TKDK’den: Kırsal yatırımlara dev destek!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 252 milyon euro hibeyle destekleyeceği yatırımlar için proje başvuru çağrısı yaptı.

banner255
TKDK’den: Kırsal yatırımlara dev destek!
banner200

TKDK'den yapılan açıklamaya göre, başvuru çağrısı, Avrupa Birliği'nin (AB) aday ve potansiyel aday ülkeler için oluşturduğu Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) II Programı 3. başvuru çağrı ilanı kapsamında yatırım yapmak isteyen girişimcilerin destek almak üzere gerçekleştireceği başvuruları içeriyor.

GIDA SEKTÖRÜ İÇİN 164,7 MİLYON EURO DESTEK AYRILDI

Yatırımcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak mali desteğin kaynağı AB ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla oluşturulan IPARD Programı fonundan oluşuyor. "Kamu kaynağı" olarak da adlandırılan bu destek tutarı geri ödemesiz olarak yatırımcılara kullandırılacak. IPARD II'nin "Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbiri"ndeki süt, kırmızı et, kanatlı eti ve yumurta üretimi sektörlerine yönelik sunulacak projelerin toplam yatırım tutarının uygun harcama kalemleri için 164 milyon 706 bin euro destek bütçesi ayrıldı.

"Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri"ndeki bitkisel üretim, arıcılık üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, zanaatkarlık ve katma değerli ürün işletmeleri, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ile yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik sunulacak projelere ise 87 milyon 239 bin euro hibe sağlanacak.

DESTEK KAPSAMINDAKİ İLLER

Destekleme kapsamında Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat olmak üzere toplam 42 şehir yer alıyor.

SON BAŞVURU TARİHLERİ

Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi ve iş geliştirme tedbiri proje başvuruları 12 Şubat - 12 Mart'ta online alınacak. Başvurular, online başvurunun çıktısı ve diğer istenen belgelerle ilgili kuruma teslim edilecek. Tarımsal İşletmelerin fiziki varlıklara yönelik yatırımlar tedbirindeki başvuruların kabulü ise 1 Mart - 2 Nisan'da online yapılacak. Dokümanlar 5 Nisan Perşembe gününe kadar teslim edilecek. Başvurularda yatırım süreleri en fazla 18 ay olarak planlanacak. Başvurularla ilgili 2014-2020 IPARD Programı'nın güncel haline Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının internet adresi (www.tarim.gov.tr) ile TKDK internet sitesinden (www.tkdk.gov.tr) erişilebilecek. Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren başvuru çağrı rehberinin de (Versiyon 3.0) TKDK resmi internet adresinden temin edilmesi gerekecek.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tkdk
Tkdk - 3 yıl Önce

Sadık Bey’e başarılar diliyorum. Eminim Tkdk’nın hakettiği yerlere gelmesi noktasında büyük başarılara imza atacaktır...

Kapak efendi
Kapak efendi - 3 yıl Önce

Sen Pazartesi’yi bekle şöyle kalenderin biri TKDK nın başına geçtiğinde kervanı da it’i de görürsün

Yavuz
Yavuz - 3 yıl Önce

O değil de TKDK dan FETÖ yüzünden atilanlar OHAL komisyonu kararı ile mesleğe geri döndüklerinde, bu kişileri atanları merak ediyorum nelerine guvendiler de attılar diye. İşte o zaman onlar bakalım kimi işaret edecekler. Hangi bahane bulacaklar. Eeee etme bulma dünyası

Hangisi
Hangisi - 3 yıl Önce

bunu yazın bir kenara, her yükselen FETÖ/PDY mensubu muhakkak bir gün düşeçektir. Bu makamlar ona değil, onun gibilerin BABASI'nın kolduğu olmadığını bilirler. Buradan birilerinin, bir tarafını silmeye çalışan bir gürüh var, ama bu kurumun çalışanları kimin ne mal olduğunu benden de sizden de daha iyi bilir. Arif olan anlar değil, erkek olan erkekçe çıkar söyler. Herkes genç yaşta yükselip, nasıl buralara yolu düşmüş bir sorgulasın sonra buralara şahılar ile alakalı öyle yıkama yağlama ve yağcılık yazsın. Herkes mi UMUT' lar gibi yıkamacı dükkanı açmak için mücadele eder anlamış da değilim. Sadece gidişine sevinecek 1400 e yakın personelden bahis geçiyoruz şu anda. Selam ve Dua ile.

Hakyazan
Hakyazan - 3 yıl Önce

Bence kurumu yönetenler hata kaynağına inip bu insanları zamanında kazanmış olsa idi, bu kadar algı oyunu bu duruma ve yıpranmazlığa meyil vermezdi. Her önüne gelen kabadayı olmazdı. Büyüklük kendilerine, çlışmak bize yaraşırdı. Fakat şer odaklarının lafını dinleyen kurum yöneticileri bu ahvali gelecekte faturası agır olarak ödeyeceklerine eminim. Bu 'işi ile iştigal' mantığı ile laflarını yazan sayın başkanım bu arada kendinizi çokta belli etmeye gerek yok sanırım.

araştırılsın
araştırılsın - 3 yıl Önce

Antalyalı ve Recep efendi dönemlerinde bu paraların nerelere ve kimlere gittiği bir araştırılsın bakalım altından neler çıkacak. Recebiminkiler araştırıldı ancak önceki dönemde üstü kapatıldı. Üreticimiz lehine beceriksizlikten ve iş bilmezlikten dolayı kullandırılamayan ve AB ye geri giden paralar ciddi bir araştırılsın, çok can yanar.

- 3 yıl Önce

Bakanbeyin tip proje hazırlanacak kimse proje masrafı yapmayacak sözü üzere kurumu aradım sağolsun görevli yardımcı oldu fakat kendilerine öyle bir projede bilgide gelmediğini belirtti. Bakanlık yetkililerine ilanen durulur.

tkdk
tkdk - 3 yıl Önce

Sadık bugüne kadar Denizli'de Urfa'da ne yapmış! Taş üstüne taş koymuş mu? Daha bir İl Koordinatörlüğünü yönetmekten aciz birisi koca Kurumu nasıl yönetecek. Getirin iki günde pili biter.


banner151

banner251