TİGEM: Sertifikalı tohum fiyatını açıkladı!

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından üretimi yapılan sertifikalı hububat tohumluk fiyatları belirlendi.

TİGEM: Sertifikalı tohum fiyatını açıkladı!
banner200
banner217

TİGEM Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taşan, TİGEM genelinde 31 buğday, 9 arpa, 3 tritikale ve bir yulaf olmak üzere 44 çeşit sertifikalı hububat tohumluğu üretimi yapıldığını söyledi.

2016-2017 yılı güzlük üretim sezonunda Orta Anadolu bölgesinde ekim sonrası ve bahar aylarında tarımsal kuraklık yaşandığını ifade eden Taşan, ancak nisan, mayıs ve haziran aylarında iklimin serin ve yağışlı seyretmesi, TİGEM genelindeki üretimlerde önemli derecede bir düşme olmaması nedeniyle genel olarak sertifikalı tohumluk üretiminde önemli bir düşüş olmayacağını kaydetti.
Taşan, "TİGEM üretmiş olduğu sertifikalı tohumluk fiyatlarını mümkün olduğu kadar mahsul fiyatına yakın makul seviyede tutmaya çalışmaktadır. TİGEM tohumluk fiyatlarının açıklanmasıyla birlikte kamu ve özel sektör kuruluşları tohumluk fiyatlarını TİGEM fiyatlarını baz alarak belirlemektedirler ve tohumluk piyasasının fiyatları buna göre şekillenmektedir. TİGEM damızlıkta olduğu gibi tohumculukta da öncü ve önderlik görevini sürdürmektedir."
TİGEM'in 2017 yılı tohumluk fiyatları şu şekilde:


YORUM EKLE
YORUMLAR
giderken üç zarf  bırakın
giderken üç zarf bırakın - 3 yıl Önce

Geçen yıl tohum satamadınız. Tohum olacak mahsulü tüccara sattınız. İş bilmez üst yönetime kabahatlinin bayiler olduğu masalını anlattınız. Onlarda inandı . Bayilik iptaline gittiniz. 2016 yılını savuşturdunuz.2017 yılında satış olsun diye tohumluk fiyatlarını düşük tuttunuz . Bu yıl da tohumu yeterli miktarda satamazsanız hangi bahanelere sığınacaksınız ?
Kurumda işi bilen insanları biçtiniz. Çoğu kurumdan bir şekilde ayrıldı. Tohumunuz gibi yetki ve makam verilenlerde selektör altı. Bilgi yok, vizyon yok, yetenek yok.... vs. Bunlardan yemlik bile olmaz. Yazık TİGEM in düştüğü hale bak. Ağustosun ortası olmuş daha hasat bitmemiş. Verimler ve ürün kalitesi içler acısı. Ya kardeşim başarılıya ceza , başarısız olana makam verilir mi ?

- 3 yıl Önce

Türkiye tohumculugunu bakanlığın bu ayki dergisini sayın bakana göstererek anlatacak saniz vay halimize.
Buğday tohumunun tamamı yerli imiş. Vay halimize. 700 den fazla yerli firma 3 tane yabancı ediyormu?

- 3 yıl Önce

85 kuruşa buğday sat 135 kuruşa tohum al. Etmiyorum 200 dekar tarlayı, hozan yatsın daha karlı. Masraf yok, kooperatifi ödeyebilecek miyim huzursuzluğu yok, yağmur olacak mı tasası yok. En iyisi ekmemek. Devlette zaten çiftçinin üretmesini istemiyor.

- 3 yıl Önce

Bu fiyata %18kdv + bayi payını da koyun,1700 2000 arasında gezer fiyatlar. İnşallah ekimler bittikten sonra sertifikalı tohum ekmeyene mazot gübre desteği yok deyip tohumluk buğdayları içimizde patlatmazlar. Güvenemiyoruz ne hikmetse

banner151

banner251