TMO lisanslı depoculukta hakem olmak istiyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, lisanslı depoculuk sisteminde hakem olmak istediklerini söyledi.

TMO lisanslı depoculukta hakem olmak istiyor
banner200
banner217

TMO Genel Müdürü Kemaloğlu, Ulusal Hububat Konseyi ve Edirne Ticaret Borsası (ETB) tarafından ETB Konferans Salonu'nda düzenlenen "2017 Hububat Sezonu Değerlendirme" panelinde değerlendirmelerde bulundu.

TMO'nun iki yıla kadar tamamen lisanslı depoculuk sistemine geçeceğine işaret eden Kemaloğlu, şunları kaydetti:

"Biz TMO olarak hakem olmak istiyoruz. Saha koşulları iki taraf için eşit olduğunda hakem olursunuz. Bir tarafta üretici var, üretim sürecinde yaşadığı sıkıntıları var. Üretici dediğiniz kişi, ortalama 6 hektar arazisi olan, çarpın 300 kilo buğdayla 18 ton yani 1 kamyon buğdayı olan kişi. 'Bekle, hemen satma, fiyat düşmesin.' diyorsunuz. 'Beyim bana para lazım.' diyor. Onun için lisanslı depoculuk hikayesi dört duvardan ibaret bir hikaye değildir, altında derinlikler olan bir şeydir. TMO hakem olacaksa iki tarafın eşit şartlarda buluşacağı alt yapının kurulmuş olması lazım.

Üreticinin ürününü bekletebileceği alt yapı olması lazım, üreticinin avansa kavuşması lazım, ancak bunu yaparsak sanayici, tüccar karşısında ayakta kalabilir, ürününü öteleyebilir. O yüzden lisanslı depoculuğu çok önemsiyoruz. Taraflara faydalı olacağına inanıyoruz. 2019 yılı itibarıyla TMO bütün alımlarını lisanslı depolarda yapıyor olacak. Bu sene 2 milyon ton buğday, 205 bin ton mısır aldık. Yaklaşık 335 bin tonunu lisanslı depolarda elektronik ürün senedi olarak aldık ve aynı şekilde satıyoruz yani kağıt hareket ediyoruz."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
pazarlamada etkinlik
pazarlamada etkinlik - 3 yıl Önce

Lisanslı depoculuk anlayabilen için tarımda yeni bir sayfa açabilecek kadar büyük bir projedir. Piyasa denetimi ve düzenleme açısından da güçlü bir araç olacaktır. Ancak, küçük ölçekli üreticiler için ekonomik olduğunu gösterip güven sağlanmasından sonra gerçek anlamını bulacağına inanıyorum.

banner151

banner251