TİGEM’de neler oluyor?

Hak-İş'e bağlı Öz Orman-İş Sendikası, TİGEM işçisine yıllarca ihanet edenlerin yine sahnede olduğuna dikkat çekti. Konuyla ilgili olarak sendikadan yapılan açıklamada, TİGEM işçisinin Öz Orman-İş Sendikası'ndan istifa ettiği yönündeki iddiaların gerçek olmadığı belirtildi.

TİGEM’de neler oluyor?
banner200

TİGEM'de çalışan işçilerin sendikal örgütlenme mücadelesi ile ilgili olarak Öz Orman-İş Sendikası tarafından dikkat çeken bir açıklama yapıldı.

Genel Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

TİGEM işçilerinin, yıllardır, aynı bakanlıktaki diğer işçilerden daha fazla çalışmasına, daha düşük ücret almasına, skala sisteminden mahrum kalmasına, asıl iş tespiti yaptırmayıp alınacak kadrodan mahrum kalmalarına ve ağır hizmet primlerindeki adaletsizliğe göz yuman Tarım-İş, şimdi bu ihanetlerini, 'süper vaatler' gibi ambalajlayıp, TİGEM işçisine satmaya çalışıyor.

1.Tarım-İş, Tarım İl Müdürlüklerinde haftalık çalışma saati 40 iken, TİGEM işçilerinin 45 saat olan çalışma süresini senelerdir düzeltmedi

2.TİGEM işçilerine, aynı bakanlıktaki diğer işçilerden daha düşük ücret aldı

3.Tarım İl Müdürlüklerine getirilen skalayı, TİGEM'den esirgedi

4.Asıl iş tespitini yaptırmadığı için, bugün taşeron TİGEM işçisi kadro alamıyor

5.Köy Hizmetlerinden gelen işçiler ile TİGEM işçileri arasında oluşan ağır hizmet primlerindeki adaletsizliğe senelerdir göz yumdu

Bu konularda senelerdir ihanet ederek, emeklerinin karşılığının heba edilmesine sebep olduğu TİGEM işçilerinin karşısına, şimdi yeniden ve kof vaatlerle çıkıyor.

Yıllarca diğer işçilere göre haftada 5 saat fazla çalışıp, çok düşük ücretler alan TİGEM işçileri, yetmemiş gibi bir de pozisyonsuz bırakılmışlardır. Pozisyonu olan işçiler dahi, zaman zaman keyfi görev değişiklikleriyle onurları zedelenmiştir.

SENDİKANIN İHMALİNDEN DOLAYI TİGEM ÇALIŞANLARI KADRO ALAMIYOR

Dünyanın en büyük çiftliklerinden biri olan Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nde, Tarım-İş'in yetkili olduğu hiçbir dönemde, işyeri tespiti ve asıl iş tespiti yaptırılmamış, bu nedenle de işçiler yıllarca pozisyonsuz kalmışlardır. Son günlerde mevcut hükümet tarafından taşeron işçilerle ilgili olarak, kanunlarda değişiklik yapılması ve asıl işte çalışanlara kadro verilmesi gündemdedir. Tarım-İş'in bu ihmali yüzünden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı işyerlerinde çalışan binlerce taşeron işçisi, asıl işte çalışıyor görünmemektedir ve bu nedenle de kadro alamamaktadır.

50 yıl boyunca adeta ölüm uykusundaymış gibi uyuyan Tarım-İş, şimdi TİGEM işçilerine 'Uyandım!' diyor. O sendika, POZİSYON, SKALA, CUMARTESİ TATİLİ, HARCIRAH, VARDİYA PRİMİ, ÜNİVESİTE MEZUNU ve NİTELİKLİ İŞ YAPAN İŞÇİLERE AYRICA PRİM VERİLMESİ gibi, Öz Orman-İş Sendikası'nın 3 yıl boyunca sözleşme görüşmelerinde gündeme getirdiği talepleri kopyalayarak, hiçbir altyapı çalışması olmadan, boş vaatlere dönüştürmektedir. Tarım-İş'in eğer bu hakları almaya gücü var idiyse, Öz Orman-İş'le aynı dönemde yaptığı son toplu iş sözleşmesinde neden alamadı?

Öz Orman-İş Sendikası TİGEM işçileri için '2 TL Kıdem Terfi Zammı' alırken, lafla peynir gemisi yürütmeye çalışan Tarım-İş, şayet hak almaya gücü var idiyse, bu zamana kadar 2 TL Kıdem Terfi Zammı neden alamadı? Hadi, 2 TL'yi alamıyor, bari 50 kuruş alabilseydi.

Yine Köy Hizmetleri'nden gelen işçiler için sözleşme içerisinde yer alan % 20 ağır hizmet primi, Tarım ve TİGEM işçileri % 8'e neden mahkûm edildi? Tarım-İş, aynı hakkı neden diğer işçiler için de almaya çalışmadı? Halbuki Öz Orman-İş Sendikası, bu oranı % 8'den % 13 kadar çıkarmış ve % 20'yi hedefine koymuştur. Hak almak, kof kabadayılık değil, BİLGİYE VE AKLA DAYALI GÜÇ gerektirir.

Öz Orman-İş ASIL İŞ, İŞYERİ TESPİTİ, POZİSYON, SKALA, CUMARTESİ TATİLİ, HARCIRAH, VARDİYA PRİMİ, ÜNİVESİTE MEZUNU VE NİTELİKLİ İŞ YAPAN İŞÇİLERE AYRICA PRİM VERİLMESİ gibi hakları alacaktır. Bunun teminatı da, 2 dönemdir yaptığı sözleşmelerle TİGEM işçilerine aldığı haklardır. Öz Orman-İş, alamayacağı hakları vaat etmez vaat ettiklerini de alır.

İSTİFALAR HAK ARAYIŞINDAN KAYNAKLANMIYOR

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nde çalışan bir kısım üyelerimizin sendikamızdan istifa ettikleri, bütün Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü çalışanları tarafından bilinmektedir. Söz konusu bu istifalar, bir hak arayışından kaynaklanmayıp, tamamen bölgenin siyasî ve kültürel şartlarına bağlı sebeplerle ilişkilidir. Hatta istifa eden işçilerimiz, sendikamızın yapmış olduğu sözleşmelerle getirmiş olduğu hakları beğendikleri halde, sözkonusu siyasî ve kültürel etkilerden dolayı, istemeye istemeye istifa etmek zorunda bırakılmışlardır. Sendikamız bu konuda yoğun bir mücadele vermektedir. Allah'ın izniyle TİGEM İŞÇİSİ, kendilerini eski kötü günlere götürmek isteyenlerin eline bırakılmayacaktır.

Söz konusu istifalardan sonra Tarım-İş'e üye olanlar, gittikleri yerde Tarım-İş'in yalanlarıyla bir kez daha karşılaşınca, yeniden Öz Orman-İş'e dönmeye başlamışlardır. Bu dönüşlerden ötürü, öncelikle kendilerine "Aramıza tekrar hoşgeldiniz" diyoruz.

Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü dışındaki, TİGEM'e bağlı diğer Tarım İşletmesi Müdürlüklerinde istifalar olduğuna dair iddialar ise tamamen asılsız ve itibar edilemeyecek değerdedir. İddia edilenin aksine, kayda değer hiçbir istifa bulunmamaktadır.

Tarım- İş Sendikası, Öz Orman-İş'in imzaladığı 2. Dönem Toplu İş Sözleşmesi döneminde Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nde çalışan birçok insanı mağdur ettiği yetmemiş gibi, sürekli yeni mağdurlar yaratma peşindedir. Şöyle ki Toplu İş Sözleşmesinin 34. Maddesi "Sendika üyesi işçilere 1 Ocak tarihi itibariyle işyerinde en az 1 yıl çalışmış olmaları kaydıyla, 2,00 (iki lira) TL kıdem terfii zammı verilir. Kıdem terfii işçileri 1 Ocak tarihindeki zamlı yevmiyelerine ilave edilir." hükmünü içermektedir.

Dolayısıyla, Öz Orman-İş'ten istifa eden işçilerimiz, 1 Ocak 2017'de alınacak'2 TL Kıdem Terfii Zammı'ndan yararlanamayacaklardır. Sendikamızdan istifa etmiş olup da, geri dönüş yapanlar ise, bu konuda mağdur edilmeyecektir.

İstifa eden üyelerimizden bu gerçeği görenlerin Öz Orman-İş'e geri dönüşleri başlamıştır.

TİGEM çalışanı işçilerimizin bilgilerine saygıyla arz olunur."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dogru
Dogru - 6 yıl Önce

Bütün emekçiler evine ekmek parası götürmek için çalışıyor iki tarafta bir yevmiye alıyor karşılığı 25 senede ne kazandık 4 senede ne kazandık adil olan bunu düşünür bütün arkadaşlar birbirinden sorumludur birimizin çıkarı hepimizin çıkarıdır arkadaşlar adaletle hükmedilin haklıya Hakkı'nı verelim sevmesekte görüşlerimiz örtüşmesede herkes evine üç kuruş fazla götürmek için alın teriyle çalışıyor asıl olan budur herkeze sevgiler saygılar

Yalanci orman
Yalanci orman - 6 yıl Önce

Acaba bu haberi yapmaları için size ne kadar ücret ödendi habercilik anlayışıniz olayı detaylı araştırmadan yapmak mi siyasi nedenden dolayı denmiş 3 yıldır aradıkları başkan işletmeleri gezmiyorsa yemekler kurtlu çıktığı halde yaptırımları yoksa hergün işçileri 5 köye koyuyorlar ise disiplin kurulu işçiye düşman ise bu istifalar siyasi mi oluyor yazıklar olsun size de yazıklar olsun ki para karşılığı bu haberi yaptığınız için

Senin kadro verdiklerin nerde
Senin kadro verdiklerin nerde - 6 yıl Önce

5 ay 29 gün çalışan orman işçisine verdigin kadro vaadlerin nerde tigemde kadrosuz işçi yok siz cizdiginiz pembe tablo yalan çıktı insanları ordan orya surgunler adam kayirmalar yalanmi tehdit le üye yaptığınız üyeler özgürce gidiyor öz orman iş sendikası teşkilat başkanı zeki Sungur Kızılkaya geçen hafta Ceylanpınar da işçileri tehdit eden sen sin başkası değil

Halen tarımdan beklentimi var
Halen tarımdan beklentimi var - 5 yıl Önce

Arkadaşlar 30 yıl bizi uyutan rızkımıza mani olan bu sendikadan ne umuyorsunuz ormancılar belki eksikleri olabilir ama ilk gün ne dedilerse yaptılar maaşımızda bugün enaz bugün 300 tl fark var biraz gerćekçi olmak gerekir ben 29 yildır tigemdeyim biz ne sorunlar gördük şimdi çok rahat inanıyorumki daha güzel olacak orman tigemi tanısın bizden sonrakiler daha iyi şarlara sahip olurlar birde allah için iki başkanınında konuşma ve yorumlarına bakın zaten usluptan belli oluyor allah hakkımızda hayırlı olanı versin herkes kendi vicdan muhasebesini daha iyi yapar allaha emanet olun arkadaslar

genelge
genelge - 6 yıl Önce

bu tayyinler ne oldu yokmu bir haber

tayin
tayin - 6 yıl Önce

Tayin hakkı nasıl olacak

adalet
adalet - 5 yıl Önce

tigem genel müdürü sayın mehmet taşan,
siz bu ülkenin yüz karasısınız

banner151

banner251