TKDK’da ‘yabancı dil’ operasyonu!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nda (TKDK) yabancı dil sahtekarlığının yaşandığı ortaya çıktı. Bazı personelin yabancı dil yeterliliğini sağlamadıkları halde kuruma alındıklarının anlaşılması üzerine, özellikle cemaate yakın dershane ve üniversiteler aracılığıyla alınan yabancı dil yeterlilik belgelerini incelemek için kurumda büyük bir operasyon başlatıldı.

TKDK’da ‘yabancı dil’ operasyonu!
banner200
banner217

ÖZEL HABER

TKDK'da, yabancı dil yeterliliğini sağlamadıkları halde kuruma alınan 2 personelin ilişiği kesildi. Alınan bilgilere göre Muş İl Koordinatörlüğündeki 2 personelin de aynı durumdan dolayı görevden alma işleminin devam ettiği belirtiliyor.

SAHTEKARLIĞIN ORTAYA ÇIKMASI ÜZERİNE DÜĞMEYE BASILDI

Yabancı dil sahtekarlığının ortaya çıkması üzerine TKDK Başkanlığına yeni atanan Dr. Ahmet Antalyalı'nın, Bakan Faruk Çelik'in de talimatıyla büyük bir inceleme başlattığı öğrenildi.

604 PERSONELİN BELGELERİ İNCELENECEK

Buna göre 2014 öncesinde TKDK'ya alınan 604 personelin yabancı dil yeterlilik belgeleri teker teker incelenecek.

IELTS'DE PARALEL ŞÜPHE

IELTS dil sınavı üzerinden yabancı dil yeterliliği alan personel özel olarak incelenecek. Bunun nedeni de Paralel Devlet Yapılanmasına (PDY) yakın olduğu bilinen üniversite ve eğitim kurumları tarafından yapılan IELTS'in geçerliği şüpheli bulunuyor. Mevcut durumda IELTS'nin eşdeğerliği bulunmazken, 2014 öncesinde IELTS puanı ile yabancı dil yeterlilik belgesi alarak kuruma giren 564 personel bulunuyor. Bu 564 personelin IELTS puanları, IELTS'in internet adresinden TKDK'ya sunulan dil belgeleri üzerinden kontrol edilecek.

TOEFL ve TOEİC'DE İNCELENECEK

Diğer yandan TOEFL ve TOEİC puanıyla yabancı dil yeterlilik belgesi alan 40 personelin de puanları, telefon yoluyla ilgili merkezler aranarak geçerliliği kontrol edilecek.

56 PERSONEL YETERLİLİĞİ BULUNMADIĞI HALDE MERKEZE ALINMIŞ

Bunun yanında yabancı dil yeterliliği düşük olmasına rağmen 56 personelin de eski Bakan Mehdi Eker döneminde TKDK'nın ana kanunu çiğnenerek merkez birime alındığı tespit edildi. Yabancı dil yeterlilikleri TKDK'nın merkez teşkilatında çalışmasına uygun olmayan söz konusu 56 personel de taşra birimlerine gönderilecek.

KANUNSUZLUĞU SAYIŞTAY ORTAYA ÇIKARMIŞTI!

Bilindiği üzere TKDK'nın merkez biriminde, kurum kanunu çiğnenerek hattinden fazla personel çalıştırıldığı ortaya çıkmıştı. Eski Bakan Mehdi Eker döneminde yaşanan bu kanunsuzluğu da Sayıştay denetçileri tespit etmişti.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Boncuk
Boncuk - 5 yıl Önce

..... boncuk bulmuş gibi bir haber bu, haber öyle bir yapılmışki sanki bütün TKDK personeli sahtekar. ayıptır yahu.

- 5 yıl Önce

Ağrı il koordinatörü araştırılsın

- 5 yıl Önce

dil puanlari sahibeli olan kurumun icine yuvalanmis paralel orgut uyesi kim varsa uzaklastirilmalidir .

LAMİ KARAHAN'ın işidir
LAMİ KARAHAN'ın işidir - 5 yıl Önce

Lami Karahan bu işte kesinlikle başroldedir. Telefon kayıtlarına ve maillerine bakılması yeterlidir.

Sahte Doktor
Sahte Doktor - 5 yıl Önce

Nizamettin hala koltukta oturuyor ve ödüllendirilmeye devam ediliyor.

dürüstlük
dürüstlük - 5 yıl Önce

Bunlar ne ki;basit kalır .Teftiş şart

- 5 yıl Önce

agri il koordinatoru alihaydar yigit kesinlikle arastirilmalidir . iki kelime ingilizce bilmeyen personelin yds den 60-70 arasi puan almasi gercekci degildir arastirilmalidir

- 5 yıl Önce

Ağrı il koordinatörü ve ağrılı eski genel koordinatör deniz oruç araştırılmalıdır . Kurumun huzurunu bozan fetö/pyd üyesi sınavları şahibeli olan uzman personel kurumdan uzaklaştırılmalıdır


banner151

banner251