TMO’dan: Buğday hamlesi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), döviz kurlarındaki artış sonrası hareketlenen buğday fiyatlarını dengelemek için adım attığını açıkladı.

TMO’dan: Buğday hamlesi
banner200

TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Yarından itibaren limanlarda bulunan 100 bin ton ithal buğdayımız dahil 2 milyon tona yakın buğday stoğumuzu satışa açıyoruz" dedi.

BUĞDAY SATIŞLARINA BAŞLIYOR

TMO'dan yapılan açıklamada ise, TMO buğday satışlarına başlayacağını duyurdu. Açıklamada, "Ülkemiz buğday üretimi, 2018 yılında geçen yıla göre yüzde 2 azalışla 21 milyon ton civarında tahmin edilmektedir. Buğday tüketimimizin 19-20 milyon ton seviyelerinde olduğu dikkate alındığında üretimimizin yurt içi tüketimi karşılayacak düzeyde olduğu görülmektedir. Ancak hasat döneminde bazı bölgelerde alınan yağışların kalitede bir miktar kayba sebep olması, son dönemde yurt dışı piyasalarda ve döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeniyle yurt içi piyasalarda da fiyat artışı gözlenmektedir" denildi.

SPEKÜLATİF FİYAT HAREKETLERİNİN ÖNLENECEK

Açıklamanın devamında, şu ifadeler yer aldı: “Kuruluşumuz 2018 hasat döneminde 2,3 milyon ton buğday alımı gerçekleştirmiş önceki yıldan devreden stoklarla birlikte toplam buğday stoku 3,6 milyon tona ulaşmıştır. Gelinen noktada piyasalarda oluşabilecek spekülatif fiyat hareketlerinin önlenmesi ve sektörün ham madde tedarikinde sıkıntı yaşamaması amacıyla buğday stoklarımızın 09 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Ekim ayı için ilan edilen fiyatlar üzerinden satışa sunulmasına karar verilmiştir.

ENDİŞEYE MAHAL BULUNMAMAKTA

Bilindiği üzere, 2018/19 dönemi hububat müdahale alım fiyatlarıyla birlikte Ekim ve Kasım ayları buğday satış fiyatlarımız duyurulmuştur. Bu kapsamda satış fiyatlarımız; Makarnalık buğday No:2 1.160 TL/Ton, Ekmeklik buğday No:2 1.100 TL/Ton'dur. Kuruluşumuzca iç ve dış hububat piyasaları yakından takip edilmekte, mevcut stoklarımız uzun yıllar ortalamalarımızın üzerinde olup miktar yönünden endişeye mahal bulunmamaktadır. Gerektiğinde stoklarımız takviye edilerek iç satışlarımıza kesintisiz devam edilecektir.”

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Soruyor
Soruyor - 3 yıl Önce

TMO BIR ZAMANLAR CİFGININ KARAGUN DOSTUYDU ŞIMDI TMO DIYE BIR ŞEY KALMAYACAK TMO GENEL MÜDÜRÜ ISMAIL KEMALOGLU HER YERI AMACI SATMAK YAZIK GÜNAH TÜHÜ BITMEMIS YETIMIN HAKKI VAR 90 YILLIK KURUMU YOK EDECEKLER ŞIMDI DEĞIL SIZDEN SONRA GELECEKLERİ DÜŞÜNÜN SONU ŞEKER FABRIKALARI GIBI OLACAK TARIM 90 YIL AYAKTA TUTAN KURUMU BARE BIRAKIN YERINDE KALSIN YAZIK GÜNAH TÜHÜ BITMEMIS YETIMIN HAKKI VAR SAYGILARLA


TMO
TMO - 3 yıl Önce

Bu Genel Müdürle TMO daha da geriye gider hiiç bişey olmaz.

- 3 yıl Önce

Tmo buğday düşürmeye uğraşıyor bizim gübreyi mazotu düşürmeye uğraşan varmı tarımı bitirirseniz ülkeyi bitirirsiniz

Buğday
Buğday - 3 yıl Önce

Benim anlamadığım gübre fiyatlarına neden müdahale yapılmıyor

banner151

banner251