TMO’ya kurum dışından Teftiş Kurulu Başkanı atanabilecek

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığına artık kurum dışından da atama yapılabilecek. TMO Teftiş Kurulu Başkanının atanması ile ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldı.

TMO’ya kurum dışından Teftiş Kurulu Başkanı atanabilecek
banner200

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre, TMO'ya Teftiş Kurulu Başkanı artık dışarıdan da atanabilecek.

1993 yılında yayımlanan TMO Teftiş Kurulu Yönetmeliği'ne göre, Teftiş Kurulu Başkanı için TMO Teftiş Kurulu'nda en az 10 yıl müfettişlik yapmış Başmüfettişlik şartı aranıyordu. Yapılan yönetmelik değişikliği ile bu şart kaldırıldı. İlgili madde şu şekilde değiştirildi: “Teftiş Kurulu Başkanı, müfettişlik veya denetçilik yeterliliğini kazanmış ve kamu kurum ve kuruluşlarında denetim hizmetleri ile ilgili görevlerde on yıldır bulunan ya da bulunmuş kişiler arasından atanır."

Teftiş Kurulu Başkanının atanması ile ilgili söz konusu 6'ncı maddenin eski hali ise şöyleydi: “Teftiş Kurulu Başkanı, Yönetmeliğin 19 ve 31'nci maddelerine uygun olarak Müfettişliği iktisap ederek TMO Teftiş Kurulunda en az 10 yıl Müfettişlik yapmış Başmüfettişler arasından atanır"

Kaynak: Tarımdan Haber

YORUM EKLE
banner151

banner251