TMO elindeki fındığı satışa çıkardı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından yapılan açıklamaya göre kurum, 138 bin ton fındığı satışa çıkardı.


TMO elindeki fındığı satışa çıkardı
banner200

Kurumun internet sitesi üzerinde yer alan duyurunun metni şu şekilde:

KABUKLU FINDIK SATIŞLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR

TMO, fındık üreticilerinin ürünlerini makul fiyatla satması ve piyasalardaki istikrarın sağlanması amacıyla yoğun gayret göstererek; 11 İl'de, 46 noktada, randevu verilen 100 bin üreticinin %75'inden 138 bin ton fındık satın almış ve karşılığında 1,3 milyar TL ödemiştir.

Bugüne kadar piyasalar yakından takip edilmiş olup stoklarımız talep oluncaya kadar satışa açılmamıştır. Gelinen noktada ise; fındık ihracatının geçen yıla göre yaklaşık % 35 fazla olması, iç piyasa tüketimindeki artış ve stok göz önüne alındığında stoklarımızdaki fındığa ihtiyaç duyulduğu görülmektedir.

Bu doğrultuda, stoklarımızda bulunan kabuklu fındıklar (Giresun Şube stoklarındaki Giresun Kalite ELÜS ve Derince Şube stoklarındaki Levant Kalite hariç) %50 sağlam iç fındık esasına göre peşin bedel mukabilinde KDV hariç olmak üzere;

Giresun kalite kabuklu fındıklar için ; 12,50 TL/kg,

Levant kalite kabuklu fındıklar için ; 11,50 TL/kg,

Sivri kalite kabuklu fındıklar için ; 10,50 TL/kg,

fiyatla satışa açılmıştır.

2016 yılı mahsulü fındıklar açıklanan fiyatlardan 0,50 TL/kg indirimli olarak satılacaktır.

Satış fiyatımız aylık olarak belirlenecek olup yukarıda açıklanan fiyatlarımız 31 Mart 2018 tarihine kadar geçerlidir.

Satışa açılan Giresun ve Sivri Kalite fındıklar için talebin yoğun olacağı öngörüldüğünden dağıtım tutar/miktar üzerinden yapılacaktır. Giresun ve Sivri Kalite fındık talep edenlerin 26 Şubat 2018'e kadar bedelini yatırmaları gerekmektedir.

Satışlar; Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Derince Şube Müdürlüklerince gerçekleştirilecek olup ilgili Şube Müdürlüklerimizin irtibat bilgileri aşağıda yer almaktadır.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
vay anam vayyyyyyyyy
vay anam vayyyyyyyyy - 4 yıl Önce

olacağı da buydu zaten başka şeymi bekliyordunuz ki YÜCE ALLAH fakirin yardımcısı olsun başka güveneceğimiz kimse kalmadı

banner151

banner251