TKDK küçük yatırımlara da hibe desteği verecek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından hayvancılıkla ilgili verilen hibe desteklerinde başvuru limiti düşürüldü. Proje başvuru limitini 20 bin Avrodan 5 bin Avroya düşüren TKDK, örnek hayvancılık projeleri de hazırlayarak üreticinin hibe desteklerine başvurularını kolaylaştırılacak. TKDK'nın bu kararı ile kırsaldaki küçük üreticiler, hibe projelerine daha kolay erişebilecek.

TKDK küçük yatırımlara da hibe desteği verecek
banner200
banner217

Milli Gazete'nin haberine göre kısa adı TKDK olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ahmet Antalyalı, kırsal kalkınma yatırımlarında geçmişte proje bulmakta zorluk çekerlerken şimdi ise kaynaklarının yetersiz hale geldiğini söyledi. Bu durumun TKDK açısından sevindirici bir gelişme olduğunu söyleyen Antalyalı, 2018'de kırsalda yapılacak yatırımlara TKDK tarafından 600 milyon Avro hibe desteğinin dağıtılacağını kaydetti. Hayvancılık yatırımlarına yönelik projelere pozitif ayrımcılık yapıldığını bildiren Antalyalı, TKDK'nın hibe desteklerinden küçük üreticinin daha fazla yararlanabilmesi için proje başvurularında limiti 20 bin Euro'dan 5 bin Euro'ya düşürdüklerini vurguladı.

1 MİLYAR AVROLUK BÜTÇE YETERLİ GELMİYOR

TKDK Başkanı Ahmet Antalyalı, kırsal yatırımlarına verilen hibe desteklerinde 2018 hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. TKDK'nın katılım öncesi Avrupa Birliği fonlarından sağlanan mali yardımların kırsal kalkınma ayağını yürüttüğünü dile getiren Antalyalı, devlet desteği ile birlikte 1 milyar Avroluk bir bütçelerinin bulunduğunu bildirdi.

GEÇMİŞTE PROJE BULMAKTA ZORLANIYORDUK

Bu bütçenin yaklaşık 600 bin Avrosunun 2018'de kullandırılacağını dile getiren Antalyalı, geçmişte kırsal yatırımlar için destek verilecek proje bulmakta zorlanırken, TKDK'nın bilinirliğinin artması ve yatırımların görünür hale gelmesinden dolayı son yıllarda hibe başvurusunda bulunulan projelerde gözle görülür bir artış yaşandığını anlattı.

KIRSALDA İŞ İMKANI OLUŞTURMAK DAHA EKONOMİK

AB fonlarından sağlanan kaynağın artırılması için Başbakanlık ve AB nezdinde görüşmelerinin devam ettiğini ifade eden Antalyalı, “Biz AB'den daha fazla bütçe vermeleri için talepte bulunuyoruz" dedi. Kırsal alanda iş imkanı oluşturmanın bedelinin büyükşehirlere göre daha düşük olduğuna dikkat çeken Antalyalı, kurum olarak temel gayelerinin insanları doğdukları yerde doyar hale getirmek olduğunu söyledi.

SADECE BÜYÜK ÜRETİCİ DESTEKLENİYOR DİYE BİR ALGI VAR

Hibe desteklerinin önemli bir kısmının hayvancılık yatırımlarına verildiğine işaret eden Antalyalı, “TKDK büyük üreticiyi destekliyor diye iddialar var. Bu doğru değil. Bugüne kadar verilen desteklerin yüzde 63'ü 150 bin lira altı desteklerden oluşuyor. Yani biz köylüye, çiftçiye destek oluyoruz. Özellikle yararlanıcılarımızın yüzde 80'i küçük üreticilerdir" dedi.

DÜŞÜK BÜTÇELİ PROJELERE DE DESTEK VERECEĞİZ

Yeni programda da özellikle daha küçük işletmecilerin yararlanabilmesi için yatırım tutarını 20 bin Avrodan 5 bin Avroya kadar indirdiklerini açıklayan Antalyalı, “Hayvancılık projelerinde minimum uygun harcama tutarı 20 bin Avro iken 5 bin Avroya düşürülmüştür. Bu sayede çok düşük bütçeli projeler de desteklenebilecektir. Hayvancılık projelerinde düşük bütçeli projelere ek puan verilerek sıralamada öne geçmesi sağlanarak hem küçük işletmeler desteklenirken hem de daha fazla projeye destek verilecek" diye konuştu.

YATIRIMCIYA ÖRNEK PROJELER HAZIRLANACAK

Diğer yandan hayvancılık yatırımlarında maliyetleri düşürmeye yönelik tedbirler alındığını ifade eden Antalyalı, TKDK olarak örnek hayvancılık projelerinin çizimlerinin hazırlanarak, yatırımcıların kullanımına sunulacağını bildirdi. Bu örnek proje çizimlerinin çok kısa sürede TKDK'nın web sayfasında yayınlanacağını açıklayan Antalyalı, “Yatırımcılarımız da hibe başvurusunda basit formları doldurarak bize başvuru yapabilecek" dedi.

TKDK'nın proje başvurularında kazananlara 6 bin Avroya kadar proje hazırlama bedelinin ödendiğini de ifade eden Antalyalı, yardım masalarının da vatandaşların hizmetinde olduğunu söyledi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Damdan Düşen
Damdan Düşen - 3 yıl Önce

Eskiden padişahlar tebdili kıyafetle halk arasında dolaşırlarmış ki yanlış giden birşeyler varmı ? Başkan bu dediğine kendi inanıyorsa bir başvuru yapsın da oluyormuymuş bi görsün? ilk önce ahırın ruhsatı olacak, sonra çizim yaptırcan mimara, danışman bulcan. Bi kucak dosya hazırla , bi dünya masraf et ,gitgel gitgel . Yok neymiş şu iki sayfada da aynı yerde virgül koyulmuş olmamış senin proje amca .Danışman iki virgüllü yaparsa , köylü bunu nasıl yapsın. İnternete 5 bin değil 20 bin verdikleri bi hayvancılık projesi varsa koysunlar ,adamında telefonunu koysunlar bi arayalım hep beraber kaç para masraf etmiş

- 3 yıl Önce

5 BİN AVROLUK YATIRIMLARA DA DESTEK VERİLECEK miş o parayla proje bile hazırlatılmaz.
SADECE BÜYÜK ÜRETİCİ DESTEKLENİYOR DİYE BİR ALGI VAR öyle bi algı yok tamamen öyle. aksini iddia eden varsa yazsın.

bu kadarda olmaz
bu kadarda olmaz - 3 yıl Önce

kesinlikle ve kesinlikle işinize gelmeyen yorumları yayımlamıyorsunuz yine söylüyorum TKDK YALAN DOLAN

- 3 yıl Önce

Artık proje parası yok!!! Tarım Bakanlığı'nın taslak projeleri olacak!!! Bakan beyin sözü var bir kuruş proje parası alınmayacak!!!

İnşallah
İnşallah - 3 yıl Önce

Süper bir haber....

- 3 yıl Önce

Şimdi inandım bu habere yarın hemen baş vuracam .Arkadaş insanları aptal yerine koymayın artık o parayla ne işletme kurulur nede hayvan alınır hayvancılığı bitirene kadar uğraştınız kendi hayvan tröllerini zi ortaya çıkardınız şimdide baş edemiyorsunuz köylerde insanmı kaldı bu tür projelere baş vursun velevki vurdu çıkacakmı sanki bırakın bu boş haberleri .İTALATA devam.

İcraat olmayan konuşmalar
İcraat olmayan konuşmalar - 3 yıl Önce

Hepsi sadece TV lere konuşuyorlar ama icraat mualesef,zaten ülkenin üreticisi bitti bazıları da zar zor ayakta durmaya çalışıyor özellikle de küçük ölçekli aile işletmeleri simdi kalkmışlar desdek vereceğiz diye üreticiyi kandırmaya çalışıyorlar, yalan soyluyorsunuz beyler bu insanlar enayi değil sizin ne yaptığınızı biliyoruz artık konusdukca bütün samimiyetinizi yitiriyorsunuz, sizin yalan soylediginizin en bariz örneği 10 kuruş olan süt pirimlerini ona buna bahane ederek taa 4.kuruşa çektiniz daha hala üreticiyi kandırmaya çalışıyorsunuz

Bilende konuşuyor bilmeyende
Bilende konuşuyor bilmeyende - 3 yıl Önce

Proje parası Yok deniyorsa o zaman oturup paşalar gibi projenizi kendiniz yapacaksınız
Adam diyorki projeli çağrı bu ne demek projeyle başvuru yapacaksın o zamanda mimarinide çizdireceksin ruhsatınıda alacaksın bunları yapmak istemiyorsan başvuru yapmayacaksın
İki buçuk milyonluk hibe alacaksın ondan sonra kalkacaksın masraf etmeyecek ve danışmana ve mimariye yaptığın harcamanın tantanasını yapacaksın.
Bırakın boş lakırdıyı arkadaşlar koçlar gibi tesisler kuruluyor bu memlekette sizin işiniz gücünüz yok galiba milletin yaptığı ve yapacağı işler hakkında bilende bilmeyende yorum yapıyor


banner151

banner251