampüs içinde ziraat bankası yanındaki binada eski başkan müdürleri oraya toplamışlar en genci 55-60 yaşında hala görev bekliyorlar yaa bir gidin torunlaınızla ailenizle sağlığınızla ilgilenin