Toç Bir-Sen’den Bakan Fakıbaba’ya ‘aşı ücretleriyle’ ilgili rapor

Toç Bir-Sen Genel Başkan Vekili Sabri Kızılkaya ile Genel Başkan Yardımcıları Fatih Doğan ve Fikret Akdeniz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya yetkili sendika olarak kapsamlı olarak hazırladıkları 'aşı ücretlerine' ilişkin raporu sundular.

Toç Bir-Sen’den Bakan Fakıbaba’ya ‘aşı ücretleriyle’ ilgili rapor
banner200

Toç Bir-Sen Başkan Vekili Kızılkaya; “Toç Bir-Sen olarak veterinerlik hizmetleri uygulama ücretlerinin çalışanlarımızın lehine olacak şekilde sonuçlanması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi.

Toç Bir-Sen heyeti, Bakan Fakıbaba'ya veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri / teknisyenlerine ödenecek olan 'aşı ücretinin çalışanların moral ve motivasyonunu bozmayacak, emek ve alınterlerinin karşılık bulacağı şekilde düzenlenmesi gerektiğini dile getirerek, bu uygulamanın çalışma barışını tesis edecek biçimde uygulanmasının hem kurum hem de çalışanlar adına büyük önem arz ettiğini dile getirdi.

Genel Başkan Vekili Kızılkaya, yıllardır zoonoz ve diğer hayvan hastalıkları ile mücadele eden, mesai mefhumu gözetmeden fedakârca çalışan ve bu konuda ulusal ve uluslararası düzeyde başarı sağlayarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yüzünü ağartan bu personelin, el emeğinde haksız bir uygulamaya maruz kalmaması gerektiğini dile getirerek; bu sorunun Sayın Bakanın çözüm odaklı yönetim anlayışı, iyi niyeti ve tecrübesiyle çalışanlar için olumlu yönde çözüme kavuşacağına inandıklarını kaydetti.

Kızılkaya; Tarım-Ormancılık Hizmet Kolu'nun yetkili sendikası Toç Bir-Sen olarak üstlendikleri sorumluluğun bilinciyle, Veterinerlik Hizmetleri Uygulama Ücretlerindeki mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini, bu husus çalışanlarının lehine sonuçlanıncaya kadar hem Bakanlık hem de Genel Müdürlükler nezdinde görüşmelerini sürdüreceklerinin altını çizdi.

Toç Bir-Sen tarafından Bakan Fakıbaba'ya sunulan rapor şöyle:

Sayın Bakanım:

Zat-ı Âlinizin de bildiği üzere, Bakanlığımız tarafından izlenen politikalar ve bu politikalara uygun şekilde, Bakanlık Merkez ve Taşra idarecilerinin ve sahada mücadeleyi bizzat yürüten Veteriner Hekim, Veteriner Sağlık Teknikeri ve Veteriner Sağlık Teknisyeni unvanlı personelin ciddi gayretleri neticesinde, yıllardır zoonoz ve diğer hayvan hastalıkları ile mücadele edilmiş, üst seviyede performans sergilenmiş ve bu mücadeleler neticesinde ulusal ve uluslararası düzeyde başarı sağlanmıştır.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu' nun 14. maddesi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkarılan “Hayvanların Tanımlanması İle Veteriner Biyolojik Ürünlerin Uygulama Ücretleri Yönetmeliği" hükümlerine istinaden; Veteriner Hekim, Veteriner Sağlık Teknikeri ve Veteriner Sağlık Teknisyenlerinin; aşı ve küpeleme işlemlerinde, uygulama (el emeği) ücretlerinde, tarafınızca yeni bir düzenleme yapılmış ve 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere 1 kuruş olarak belirlenmiştir.

Bu aşamadan sonra, 81 il, 900'ün üzerinde ilçe ve binlerce köy ve mezralarda zorlu coğrafi ve mevsim şartlarına rağmen, mesai mefhumu gözetmeksizin, sahada fedakârca koşturan Veteriner Hekim, Veteriner Sağlık Teknikeri ve Veteriner Sağlık Teknisyeni unvanlı personele ödenen, Kanun ve Yönetmelik hükümleri ile güvence altına alınmış olan “uygulama ücreti" ödemelerinin kısmen ya da tamamen kaldırılması; mücadeleyi yürüten personelin özlük haklarında kazanılmış hakların ellerinden alınması sonucunu doğuracaktır.

Ayrıca, bir yandan ülkemiz hayvancılığının geliştirilmesi adına ciddi gayretler gösterilip, kamu bütçesinden büyük maliyetler karşılanırken, diğer yandan başarı ile yürütülen hayvan hastalıkları ile mücadele ve hayvancılığın kayıt altına alınması iş ve işlemlerini yürüten personelin özlük haklarında geriye gidiş, çalışma barışı ve Bakanlık personelinin moral ve motivasyonlarının bozulmasına sebep olacaktır.

UYGULAMA ÜCRETİNE İLİŞKİN ÖNERİLERDEN BAZILARI ŞÖYLE

Söz konusu personelin emeklerinin karşılığı olabilecek kayda değer bir ödemenin, bir veya iki aylık dönemler halinde, (yapılan işin belgelendirilmesi ve Hayvancılık Bilgi Sistemi üzerinden teyidi yapılmak suretiyle) her bir personele, yaptığı işle orantılı şekilde ödeme yapılması,

Personelin, hayvan ve işletme sahipleri ile parasal bir konuda muhatap edilmeksizin, ödemenin Bakanlık Bütçesinden ve il/ilçe müdürlükleri tarafından yapılması,

Yapılacak ödeme miktarlarında, mevcut durumdan bir geriye gidişin olmaması ve uygulama ücretinin 1 kuruşa düşürülmeden önceki miktarlardan daha düşük olmaksızın ödeme yapılmasına özen gösterilmesi,

Bakanlık İl ve İlçe Müdürlüklerince, kendilerine yapılan görevlendirmeler gereği aşı ve küpeleme işlerinde fiilen çalışamayan, ancak mezbâhane v.b. yerlerde görev yapan veya farklı bir görevi ifa eden sağlık hizmetleri sınıfına ait kadrolarda yer alan personele defarklı bir ödemenin yapılması,

Bu soruna kesin olarak çözüm getirmek amacıyla yapılacak olan çalışmaların, hem Bakanlığımızın sunduğu hizmetlerin kalitesini ve verimliliğini artıracak neticeyle, hem de personelin yaşadığı huzursuzlukları sonlandıracak bir şekilde ve en kısa sürede tamamlanması hususunda gereğini arz eder; çalışmalarınızda başarılar diler, saygılar sunarız."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

üyesi olduğumuz toçbirsen sendikasından hiçbir veteriner hekimin aşılama ücreti için devletten 1-2 aylık bir ödeme şeklinde bir talebi olmadığı halde bakana böyle bir yazı yazmaları ne kadar saçma ve yakışıksız bir durumdur personelin çalışma düzenini bilmeyen sahada ne şartlar altında çalıştığını bilmeyen sendika ve bakanlık kendince khk üretip personelin huzurunu bozmaktan başka hiçbirşey yapmamaktadır. fakıbaba ve jülide sayesinde hükümetimiz 2019 seçimlerinde bu bakanlar sayesinde çok kayıp yaşayacak hadi bakalım

- 4 yıl Önce

Teknik hizmet sınıfı çalışanları arazi tazminatı alıyor.Sağlık hizmeti çalışanlarına aşılama ve küpeleme ücretini kaldırıyorsan bakanlık bütçesinden el emeği ücreti karşılanmalı+ilaveten veteriner hekim,veteriner teknisyen ve teknikerlerine seyyanen 500 TL zam verilerek kamudaki diğer sağlık grubu çalışanları ile net maaş farkları kapatılmalıdır.Veteriner sağlık grubu mesleğinin itibarına ve çalışanların moral ve motivasyonuna faydalı olacaktır.Sendikanın sunduğu teklifler içi boş ve kazanımsız.Devlet memurları içinde iş riski puanı 2000 puan ile en yüksek olan veteriner sağlık grubudur.Özellikle aşılama ve küpeleme sırasında çok fazla meslektaşımızı kaybettik.Veteriner sağlık teknisyeni bir arkadaşımız 2014 de aşılama yaparken vefat etti.

Tarim kredi Külcu
Tarim kredi Külcu - 4 yıl Önce

Sayin bakanimiz bay kulcu hakkinda yazdiklarimizi da duyar ins. En son babalar duymasin

- 4 yıl Önce

tarım bakanı haklı. aşı ücreti kaldırılmışsa iyi olmuş. sendikalar üç beş kuruşun hesabını yapacağına hükümetle doğru dürüst pazarlık yapsın. yüzde 3 buçuk zam alıyorum. bu zamda vergi dilimine gidiyor.

banner151

banner251